Ko je najbolji šampion Premijer lige svih vremena?

Fudbal - video 29. jul 202018:54 > 03. jun 2022 13:35 0 komentara
Michael Regan, Getty Images Sport

Da li je to Junajted ‘99, Arsenal ’04, Čelsi ‘05, Lester ‘16, Siti ‘18 ili Liverpul ‘20? BBC je sproveo sjajnu anketu u kojoj su učesnici proglasili Klopov tim najboljim šampionom u istoriji Premijer lige! Da li se slažete?

Reuters, Phil Noble

Liverpul je na više nego ubedljiv način osvojio prvu titulu posle tačno 30 godina. Tim povodom BBC je sproveo zanimljivu anketu: ko je najbolji šampion Engleske od osnivanja Premijer lige?

Povezano

BBC je svojim čitaocima ponudio deset predloga, odnosno šampiona, a u glasanju je pobedio upravo Klopov tim. Da li je ovaj Liverpul zaista najbolji u istoriji PL ili je u pitanju kratka memorija čitalaca presudite sami, tek činjenica je da su Redsi kao retko ko dominirali ove sezone i na uverljiv način prvi prošlo kroz cilj. U jednom trenutku imali su rekordnih 25 bodova više od drugoplasiranog, da bi na kraju postali šampioni čak sedam kola pre kraja što je novi rekord engleskog fudbala.

Ipak…

Navijači Mančester Junajteda, Arsenala, Čelsija, Mančester Sitija, pa i Lestera, sigurno se neće složiti sa rezultatom ankete BBC. Konkurencija je bila izuzetna i od pomenutih 10 šampiona, bar polovina zaslužuje da ponese epitet najboljeg svih vremena…

Presudite sami…

Arsenal 1997-98

Prva Vengerova titula sa „tobdžijama“. Kad je Arsen Venger stigao na Hajberi iz japanske Nagoje niko nije bio impresioniran. Ni kapiten Toni Adams:

Kao prvo, pomislio sam: Šta uopšte ovaj Francuz zna o fudbalu?„, pitao se tada Toni Adams.

Međutim, Venger je vrlo brzo ućutkao kritičare. Iako je u februaru izgledalo nemoguće stići zaostatak od 12 bodova za šampionom Mančester Junajtedom, usledila je fantastična serija od 10 uzastopnih pobeda i pehar je stigao na Hajberi.

Venger je tada postao prvi stranac sa titulom šampiona Engleske, a iste sezone dodao je i pehar FA kupa. U finalu je pobeđen Dalglišov Njukasl 2:0 golovima Overmarsa i Anelke.

Pored pomenute dvojice zvezde tima bili su golman Dejvid Siman, takođe pomenuti kapiten Adams, Stiv Bould, Overmarsov zemljak Denis Bergkamp i francuski tandem Patrik Vieira i Emanuel Peti, koji će tog leta osvojiti i titiulu prvak sveta sa Francuskom.

Tim Arsenala 1997-98: Siman – Dikson, Bould, Adams, Vinterburn – Parlou, Vijera, Peti, Overmars – Rajt, Bergkamp. Igrali su još: Kion, Grimandi, Plat, Anelka…

Clive Mason, Getty Images Sport

Arsenal 2003-04

Vengerov Arsenal iz 2004. postao je prvi engleski tim bez poraza čitave sezone još od Prestona kome je to uspelo davne 1888-89.

Tobdžije su ostvarile 26 pobeda i 12 remija i postavile rekord od 49 utakmica bez poraza, koji je prekinuo tek naredne sezone Mančester Junajted pobedivši na Old Trafordu 2:0.

Iz šampionskog tima iz 1998. ostali su Vieira i Bergkamp, tu je sad bio nemački golman Jens Leman, Sol Kembel je komandovao odbranom, a napad je predvodio fantastični Tjeri Anri.

