Vikinguru titula posle 30 godina

Ostale lige - Fudbal 25. sep 202118:40 > 25. mar 2022 15:55
fudbal kopačka lopta
Shutterstock, Inc

Fudbaleri Vikingura osvojili su titulu šampiona Islanda prvi put posle tri decenije. Vikingur je u poslednjem kolu savladao Leiknir 2:0, i sačuvao bod prednosti u odnosu na Brejdablik. Vodeći gol postigao je u 30. minutu Nikolaj Hansen, prvi strelac lige sa 16 golova na 22 meča, a pobedu i šestu titulu u istoriji potvrdio je šest minuta kasnije Erlingur Agnarson.

Ekipa koju sa klupe predvodi bivši reprezentativac Arnor Gunlaugson prošle sezone bilaje deseta, a ove imaju dobre izglede za duplu krunu, jer u polufinalu Kupa igraju sa drugoligašem, a preostala dva tima su jedva opstala u elitnom rangu.

Upravo je taj meč Keflavika i IA Akranesa doneo najviše drame i totalni haos u borbi za opstanak. Domaćin je sredinom drugog poluvremena vodio 2:0, što bi goste poslalo u niži rang, ali je ekipa iz Akranesa postigla tri pogotka za 11 minuta.

U tom trenutku treći tim u borbi za opstanak HK Kopavogur gubio je minimalno u gradskom derbiju od Brejdablika, čija bitka za titulu već dotle izgubljena, pa su se komšije ponadale izjednačenju. Gol za HK doneo bi neverovatnu situaciju – Keflavik, Akranres i Kopavogur bi imali po 21 bod i gol-razliku minus 15, pa bi odlučio broj datih golova. Ipak, ubedljivo najefikasniji u ligi Brejdablik u finišu je dodao još dva gola za ukupnih 55, 16 pogodaka više od najbližeg pratioca, ali i bod manje od novog šampiona.

Brejdablik je titulu ispustio porazom od Hafnarfjordura u pretpolsednjem kolu. Za utehu idu u Evropu kao drugoplasirani. Pad islandske lige ispod 50. mesta UEFA liste znači da imaju pravo samo na dva tima u kvalifikacijama za Ligu konferencija, uz učešće Vikingura u kvalifikacijama za LŠ. Ako šampion osvoji duplu krunu srećni dobitnik evrolicence biće KR iz Rejkjavika, koji je pobedio Stjarnan 2:0 i završio bod ispred Akurejrija. Jedini tim smešten van šire zone glavnog grada šansu je propustio remijem 2:2 sa FH, čime se tim iz Hafnarfjordura pokazao kao rušilac tuđig snova.

Kopavogur ispada iz lige zajedno sa Filkirom, koji se oprostio od elite porazom 0:6 od prošlogodišnjeg prvaka Valura. Braniocima će ubedljiva pobeda biti mala uteha za debakl u četvrtfinalu kupa prošle srede, kada ih je drugoligaš Vestri pobedio i oduzeo im poslednju nadu u evrokupove. U elitni rang vratili su se 18-struki šampion Fram iz Rejkjavika i IBV Vestmanaejar.