Čivas pobedio u Torontu, korak do pehara Lige šampiona

Getty Image/ Graig Abel / Stringer

Fudbaleri Čivasa iz Gvadalahare pobedili su kao gosti Toronto 2:1, u prvom meču finala CONCACAF Lige šampiona.

Najpopularniji meksički tim ugostiće šampiona MLS za nedelju dana, kada će pasti odluka o šampionu kontinenta.

Gosti su poveli već u drugom minutu golom Rodolfa Pisara, izjednačio je u 19. minutu Džonatan Osorio, a sredinom drugog poluvremena iz slobodnog udarca pobedu Čivasu doneo je Alan Pulido.

Gvadalahara je najtrofejniji tim u Ligi MX sa 12 titula, od kojih je poslednju osvojila prošlog proleća, ali je kontinentalni šampion bila samo u prvom izdanju starog Kupa šampiona, 1962. godine.

U tekućoj Klausuri Čivas stoji vrlo loše, dva kola pred kraj tek je šesnaesti i nema gotovo nikakve šanse da se plasira u plej of.

Na kontinentalnom nivou mnogo su bolji, a trijumf u Kanadi bio im je peti u sedam ove sezone. Meksički tim je na putu ka finalu izbacio dominikanski Sibao i dva MLS kluba – Sijetl Saunders i Njujork Red Buls.

Njihov rival Toronto, osvajač triple krune prošle godine (MLS kup, Saporters šild i Kanadski šampionat) je imao najteži raspored, ali je bio bolji od Kolorado Repidsa i dve najjače ekipe Lige MX – UNAM Tigresa i Klub Amerike.

Pred finale prednost je bila na strani Toronta, pogotov za prvi meč, ne samo zato što se igrao na zaleđenom BMO Fildu (2 stepena i lagani sneg, dok je u Gvadalahari 30 stepeni), nego i zbog suspenzija Edvina Rodrigesa i heroja polufinala Rodolfa Kote, koji je u Njujorku imao devet odbrana. Na njihovom mestu igrali su golman Migel Himenes, koji je za osam godina u klubu zabeležio jednu ligašku utakmicu, i mladi Manuel Majorga, kome je ovo prva seniorska sezona.

Međutim, već posle 70 sekundi Meksikanci su poveli. Posle jednog auta odbrana je ispustila Isaka Brisuelu, njegov povratni pâs kroz noge je propustio Godines, a sačekao ga i u mrežu sproveo Pisaro.

Šokirane domaće igrače Čivas nije uspeo potpuno da sruši i to im se osvetilo u 19. minutu. Na desnom boku prošao je Delgado, kasnio je Majorga, golman Himenes je ostao kratak, a Osorio se prikrao na zadnjoj stativi i izjednačio. Kanadskom reprezentativcu to je četvrti gol u CCL, a u polufinalu je dao presudni gol na stadionu Asteka.

Do kraja poluvremena domaćin je dominirao, ali je prva zvezda Sebastijan Đovinko bio ispod svog standarda, pa se Čivas provukao sa nerešenim rezultatom.

Matijas Almeida je svojim igračima očigledno dao dobre savete u svlačionici, jer su po izlasku stavikli meč pod kontrolu. U drugom poluvremenu gosti su sve češće prilazili golu rivala, dok su u timu Toronto Đovinko i Altidor ostali odsečeni, dok su najopasniji bili prodori iskusnog štopera Drua Mura.

Šok za većinu prisutnih stigao je u 71. minutu. Slobodni udarac za Čivas pored leve aut-linije izveo je Pulido, golman Bono je pogrešno procenio let lopte, izleteo i nije stigao da se pravovremeno vrati, pa je centarfor meksičke selekcije dao drugi gol ove sezone.

Do kraja meča domaćin je želeo da izjednači, ali su bolje šanse imali gosti, kojima je samopouzdanje dalo snagu za opasne kontre, a uz malo više koncentracije Pisaro je mogao i do het-trika.

Čivas sada ima sjajnu priliku da prvi put od reforme Lige šampiona osvoji pehar, čime bi se nastavila serija meksičkih trijumfa – svih devet trofeja od formiranja CCL osvojili su članovi Lige MX, baš kao i poslednja tri Kupa šampiona u starom izdanju.

Nijedna kanadska ekipa nikad nije bila prvak kontinenta (Montreal izgubio finale pre tri godine), a jedini MLS prvaci Severne Amerike bili su DC United 1998. i LA Galaksi 2000. godine.