Klub Amerika i LAFC u polufinalu Lige šampiona

Fudbal 17. dec 20209:25 > 25. mar 2022 15:56
Manuel Velasquez / Getty Images

Fudbaleri meksičke Amerike i Los Anđelesa plasirali su se u polufinale CONCACAF Lige šampiona. Amerika je posle dve utakmice bila uspešnija od Atlanta Junajteda, a LAFC savladao je Krus Asul.

Drugo veče završnog turnira Lige šampiona Severne i Srednje Amerike i Kariba, koji se igra u Orlandu, doneo je nešto nesvakidašnje – dvostruku pobedu američkih nad meksičkim ekipama. Program je otvoren revanš utakmicom Atlanta Junajteda sa Amerikom, najtrofejnijim meksičkim klubom, koji je u martu stekao velikih 3:0.

U revanšu viđen je samo jedan gol, engleski tinejdžer Džekson Konvej obetzbedio je minimalnu pobedu Atlanti u 82. minutu, ali ekipa iz Džordžije nije imala snage da se primakne preokretu protiv sedmostrukog prvaka kontinenta. Za klub koji postoji tek četiri godine četvrtfinale je drugi put u nizu bio krajnji domet, a i prošle godine ispali su istim rezultatom od Montereja.

Poslednje četvrtfinale donelo je okršaj još jednog tradicionalnog kluba iz glavnog grada Meksika sa mladom američkom ekipom. Krus Asul i LAFC jedini nisu u martu odigrali prvu utakmicu četvrtfinala, jer je na dan njihovog meča fudbal prekinut zbog korone. Zato je odluka pala u 90 minuta u Orlandu.

Najbolji fudbal igrao se u uvodnih 15 minuta. Meksički klub je počeo bolje, i već posle nekoliko minuta dao gol, koji je poništen zbog ofsajda. Los Anđeles je uzvratio kada je Urugvajac Mario Rosi pogodio prečku. Prednost je Krus Asul stekao u 15. minutu sa bele tačke, hrabar, hladnokrvan i atraktivan bio je reprezentativac Perua Jošimar Jotun.

Kontrolu nad utakmicom plavo-beli su izgubili u 37. minutu zaslugom najveće meksičke zvezde, koja nosi dres kluba iz Kalifronije. Karlos Vela je umetnički izborio jedanaesterac, a zatim ga izuzetno precizno izveo za 1:1. U drugom poluvremenu Krus Asul je igrao ispod svih očekivanja, pa je bivši Ajaksovac Kenet Vermer za ceo meč zabeležio samo jednu odbranu, a odluka je pala u 70. minutu.

Posle kornera sa leve strane cela odbrana krenula je na prvu stativu, lopta je pala na poluvolej Kvadvu Opokuu, tinejdežeru iz Gane, a ovaj uputio precizan udarac za prvi seniorski gol u karijeri, na svom petom meču.

LAFC je tako već na međunarodnom debiju, u trećoj takmičarskoj godini, ostvario veliki uspeh. Los Anđeles je u osmini finala već izbacio Leon, pa je sam zaslužan za dve od ukupno pet eliminacija meksičkih timova od Amerikanaca u istoriji Lige šampiona, posle ove večeri odnos je 23-5 u korist članica Lige MX.

Novu priliku za okršaj sa Meksikancima imaće već u subotu, kada će u polufinalu igrati sa Klub Amerikom. Pre toga na isti teren u Orlandu će još jedan meksički velikan Tigres i najveće iznenađenje turnira, Olimpšija iz Tegusigalpe, prvi honduraski polufinalista Lige šampiona u istoriji. Finale će, takođe u Orlandu, biti odigrano u utorak.