Ovoga puta Venlo prošao sa deset golova manje protiv Ajaksa

Holandija 13. maj. 202117:33
Dušan Tadić
Imago Sports

U pretposlednjem kolu holandske Eredivizije ekipa Ajaksa savldala je kod kuće Venlo 3:1. "Kopljanici" su dali tako deset golova manje nego na jesen kada su istog protivnika deklasirali rezultatom 13:0. Igrali su se u isto vreme svi mečevi 33. kola, pobedu je ostvario PSV, dok će Fejnord defintivno morati kroz plej-of do evropskih pozicija.

Ajaks je poveo već u desetom minutu protiv Venla golom Renša. U 54. minutu su „kopljanici“ ostali bez Tejlora koji je dobio crveni karton ali ih to nije omelo da nastave atake ka golu protivnika. U 57. minutu je Sebastijan Aler povisio na 2:0, da bi Jakumakis u 76. smanjio rezultat. Ipak ni minut nije prošao, a Ajaks je opet imao dva gola viška jer je pogodio Kudus za konačnih 3:1. Dušan Tadić je igrao 79 minuta na ovoj utakmici.

Amsterdamski klub je igrao svoj poslednji meč na domaćem terenu ove sezone koja je bila prilično uspešna. Ajaks je osvojio titulu koju je proslavio prošle sedmice, a posebno je zanimljivo što će tanjir namenjen šampionu istopiti i pretvoriti ga u više desetina hiljada zvezdica koje će podeliti najvernijim navijačima.

Stvari nisu tako lepe i romantične za PSV koji jeste dobio Cvole 4:2, ali je predaleko od toga ove sezone da ugrozi dominantni Ajaks. Mous je dao autogol u 22. minutu, pa su Malen i Vertesen povećali na 3:0, da bi Zahavi dao i četvrti gol za ekipu iz Ajdhovena koja se i dalje bori za drugo mesto i to sa AZ Alkmarom. Strelci za Cvole su bili Ferai i Lagsir.

Pomenuti AZ koji i dalje ima šansu da bude drugi na tabeli je igrao samo 0:0 sa Groningenom, pa mu sada ostaju samo matematičke šanse da bude drugi i da tako ide u kvalifikaicije za Ligu šampiona.

I četvrtoplasirani Vitese je igrao samo nerešeno ali je to bilo dovoljno da overi četvrto mesto i kvalifikacije za Ligu konferencija. Fortuna Sitard je bila domaćin Viteseu i bilo je 3:3. Rinstra je dao gol već u prvom minutu za Fortunu, a preokrenuli su Tronstad i Bazur u 25. i 30. Fleming je doneo izjendačenje pred poluvreme, a u 54. minutu je isti igrač vratio višak Sitardu. Konačan rezultat postavio je Openda u 94. minutu utakmice.

Fejnord će morati da igra u plej ofu za izlazak u Evropu jer je igrao samo 1:1 sa Heraklsom. Kokdžu je dao gol za Roterdamce u 64. minutu, a osam minuta kasnije je Bakis iz penala izjednačio. Herakles i Sparta konkurišu za poslednje mesto u plej ofujer imaju po 44 boda, a roterdamski klub je u 33. kolu igrao samo 0:0 sa Utrehtom.

Utreht će uz Fejnord i Gorningen sigurno biti u pomenutom baražu za evropske pozicije.

Den Hag se sigurno seli u niži rang jer je izgubio od Viljema 3:1, dok je Venlo doživeo istu sudbinu posle poraza od Ajaksa. Emen i dalje ima šansu da izbegne baraž za opstanak jer je dobio ekipu Herenvena 3.1. U poslednjem kolu gostuje Venlu i nadaće se kiksu Viljema protiv Fortune.