Iran razbio Kinu, sa Japanom za finale Kupa Azije

Fudbal ostalo 24. jan. 201915:55 > 19:07
Francois Nel/Getty Images

Prvi polufinalista ovogodišnjeg Kupa Azije koji se održava u Ujedinjenim Arapskim Emiratima je selekcija Japana, koja je savladala Vijetnam u četvrtfinalu minimalnim rezultatom.

Jedini pogodak viđen je u 57. minutu. Dosuđen je penal za popularne Samuraje, ali tek posle konsultacija sa VAR. To je bio prvi put u istoriji ovog takmičenja da je korišćen ovaj sistem.

Domaći sudija Mohamed Abdula Hasan pokazao je na belu tačku, a precizan sa 11 metara bio je Ritsu Doan. Japan je na taj način uspeo da opravda ulogu favorita, doduše teže nego što se očekivalo.

Ovo je selekciji Hađime Morjasua povratak u polufinale, pošto je pre četiri godine prekinula niz od četiri uzastopna učešća u završnoj fazi. Poslednji put su pre osam godina bili među četiri najbolje ekipe i tada su osvojili četvrtu titulu.

Japan će se u borbi za mesto u finalu sastati sa reprezentacijom Irana, koja je u Abu Dabiju ubedljivo pobedilia Kinu 3:0 i ostvarila najveći uspeh još od 1976. godine, kada je treći put uzastopno osvojila kontinentalnu titulu.

Ekipa selektora karlosa Keiroša povela je u 18. minutu golom Mehdija Taremija, a već u 31. na semaforu je pisalo 2:0. Strelac je bio napadan ruskog Rubina iz Kazanja Sardar Azmoun.

Iranci su dominirali u svim elementima i Kinezima, koje sa klupe predvodi Marčelo Lipi, nijednog trenutka nisu dozvolili da se ponadaju da mogu do eventualnog preokreta i prvog plasmana među četiri najbolja tima u Aziji.

Konačan rezultat u nadoknadi vremena postavio je igrač Notingem Foresta Karim Ansarifad.

U petak se u preostala dva polufinalna duela sastaju Južna Koreja i Katar, odnosno Ujedinjeni Arapski Emirati i branilac titule Australija.