Da ste tada rekli navijačima Arsenala da narednih 16 godina neće uzeti nijednu titulu sigurno bi pomislili da ste ludi…

Arsenal 2003-04: Leman, Loren, Kembel, K. Ture, Kol, Vieira, Silva, Ljungberg, Pires, Bergkamp, Anri. Igrali su još: Sigan, Edu, Parlou, Rejes…

Čelsi 2004-05

Ostale su zabeležene čuvene Murinjove reči:

„Imamo top igrače i izvinite što ću reći, imamo i top menadžera. Molim Vas, nemojte me nazivati arogantnim, samo sam rekao istinu. Ja sam šampion Evrope, nisam tamo neki. Mislim da sam Poseban (Special one).

Murinjo je došao u engleski fudbal pošto je neočekivano osvojio Ligu šampiona sa Portom. Uz pomoć ruskog milijardera Romana Abramoviča stvorio je sjajnu Plavu mašinu koja je osvojila titulu sa 12 bodova više od aktuelnog prvaka Arsenala. Murinjov Čelsi je primio samo 15 golova na 38 utakmica i čak 25 puta sačuvao netaknutu mrežu (clean sheets) – ti rekordi do danas nisu oboreni.

Plavci si tada doživeli samo jedan poraz i to od Mančester Sitija u oktobru i osvojili prvu titulu posle 50 godina. I odbraniće je sledeće sezone.

Murinjo je sa sobom poveo zemljake Rikarda Karvalja i Paula Fereiru, koji su sa Džonom Terijem stvorili skoro neprobojan bedem u odbrani. Na sredini je gospodario Klod Makelele i omogućio slobodu Frenku Lampardu da postigne 13 golova te sezone. U špicu je nezaustavljiv bio Drodba.

Čelsi 2004-05: Čeh, Fereira, Karvaljo, Teri, Galas, Makelele, Lampard, Daf, Roben, Gudjohnsen, Drogba. Igrali su još: Kežman, Džonson, Smertin, Tiago…

Richard Heathcote, Getty Images

Čelsi 2009-10

Još jedan menadžer Čelsija debitovao je sa titulom, veliki Karlo Anćeloti. Iste sezone uspeo je da osvoji FA kup, iako ne može da se kaže da je lako stigao ni do jednog od trofeja.

Dok je 2005. Murinjov sistem bio da postigne gol i čvrstom odbranom zadrži prednost (12 pobeda ostvareno je golom razlike), Anćelotijeva filozofija bazirala se na napadačkom fudbalu, koji je bukvalno „čistio“ rivale.

Čelsi je sezonu završio sa 103 gola, što je bio rekord u tom trenuku i gol-razlikom +71 (takođe rekord u tom trenutku). Ipak, osvojio je samo bod više od Mančester Junajteda. Teri, Lampard, Drogba i golman Čeh bili su prve zvezde tima…

Čelsi 2009-10: Čeh, Ivanović, Karvajho, Teri, Ešli Kol, Mikel, Balak, Lampard, Maluda, Anelka, Drogba. Igrali su još: Aleks, Žirkov, Esijen, Deko, Džo Kol, Kalu, Staridž…

Mančester Junajted 1993-94

Šokantan transfer Erika Kantone za 1.2 miliona funti iz Lidsa sezonu ranije, bio je te 1992-93 katalizator za prvu titulu Mančester Junajteda posle 26 godina.

Francuz je pomogao Crvenim đavolima da u prvoj sezoni Premijer lige dođu do toliko čekanog pehara, ali su sezonu kasnije na još ubedljiivi način odbranili tron.

Kantona je postigao 18 golova i zasluženo poneo epitet Igrača godine, dok je Junajted osvojio duplu krunu pobedivši u finalu FA kupa Čelsi sa 4:0. Malo je nedostajalo da Fergusonov tim osvojio i treći domaći trofej, ali je u finalu Liga kupa poražen od Aston Vile 1:3.

Svlačionica je bila prepuna lidera, počev od Roja Kina, do Petera Šmajhela, Stiva Brusa, Pola Insa i Kantone.

