Fejenord gubi prednost, razbio ih Ekselzior

Holandija 7. maj 201716:35 > 16:47
Dean Mouhtaropoulos, Getty Images

Ajaks je sa 4:0 bio ubedljiv protiv Iglsa, dok je Fejenordovo bodovno vođstvo u odnosu na Ajaks sada opalo na samo jedan poen pošto su na gostovanju ubedljivo poraženi sa 3:0 od Ekselziora. Pobede su u 33. kolu zabeležili još Herakles, Zvole i roterdamska Sparta.

Tim Fejenorda loše se proveo u komšiluku, iako je do poluvremena nije bilo golova. U drugom periodu mrežu lidera načeo je Najdžel Haselbajnk u 56. minutu na asistenciju Fredija.

Samo tri minuta kasnije bilo je 2:0 – u gužvi se najbolje snašao Stenli Elbers. Potpuna katastrofa Fejenorda nastavila se u 65. minutu, na 3:0 povisio je Rajan Kolvajk iz slobodnog udarca i tako postavio konačan rezultat.

Iako je Fejnord igrao u gostima, oko 40.00 karata je prodato za De Kajp na koji su navijači Fejnorda došli da proslave titulu, ali na njihovu žalost razloga za sreću nisu imali.

Fejnordova prednost na vrhu tabele se posle neugodnog poraza istopila i sada imaju samo jedan bod više od najbližeg pratioca Ajaksa. Fejenord nije uspeo da iskoristi prvu priliku za overu titule, ali i dalje kontrolišu svoju sudbinu. U narednom kolu dočekuju Herakles.

Tim Ajaksa bio je ubedljiv na domaćem terenu protiv ekipe Go Ahed Iglsa – pregazili su ih sa 4:0. U vođstvo ih je doveo Džastin Klajvert, sin negadašnjeg napadača holandske reprezentacije Patrika, koji je mrežu zatresao u 24. minutu.

Samo pet minuta kasnije danski vezista Kasper Dolberg duplirao je prednost na dodavanje brazilskog napadača Davida Neresa. Do trećeg pogotka amsterdamski tim je došao u 48. minutu, strelac je bio devetnaestogodišnji Frenki de Jong samo dva minuta pošto je ušao u igru.

Konačan rezultat od 4:0 postavio je još jedan rezervista, bio je to Kolumbijac Sander Kasijera koji je na asistenciju Klajverta zatresao mrežu u 71. minutu.

PSV je u gostima remizirao 1:1 sa Groningenom – igrači u zelenim dresovima poveli su u 11. minutu golom Mimuna Mahija na asistenciju Jespera Drosta. Bod timu iz Ajndhovena doneo je Sam Lamers u 59. minutu.

PSV je na tabeli treći i zaostaje pet poena za drugoplasiranim Ajaksom, dok je Groningen siguran na sredini tabele.

Herakles je do vrha napunio mrežu Den Haga – bilo je 4:0, a dvostruki strelac u prvom poluvremenu bio je Nejmejer. Treći i četvrti gol postigli su Šveđanin Samuel Armenteros i Tomas Bruns.

Den Hag se na dva susreta do kraja prvenstva nalazi blizu opstanka, ali nisu sigurni pošto imaju četiri boda više od Sparte koja se nalazi na mestu koje vodi u drugu ligu, dok je Herakles deveti.

NEC Nejmegen je na domaćem terenu slavio sa 2:1 protiv AZ Alkmara golovima Julijana von Hakea i mladog Taiva Avonijija u 88. minutu susreta, dok je jedini strelac za ekipu AZ-a bio iranski vezista Alireza Jahanbakš.

Bila je to izuzetno bitna pobeda za Nejmegen u borbi za opstanak i sada imaju samo dva boda manje od Rode koja se nalazi u sigurnoj zoni, dok je AZ i dalje na mestu koje vodi u kvalifikacije za Ligu Evropa.

Roda je takođe došla do zlata vredna tri boda u borbi za ostanak u ligi – savladali su Vilem II minimalnim rezultatom, a strelac dramatičnog gola u sudijskoj nadoknadi vremena bio je Nigerijac Abdul Ajagun.

Roda je trenutno van zone ispadanja, dok je Vilem II bezbedno udaljen od mesta koje vode u drugu ligu.

Da je nedelja bila dobar dan za timove sa dna tabele potvrdila je i roterdamska Sparta koja je na domaćem terenu slavila protiv Tventea takođe sa 1:0 – jedini pogodak delo je Austrijanca Martina Pušića u 66. minutu.

Utreht je pobedio osvajača nacionalnog kupa Vitese takođe sa 1:0, a jedini gol postigao je Vilem Jansen u drugom minutu sudijske nadoknade. Posle 33. kola oba tima su na pozicijama koja vode u evropska takmičenja i nemaju šanse da se približe vodećem trojcu.

U poslednjoj utakmici odigranoj u nedelju Zvole je herojski izvojevao trijumf nad Herenvenom od 2:1, iako su od 18. minuta igrali sa desetoricom fudbalera jer je tada isključen vetista Uasim Boj. Golove za Zvole postigli su Deni Hola i Kvinsi Menig, a počasni pogodak za Herenven delo je iranskog napadača Reze Gučanedžada.

Zvole je na dva kola do kraja prvenstva van zone ispadanja, dok se Herenven bori za prolaz u Ligu Evropa.

Pogledajte REZULTATE i TABELU holandskog šampionata.