Zarja propustila veliku priliku, Dinamo ide u LŠ

Getty Images/Patrick Smith

Odigrano je poslednje kolo ukrajinskog šampionata. Jedina dilema bila je da li će u kvalifikacije za Ligu šampiona Dinamo iz Kijeva ili Zarja. Na kraju ide najtrofejniji ukrajinski klub, ali uz puno sreće.

Delovalo je da je pobedom u direktnom duelu u prošlom kolu Dinamo rešio sve dileme. Preskočio je ekipu iz Luhanska i imao je šansu da zavisi od sebe. Pobedom nad Kolosom rešio bi sve dileme. Međutim, Kolos je slavio 2:0 golovima Lisenka i Vilhjamsona iz penala, tako da su Kijevljani morali da strepe i gledaju šta se u Luhansku događa.

A tamo je Desna povela golom u 20. minutu. U tom trenutku bilo je 0:0 na meču Dinama i verovatno su se u Zarji već pomirili da nema nikakve šanse za njih, jer je Dinamu i nerešen ishod odgovarao. U 54. minutu došli su do izjednačenja Homčenovskog, a ubrzo su čuli i sjajne vesti sa drugog meča. Od tada su napadali kao da sutra ne postoji, ali ipak nisu uspeli da dođu do još jednog gola i na kraju su završili treći, što znači da Dinamo ide u kvalifikacije za Ligu šampiona.

Šahtjor je odavno obezbedio novu titulu, ali bilo je zanimljivo u njegovom duelu sa Oleksandrijom u gostima. Vodila je ekipa iz Donjecka 2:0 golovima Teta i Solomona. Tu prednost su imali do 89. minuta, a već u prvom minutu nadoknade bilo je 2:2. Prvo Dovgi, a potom i Banada doneli su izjednačenje i na kraju bod protiv najboljeg ukrajinskog tima.

U doigravanju za opstanak, gde je odavno nestala neizvesnost oko ispadanja, zbog istupanja Karpatija, Dnjepar je savladao Vorsklu 3:0, a Marijupolj Lavov u gostima 2:0.