Redsi su šampioni sveta: Firmino za istoriju Liverpula!

Michael Regan Getty Images Sport

Fubaleri Liverpula svetski su prvaci! Ekipa Jirgena Klopa je u finalu planetarnog klupskog šampiona savladala brazilski Flamengo 1:0.

Prvu svetsku titulu Redsima doneo je Roberto Firmino golom u 99. minutu.

Liverpul je tako postao ujedno evropski i planetarni šampion.

Tim sa Enfilda osvojio je prvenac na Svetskim prvenstvima i postao je drugi engleski klub koji je osvojio titulu na prestižnom takmičenju u novom formatu, odnosno od 2000. godine. Prethodno je to uspeo Mančester Junajted 2008. godine.

Pretio je Liverpul od prvog minuta. Pokušao je Firminu, vrlo brzo i Aleksander-Arnold, ali nisu bili precizni. Do kraja prvog dela utakmice i Flamengo je imao jednu ozbiljnu šansu, ali je šut Enrikea bio blokiran.

I jedni i drugi su napadali početkom drugog dela utakmice. U 47. Firmino se ponovo našao pred golom rivala, ali je pogodio stativu. Imali su Redsi ubrzo i novu šansu, ali je Salah loptu poslao pored gola. Nije se suzdržavao ni brazilski klub. Gabrijel je pokušavao da savlada Alisona, ali bezuspešno.

U 76. minutu Salah je postigao gol, ali je bio u ofsajdu, tako da je rezultat ostao nepromenjen.

U prvom minutu sudijske nadoknade sudija je dosudio faul Rafinje u kaznenom prostoru. Nadali su se Redsi da će dobiti penal. Ipak, pošto je konsultovan VAR, odlučeno je da nema osnova da se dosudi kazneni udarac.

Do kraja nije bilo promene rezultata, pa su se igrali produžeci.

Gol je konačno viđen u 99. minutu. Firmino je smirio loptu koju je poslao Mane i savladao golmana rivala.

Bilo je to dovoljno da Liverpul osvoji titulu.