SP: Al Ahli ide na Bajern, Tigres na Palmeiras

Azael Rodriguez/Getty Images

U katarskom Al Rajanu konačno je počeo Svetski klupski kup u fudbalu. Oba predstavnika Azije su ispala u istom danu, a na megdan favoritima Palmeirasu i Bajernu će Tigres i Al Ahli.

Andre Pjer Žinjak je ime koje u Evropi dugo nije bilo u prvom planu, ali se ove zime vratio na sve naslovnice. Kultni heroj meksičkog fudbala u decembru je dao četiri gola na završnom turniru Konkakaf Lige šampiona, uključujući i onaj za istorijsku titulu Tigresa, a onda je na debiju slavnog kluba u Svetskom klupskom kupu obezbedio preokret i polufinale.

Korejski Ulsan je prethodni put na svetskoj smotri, pre osam godina, ubedljivo poražen od Montereja, a ovoga puta je protiv njihovog gradskog rivala poveo golom Kim Ki Hija, koji je posle kornera u 24. minutu mudro plasirao loptu uz prvu stativu.

Prvaci Azije dotle su bili inferiorni, ali su onda zaređali sa šansama, sve dok u 38. minutu Rafaelov korner Rejes nije prosledio glavom na peterac, a Žinjak se našao na pravom mestu za 1:1. U nadoknadi prvog poluvremena Ki Hi je odbojkaški blokirao Žinjakov šut glavom, VAR je pomogao urugvajskom sudiji Estebanu Ostojiću da pokaže na belu tačku, a Francuz je bio neumoljiv i dao 146. gol u dresu Tigresa.

Do kraja se rezultat nije menjao, pa će se meksički klub u nedelju boriti sa Palmeirasom za finale. Bajern će takođe na teren u nedelju, a njegov protivnik biće Al Ahli iz Kaira. Prvak Afrike pobedio je minimalno domaću ekipu Al Duhail, koja je mesto u četvrtfinalu zaradila posle odustajanja novozelandskog Okland Sitija, koji nije došao u Katar, pa se za ponedeljak zakazani meč preliminarne runde nije ni igrao.

Kvalitet je došao do izražaja u 30. minutu, kada je dobar presing egipatske ekipe naterao igrače Al Duhaila na grešku, a na loptu je naleteo Husein Elšahat, koji je sa ivice šenaesterca poslao snažnu loptu po zemlji u mrežu. Al Ahli već peti put predstavlja Afriku na Svetskom klupskom kupu, treći put će igrati polufinale, a do sada im je najveći uspeh treće mesto iz 2006.