Korintijans srušio Čelsi i popeo se na vrh sveta!

Premier League 16. dec 201213:32 > 14:06

Prvak Južne Amerike posle šest godina je i svetski šampion! Dominaciju evropskih ekipa u okršajima za trofej klupskog prvaka sveta prekinuo je brazilski Korintijans pobedom nad Čelsijem rezultatom1:0 (1:0)u Jokohami. Čovek odluke, kao i u polufinalu, bio je prekaljeni golgeter Paolo Gerero, strelac jedinog gola u 69. minutu. Pored bivšeg napadača Hamburga najzaslužniji za veliki uspeh kluba iz Sao Paola je golman Kasio, koji je „skinuo“ nekoliko opasnih udaraca igrača Čelsija.

Čelsi je meč završio sa desetoricom jer je Geri Kejhil dobio direktan crveni karton zbog udaranja bez lopte Emersona Šeika na centru igrališta.

Rafi Benitezu treće učešće u finalima klupskog svetskog prvenstva (Liverpul, Inter) nije se posrećilo. Španski strateg je izubio drugi put i opet od jednog tima iz najvećeg grada južne hemisfere. Pre sedam godina, sa Liverpulom, porazio ga je Sao Paulo. Ipak, navijače Čelsija sigurno mnogo manje od emocija Beniteza brine činjenica da njihov tim ređa neuspehe. Posle eliminacija u grupnoj fazi Lige šampiona, te loše serije u prvenstvu, „plavci“ su kao „šlag na tortu“ ostali i bez velikog trofeja koji im je bi nadomak ruku.

I sami su krivi što su ostali bez njega.

„Plavci“ su u prvom polzuvremenu u kojem su bilo bolji i konkretniji, propustili priliku da barem tri puta matiraju čuvara mreže Korintijansa.

Odmah na početku utakmice Brazilci su u panici sa gol-linije sprečili da lopta ne uđe u gol. Uzvratili su igrači Korintijansa koji su se osećali kao kod kuće zbog prisustva velikog broja navijača drugog najpopularnijeg kluba u Brazilu. Gerero i Emerson Šeik, čovek koji je golovima protiv Boke Juniors doneo dugo čekani trofej Kopa Livertadores u klupske vitrine, stavljali su na muke odbranu Čelsija.

Posle bravure u kaznenom prostoru Gerera i nečega što nije bilo ni šut ni centaršut, Emerson je iz teške pozicije, gotovo iz mrtvog ugla, pogodio spoljni deo stative. Nedugo potom, nakon kiksa u odbrani Čelsija, Emersonu se ukazao „brisan“ prostor, ali je odlučio da pokuša „iz prve“ – pogrešio je. šutirao je jako i neprecizno.

Brazilci jesu bili opasni, ali se na drugoj strani odigravala drama.

Viktor Mozes je imao dve odlične prilike. Najpre je izigrao čuvare po desnom krilu, pokušao da lobuje istrčalog Kasija, ali je pritom prebacio litav gol. Isti igrači bili su u centru pažnje i u 40. minutu. Mozes je elegantno gađao donji levi ugao gola Korintijansa, a Kasio se pružio i vrhovima prstiju izbacio loptu u korner.

Između prilika Mozesa i Tores je mogao lako da zatrese mrežu ekipe iz Sao Paula. Kao u najboljim danima, Španac je primio „dugu“ loptu, majstorski je umirio, ali je izostao bolji završni udarac ispred Kasija.

Drugo poluvreme nije bilo dinamično kao prvo. Prevashodno zbog opreznijeg pristupa i jednih i drugih, koji je bio „na snazi“ do pogotka Gerera. Taj, ispostavilo se ključni trenutak meča, dogodio se u 69. minutu. Odbrana „plavaca“ bila je potpuno izigrana. Kada je već defanzivni zid londonskog sastava bio probijen, Danilo je „lažnjakom“ izbacio Ivanovića i šutirao, lopta se odbila u vis, a Gerero je trzajem glavom, neometan, poslao u mrežu. Pored Davida luiza i Ešlija Kola.

Imali su igači Čelsija dovoljno vremena daabaremdođu do izjednačenja. Sve karte Benitez je bacio na napad. Uveo je u igru Oskara, Aspilikuetu (umesto Ivanovića), Marina, i malo je nedostajalo da „plavci“ izbore produžetke.

Tores je bio glavni akter u dve najzanimljivije situacije ispred gola Korintijansa. Najpre mu je sa pet metara „zicer“ fenomenalno odbranio Kasio, a zatim je Španac uspeo da zatrese mrežu, ali je gol poništen jer se našao u nedozvoljenoj poziciji.

Sve nade Čelsija da se može dokopati produžetaka splasle su u 90. minutu kada je Kejhil, zbog nesportskog starta nad Emersonom, zaradio direktan crveni karton.

Author: Sportal.rs