Soareš doneo Portu slavlje u derbiju, Račić strelac

Octavio Passos, Getty Images Sport

U derbiju 15. kola portugalskog šampionata Porto je zabeležio pobedu u gostima protiv Sportinga 2:1 i tako očuvao priključak za Benfikom u borbi za titulu.

Iako je u prvom poluvremenu na Žoze Avelade postignuto više golova, može se reći da je u drugom viđen bolji fudbal. Porto je poveo već u šestom minutu, posle kardinalne greške odbrane Sportinga i golmana Maksimijana, koji je izleteo i stao i dopustio Maregi da neometeno primi loptu u šesnaestercu i lako zatrese mrežu. Ipak, u završnici prvog dela Akuna na dodavanje Vijeta u 44. minutu uspeva da donese izjednačenje i sa 1:1 otišlo se na veliki odmor.

Veliku šansu u 60. minutu imao je Vijeto za Sporting, ali je u situaciji jedan na jedan sa golmanom Porta Markesanom šutirao tik pored leve stative. Kazna za ovaj promašaj usledila je 13 minuta kasnije, kada je posle kornera odlično skočio Brazilac Soareš i postigao, ispostaviće se, pobedonosan gol. Šansu za izjednačenje imao je u finišu meča Urugvajac Koates, ali je posle njegovog udarca glavom lopta pogodila prečku. Porto je došao do prve pobede u Lisabonu od 2008.

Porto ostaje drugi sa četiri boda manje u odnosu na Benfiku, dok je Sporting pao na četvrto mesto sa 12 bodova manje od Porta, a na treće mesto izbio je Famalikao, koji je slavio 3:0 protiv Setubala. Strelac trećeg gola bio je Uroš Račić, najlepšeg na meču, posle sjajne solo akcije i izuzetno preciznog udarca sa distance, pogodivši rogalj suprotnog ugla.

Ostali rezultati: Fereira – Moreirense 1:0, Rio Ave – Maritimo 0:1, Tondela – Žil Visente 1:1.