Alsvenskan: AIK ni crveni karton ne može da zaustavi

EuroFootball, Getty Images

Stokholmski AIK stigao je na korak od titule prvaka Švedske posle pobede u Estersundu 2:1. Lider ima četiri boda više od Nurćepinga, dva kola pred kraj.

Panajotis Dimitrijadis i Tarik Eljunusi dali su golove za Gnaget, dok je autogol Pera Karlsona doneo dramu u finišu. Gosti iz Stokholma su već posle tri minuta ostali sa igračem manje, jer je Adu brutalno startovao na Amina.

AIK je posle tri vezana remija doveo u pitanje povratak titule u glavni grad posle devet godina, jer je Nurćeping u sredu uveče prišao na bod zaostatka.

Kao da to nije dovoljan problem, Enok Anu je već u uvodnim minutima nepromišljeno startovao na Amina, a sudija je bio neumoljiv, pa će AIK skoro ceo meč provesti sa igračem manje.

Odbrana je bila glavno oružje žuto-crnih cele sezone, primili su devet golova manje od bilo kog konkurenta, a ove večeri to im je mnogo značilo, jer su sve do završnice potpuno zaustavili sve pokušaje rivala.

Prvi korner za goste, posle tačno pola sata igre, doneo im je i prednost, kada je Dimitrijadis skočio na prvoj stativi i poslao parabolu u dalji ugao, što je prvi gol fudbalera grčkog porekla za tri sezone u klubu.

Samo tri minuta kansije AIK je izveo izvanrednu kontru, Olson je centrirao za Goitoma, kapiten snažno šutirao, a na odbitak natrčao Eljunusi. Norveškom reprezentativcu to je bio osmi gol u sezoni.

Do same završnice gosti su kontrolisali situaciju, a Lindkvist je atraktivnim udarcem pogodio prečku. Domaćin je bolje zaigrao tek posle tri izvršene izmene, a u osamdesetom minutu dobili su na poklon šansu za povratak – golman Liner krenuo je na visoku loptu pa stao, a štoper Karlson ga je lobovao.

Od tog trenutka igralo se na jedan gol, a u tri navratqa Estersund je mogao i do izjednačenja, ali nisu imali koncentraciju u dobrim pozicijama. Tim koji je ovog proleća igrao u Ligi Evrope ostaje šesti, bez šanse za kontinentalno takmičenje.

Iznad njih borba će biti žestoka, jer je Malme pobedom nad Erebruom 4:0 prišao na bod od Hekena i dva od Hamarbija. Markus Antonson i Karlos Strandberg u prvom, a Romen Gal i Erik Larson u drugom poluvremenu doneli su ekipi iz Skonea ubedljivu pobedu i nadu da će na leto igrati kvalifikacije za Ligu Evrope.

Pretposlednje kolo Alsvenskana igra se u nedelju i ponedeljak, a svi kandidati za vrh igraju prvog dana. AIK čeka GIF Sundsval, a Nurćeping ekipu Erebrua. Hamarbi i Heken direktno će se boriti za Evropu, a Malme gostuje IFK Geteborgu.