Portugalska dominacija Ligom 1, Radonjić igrao, Grujić nije

REUTERS/Pedro Nunes

Širom Evrope igraju se pripremne utakmice za novu sezonu. Neki tek počinju pripreme, neki ih završavaju, a zanimljivi su bili okršaji klubova iz Lige 1 i portugalskog šampiona.

Liga 1 važi za jednu od liga petice i obezbeđuje joj prestižan status u fudbalskom kremu. Ali od svih liga petice najveći znak pitanja da li zaslužuje taj status ima upravo francuska elita. A on bi mogao samo da se pojača posle sudara tri najbolja portugalska tima i tri od četiri najbolja francuska. Jer bilans je dve pobede portugalskih ekipa i remi.

Aktuelni šampion Francuske Lil igrao je u gostima protiv Porta. Plavo-beli su na kraju slavili 2:0, a golove su postigli Bruno Košta u 54. i Fernanda u 77. minutu. U ovom meču ceo meč je na klupi presedeo reprezentativac Srbije Marko Grujić.

Sa druge strane portugalski šampion Sporting u Lisabonu dočekao je Lion. Poveli su gosti preko Dembelea u osmom minutu, ali je u 20 minuta, od 30. do 50. usledio potpuni preokret Lavova. Paulinjo je postigao dva gola, a između ta dva pogotka u 34. Pedro Gonkalveš je zatresao mrežu i bilo je u 50. minutu 3:1. Sporting je u 71. minutu poveo 4:1, ali je na asistenciju VAR gol Tomasa poništen. Na kraju Lion je uspeo preko bivšeg fudbalera Sportinga Islama Slimanija da smanji na konačnih 3:2 u četvrtom minutu nadoknade.

Čast Lige 1 spasio je Olimpik, koji je na Lužu u Lisabonu uspeo da izbegne poraz protiv Benfike. Orlovi su poveli u 13. minutu golom Picija sa penala, ali je Dimitri Paje u 38. minutu postavio konačnih 1:1. Za Olimpik je poslednjih 22 minuta odigrao Nemanja Radonjić.