Tadiću i Ajaksu nova titula prvaka Holandije!

Holandija 11. maj 202221:59 > 12. maj 2022 10:06 0 komentara
Dušan Tadićč, Ajaks
Guliver Image

Fudbaleri Ajaksa kolo pre kraja prvenstva Holandije obezbedili su 36. šampionsku titulu u istoriji.

Ekipa Erika Ten Haga je na „Amsterdam areni“ ubedljivo pobedila Herenven 5:0 i tako zadržala nedostižna četiri boda prednosti u odnosu na PSV, koji je u Ajndhovenu savladao NEC iz Nijmegena.

Kapiten Ajaksa Dušan Tadić osvojio je treću titulu u dresu najtrofejnijeg holandskog kluba (2019, 2021, 2022), a blistao je i ove sezone sa postignutih 13 golova i 18 asistencija. Srpski reprezentativac je uz ovacije zamenjen u 82. minutu.

Domaći tim je poveo u 19. minutu pogotkom Nikolasa Taljifika upravo na asistenciju Tadića, a do odlaska na odmor mrežu rivala pogađali su još Steven Bergejs i Sebastijan Aler iz penala. Rezervista Brajan Brobi je u 85. minutu povećao prednosz na 4:0, a Edson Alvares je u 90. postavio konačan rezultat.

Klub iz Amsterdama će, podsetimo, na kraju sezone ostati bez trenera Ten Haga, koji se seli u Mančester Junajted, dok će desni bek Nusair Mazraui u Bajern iz Minhena.

Ajaks je rekorder sa 36 šampionskih titula, PSV ima 24, a dvocifreni broj pehara imaju još Fejenord (15) i Den Hag (10).

Fejenord je u gostima savladao Go Ahed Igls 1:0 i overio treću poziciju i kvalifikacije za Ligu Evrope, Tvente je obezbedio mesto broj četiri i kvalifikacije za Ligu konferencije, a u baraž za treće po jačini klupsko takmičenje Evrope sigurno AZ Alkmar, Vitese i Utreht. Četvrti tim se traži između NEC Nijmegena, Herenvena, Go Ahed Iglsa, Groningena, Kambura i Valvijka.

Zvole je u direktnom obračunu za opstanak poražen ood Sparte u Roterdamu i izgubio je mesto u elitnoj diviziji. Pretposlednji Viljem ima dva boda manje od Sparte i Sitarda i poslednje kolo će odlučiti koji tim će se pridružiti Zvoleu, a koji će u baraž.