AZ u Evropi, Ekscelzior u Erediviziji

Francesco Pecoraro, Getty Images Sport

Ubedljivom pobedom nad Viteseom (6:1), fudbaleri AZ Alkmara obezbedili su plasman u kvalifikacije za Ligu konferencije. Posle penal-drame, Ekscelzior je u baražu za opstanak pobedio Den Hag i od naredne sezone igraće u Erediviziji.

Ukupnim rezultatom 7:3, AZ je overio evropsku vizu.

U revanšu, protiv Vitesea, nije bilo dilema (6:1). Po dva gola postigli su Karlson i Reijnders, po jedan Pavlidis i de Vit. Fudbaleri Vitesea imali su snage samo za utešan pogodak, preko Bazoera, u 78. minutu.

Buran duel Den Haga i Ekscelziora rešen je posle jedanaesteraca. Posle prvih 90 minuta, završenih 1:1, ni u revanšu nije bilo pobednika (3:3). Gosti su bili uspešniji u penal-seriji i sa 5:4 obezbedili povratničku kartu za Erediviziju.

Ukupan pobednik rešen je u devetoj seriji jedanaesteraca. Holanđanin Jamal Amofa nije iskoristio najstrožu kaznu i poslao je Ekscelzior u viši rang. Fudbaleri Den Haga sačekaće narednu sezonu za povratak u Erediviziju.

Baraž mečevima stavljena je tačka na fudbalsku sezonu u Holandiji.