Ludilo u Notingemu i novi poraz Lidsa, Oštrice u seriji

Fudbal ostalo 1. jan 201918:04 > 18:43
Matthew Lewis, Getty Images Sport

Teški praznični dani za vodeće timove u engleskom Čempionšipu nastavili su se i prvog dana 2019, kada su tri vodeće ekipe ukupno osvojile jedan bod, baš kao i proteklog vikenda.

Lids je posle poraza od Hala izgubio i od Notingem Foresta 4:2, u sjajnom meču punom preokreta, Norič je u Londonu stigao do boda u samom finišu duela sa Brentfordom, dok je Vest Brom u Blekburnu poražen 2:1.

Norič sada za Lidsom zaostaje dva boda, a Šefild Junajted je pobedom u Viganu 3:0 preskočio WBA. Posrtanje vodećih nisu iskoristili Darbi Kaunti i Midlzbro, koji su remijem u međusobnom duelu ostali osam bodova od lidera i tri od četvrtoplasiranog.

Na dnu tabele većina timova je izgubila, a profitirao je Roderam. Mlinari su savladali Preston 2:1 i sada su tri boda od crte, ispod koje je Bolton, demoliran u Halu – 6:0. Važne bodove osvojio je i Milvol, koji je preokretom u Ipsviču gurnuo Traktor bojse u još dublju krizu, jer su sada čak deset bodova od sigurne zone.

Praznično raspoloženje bilo je na vrhuncu, a lista rezultata podseća na neke davne dane, kada su igrači proslavljali kako priliči, pa sledećih dana odbrane nisu radile – 43 gola na 12 utakmica je bezmalo gol više po meču od sezonskog proseka (2.65).

Prošlog prvog januara na Eland Roudu Forest i Lids su ostali dužni gledaocima u meču bez golova, ali su ovog puta na Siti Graundu vratili sve sa kamatom. Aitor Karanka je bio pod velikim pritiskom, posle serije neuspeha, ali im je već posle pet minuta Džek Kolbek doneo prednost posle greške Foršoa. Crveni karton Kalvina Filipsa u finišu prvog poluvremena bio je nagoveštaj još većeg problema, ali je početak drugog poluvremena bio šokantan.

Bjelsina ekipa posle odmora postiže tri četvrt golova, a ulazak Džeka Klarka bio je pun pogodak. Preokret je doneo Đani Alioski na asistenciju Pontusa Jansona i 25 minuta pred kraj jorkširski tim je vodio.

Međutim, bilo je dovoljno vremena za još jedan veliki preokret. Kolbek je ponovo pogodio u 69. minutu, a samo sedam minuta kasnije već je bilo 4:2, posle skoka Marfija i kontre koju je realizovao Ozborn. Forest je ponovo na pragu plej of zone, Lids ostaje lider, ali je vezao dva poraza.

Darbi i Midlzbro borili su se za priključak sa vodećima posle mnogo muka u decembru. Hari Vilson doneo je domaćinu prednost već u drugom minutu, što je probudilo nadu u to da će Ovnovi konačno srušiti rivala sa kojim teško izlaze na kraj u poslednjim sezonama. Međutim, Džordan Hjudžil je izjednačio u 52. minutu i postarao se da se i drugi ovogodišnji susret ovih rivala završi remijem. To se prethodno dogodilo još u sezoni 1903/04!

Kamil Grošicki bio je junak Hal Sitija, kojem je trebalo neko vreme da probije otpor Boltona, ali su u drugom poluvremenu pregazili rivala. Poljak je dao prvi i treći gol, a između njih asistirao Evandru Gebelu u pobedi Tigrova 6:0. Hal je u najboljoj formi u ligi, sa pet vezanih pobeda, a trijumf u Lidsu u prošlom kolu očigledno nije bio slučajan.

Ipsvič je brzo poveo protiv Milvola, ali su Lavovi iz južnog Londona preokrenuli i ostavili rivala u velikom problemu. Reding je odmah iznad njih, posle debakla od Svonsija 4:1, a Velšani su vodili 4:0 već posle 48 minuta. Svonsi, baš kao i Hal, nastavlja pritisak na ekipe u plej of zoni.

Njima na ruku ide to što je od vodećih devet ekipa u ligi slavila samo jedna. Vila i QPR su podelili bodove uz četiri gola na Vila Parku, a Birmingem Siti se sa Hilzboroa vraća sa 1:1. Liga je ostala vrlo kompaktna, samo devet bodova deli petog od petnaestog.

Za vikend se u dva najviša ranga engleskog fudbala ne igraju ligaški mečevi, jer su na programu dueli treće runde FA kupa. Sportklub prenosi sve 32 utakmice koje su na programu od petka do ponedeljka. Kada se 11. januara ponovo zaigra u Čempionšipu gledaćete Lids i Darbi u petak uveče, dok je u subotu na programu ključni okršaj Vest Broma i Noriča.