"Verovatno najbolji igrač u istoriji Čelsija"

Fudbal - video 2. feb 201714:58 > 15:10
Alexander Hassenstein, Getty Images

Frenk Lampard je na 1018 utakmica u svojoj karijeri postigao 302 gola. Trajalo je više od 20 godina i završilo se u četvrtak. U karijeri je sa Čelsijem osvojio tri titule šampiona Engleske, četiri FA kupa, a bio je i šampion Evrope 2012. i osvajač Lige Evrope 2013. godine.

Ovo su pojedini trenuci koji su obeležili veliku karijeru.

Golovi za titulu u Boltonu

Čelsi je punih 50 godina čekao na šampionsku titulu u Engleskoj. U sezoni 2004/2005. imali su 11 bodova više od Arsenala na četiri kola do kraja i bilo je potrebno da savladaju Bolton na stadionu Ribok i da obezbede krunu. Lampard je postigao oba gola u pobedi od 2:0.

Drugi najbolji fudbaler sveta

Te 2005. godine Lampard je bio vođa šampionskog Čelsija i ušao je u konkurenciju za najboljeg fudbalera planete. Bio je drugi i u izboru Frans fudbala i u izboru FIFA. Ipak, nije sramota biti drugi iza Ronaldinja. Četiri godine po dolasku u Čelsi, Lampard je bio najbolji vezista sveta.
„Moja ambicija je uvek bila da stignem do vrha, ali delovalo je da će put biti prilično dug. U mlađim kategorijama Čelsija stalno su me kritikovali, jer je moj ujak Hari Rednap bio menadžer, a otac Frenk senior asistent. Ipak, to me je ojačalo kao osobu i kao sportistu. Bilo mi je potrebno 10 godina napornog rada da odgovorim na kritike“, govorio je tada Lampard.

U sezoni 2004/2005. postigao je 19 golova na 58 utakmica, uključujući pogotke protiv Barselone, Bajerna, Mančester Junajteda i Totenhema. Naravno, i protiv Boltona dva puta za istorijsku titulu.

Finale Lige šampiona u Moskvi

Posle osvajanja Premijer lige opsesija igrača i navijača Čelsija postala je Liga šampiona. Sve je bilo spremno za ličnu bajku Romana Abramoviča jer se finale protiv Mančester Junajteda igralo na stadionu Lužnjiki u Moskvi. Lampard je posle smrti majke postigao gol iz penala za pobedu Čelsija nad Liverpulom od 3:2 u polufinalu.

U Moskvi je Kristijano Romaldo postigao gol za vođstvo Junajteda i ekipa Aleksa Fergusona je dominirala terenom. Ipak, pred kraj poluvremena, Esijen je šutirao, lopta je zakačila Vidića i Ferdinanda, a Lampard je kao i obično bio na pravom mestu i savladao je Van Der Sara za izjednačenje. Meč je odlučen u penal seriji, Lampard je bio precizan, ali se Teri okliznuo prilikom odlučujućeg šuta, kasnije je Anelka promašio i Čelsi je morao da čeka i dalje.

Iznenađenje u Minhenu

Bajern je bio ogroman favorit na Alijanc areni u finalu Lige šampiona 2012. godine. Čelsi je bio šesti u Premijer ligi, tokom sezone je ekipu preuzeo Roberto Di Mateo, ali je ekipa uspela da u polufinalu iznenadi Barselonu Pepa Gvardiole. Plavi su u finalu bili bez Džona Terija, Branislava Ivanovića, Ramiresa i Raula Meireleša.

Lampard je usled odsustva Terija nosio kapitensku traku. U polufinalu protiv Barselone bio je briljantan. Bajern je inicijativu potvrdio golom Tomasa Milera u 83. minutu, ali je Didije Drogba uspeo da utakmicu odvede u produžetke. Petr Čeh je odbranio penal Robenu i ponovo su jedanaesterci odlučivali ko će postati šampion Evrope, baš kao i 2008. Naravno, Lampard je bio precizan u trećoj seriji, Čeh je odranio penal Oliću, Švajnštajger je pogodio prečku, a surovi Drogba takve greške ne prašta i Čelsi je postao šampion Evrope u jednoj od sezona kad se to od njih apsolutno nije očekivalo. Ekipa za koju se verovalo da je prošla svoj zenit dala je svoju zavšrnu reč.

Istorija u Birmingemu

Lampard je oduvek bio poznat po svom istančanom osećaju za postizanje golova. Znao je da se ubaci iz drugog plana, igrao je odlično glavom, ali je postizao i spektakularne golove sa razdaljine veće od 25 metara. Najviše pogodaka u Premijer ligi postigao je protiv Aston Vile, ukupno 13. U maju 2013. godine Čelsi se borio za mesto u Ligi šampiona. Na Vila parku Lampard je postigao dva pogotka, pogurao tim ka eliti, a sebi obezbedio mesto u istoriji Čelsija.

Benteke je doveo domaćina u vođstvo, a Ramires je dobio crceni karton. Ubrzo je i Benteke isključen. Lampard je u prvom poluvremenu pogodio stativu, ali je sredinom drugog poluvremena postigao gol. U 88. minutu dogodila se istorija, Frenk je 203. put zatresao mrežu protivnika u dresu Čelsija i postao najbolji strelac u istoriji kluba. Prestigao je Bobija Tamblinga koji je postigao ukupno 202 gola. Punih 47 godina bio je najbolji strelac Čelsija sa tim učinkom. Do kraja karijere Lampard je popravio svoj učinak i ukupno je dao 211 golova za Čelsi.