Direktan duel za titulu, Vasa u drugoj ligi

SK

Finska Veikausliga biće odlučena direktnim duelom dva kandidata za titulu u poslednjem kolu, jer KuPS nije uspeo pred svojim navijačima da slomi otpor Honke.

Klub iz Espoa vraća se iz Kuopija sa bodom, pošto je Robert Ivanov osam minuta pred kraj izjednačio na 1:1. S obzirom na pobedu Intera u Helsinkiju od 1:0, klub iz Turkua bi u poslednjem kolu pobedom nad liderom osvojio titulu.

Iz lige je ispao VPS, pošto je u Vasi izgubio od HIFK 3:2, a het-trik je postigao Tikinjo. KPS će u baraž sa drugoplasiranim timom Ikenena, iako je pobedio u Lahtiju 4:1. Jedan od golova u preokretu tokom poslednjih pola sata postigao je Miloš Josimov.

Heroj Intera iz Turkua je ponovo bio Slovenac Filip Valenčič, čiji dolazak na pozajmicu iz norveškog Stabeka je bio potez godine. Valenčič je šesnaesti gol u sezoni postigao na početku drugog poluvremena, ostavivši svoju bivšu ekipu daleko iza vodeće četvorke.

Uprkos tome, KuPS je držao stvari u svojim rukama, a prepunim tribinama radost je stigla u poslednjem napadu prvog poluvremena. Domaći su hteli pasovima da iznesu loptu, pogrešili su već u šesnaestercu, a kapiten Petri Pananen šestim golom u sezoni doveo svoj tim u idealnu poziciju. Ipak, u 82. minutu oni nisu raščistili loptu posle prekida, a iz drugog pokušaja Ivanov je slomio srca domaćima.

KuPS je tako zasztao na poslednjem koraku, posle sedam vezanih pobeda. Inter je ušao u završnu fazu šampionata kao prvi, izgubio dve vezane utakmice, ali se ipak vraća u trku za titulu. U maju su pred svojim navijačima oni pobedili KuPS 1:0, ali im je to jedina pobeda nad rivalom iz Kuopija u poslednjih osam mečeva, tokom kojih su izgubili čak 6 puta i u poslednja četiri okršaja postigli samo taj jedan gol.

U poslednjem meču grupe za prvaka Ilves je na čudesan način izbegao poraz na Olandskim ostrvima. Mariehamn je u 90. minut ušao sa prednošću od 2:0, ali su gol tinejdžera Natana Skitea i autogol Ketinga doneli remi. Tako domaćin ostaje zakucan za šesto, a HJK za peto mesto.

Poraženi tim u borbi za titulu ide izvesno u Ligu Evrope, baš kao i osvajač kupa Ilves, dok će preostalo mesto biti određeno posle dugačkog plej ofa. U njemu će biti povlašćena Honka, dok će se za dvomeč sa njom boriti HJK, Mariehamn, HIFK i Lahti.

RoPS je golom Hivarinena došao do pobede nad SJK, a taj rezultat učinio je da nijedan meč donjeg doma u poslednjem kolu nema takmičarski značaj. KPV će u baražu izvesno igrati sa drugoplasiranim drugoligašem TPS iz Turkua, dok je mesto u eliti odavno obezbedila Haka iz Valkeakoskija.