Mančester Junajted 1993-94: Šmajhel, Parker, Brus, Palister, Irvin, Kin, Ins, Kančelskis, Gigs, Kantona, Hjuz. Igrali su još: Šarp, Robson, Mekler…

Mančester Junajted 1998-99

Junajted je postao prvi i još uvek jedini klub u Engleskoj koji je u istoj sezoni osvojio tri najvažnija trofeja – Premijer ligu, FA kup i Ligu šampiona. Domaća titula bila je prva u tom nizu.

Tandem napadača Endi Kol i Dvajt Jork zajedno je dao 53 gola, dok je novajlija Jap Stam predstavljao stenu ispred Šmajhela u njegovoj poslednjoj sezoni na Old Trafordu.

Ali snaga tima bila je i u dugoj klupi, gde su Tedi Šeringem i Ole Gunar Solšer odradili veliki posao, pogotovo u nezaboravnom finalu Lige šampiona kad su kasnim golovima preokrenuli rezultat protiv Bajerna. Jesper Blomkvist I Niki Bat tada su bili starteri umesto suspendovanih Roja Kina i Pola Skolsa.

Mančester Junajted 1998-99: Šmajhel, Gari Nevil, Stam, Jonsen, Irvin, Kin, Skols, Bekam, Gigs, Jork, Kol. Igrali su još: Fil Nevil, Berg, Braun, Bat, Blomkvist, Šeringem, Solšer…

Mančester Junajted 2007-08

Dugovečnost legendarnog menadžera Aleksa Fergusona ležala je ne samo u njegovom nenadmašnom samopouzdanju, već i u sposobnosti da stvori niz pobedničkih timova. Ekipa iz 2007-08 bila je njegova treća šampionska generacija.

Ponovo su osvojene tri uzastopne titule Premijer lige, a ostvaren je trijumf i u finalu Lige šampiona protiv Čelsija u Moskvi.

Kristijano Ronaldo je kao superzvezda postigao te sezone 42 gola, 31 u ligi i osvojio je prvu od pet Zlatnih lopti – ali teško bi sve to postigao da nije imao podršku u napadu u Vejnu Runiju i Karlosu Tevezu.

Elegantni Rio Ferdinand i robusni Nemanja Vidić činili su perfektan par u srcu odbrane, dok je Majkl Kerik držao igru na sredini terena zajedno sa kreativcima Skolsom i Gigsom.

Mančester Junajted 2007-08: Van der Sar, Braun, Vidić, Ferdinand, Evra, Kerik, Skols, Gigs, Ronaldo, Tevez, Runi. Igrali su još: O’Šej, Flečer, Hargrivs, Anderson, Nani, Park, Saha…

Laurence Griffiths Getty Images Sport

Lester Siti 2015-16

Da li je to bila jedna od najvećih sportskih bajki?

Lester je sezonu ranije već bio viđen drugoligaš, ali je serijom od sedam pobeda u poslednjih devet mečeva uspeo da sačuva premijerligaški status.

Uprkos takvom preporodu, Najdžel Pirson je dobio otkaz i mnogi su se rugali kad je na njegovo mesto doveden Italijan Klaudio Ranijeri.

Ali, u maju su se smejali Lester i Ranijeri jer su na neverovatan način stigli do titule, sa 10 bodova više od drugoplasiranog Arsenala.

Džejmi Vardi je postigao 24 gola i osvojio nagradu za Igrača godine Premijer lige, dok je zadivljujuća forma Rijadu Marezu donela nagradu PFA Igrača godine.

Lester Siti 2015-16: K. Šmajhel, Simpson, Hut, Morgan, Kante, Drinkvoter, Olbrajton, Marez, Okazaki, Vardi. Igrali su još: Šlup, King, Uloa…

Catherine Ivill/Getty Images

Mančester Siti 2017-18

Možda je najupečatljiviji trenutak u istoriji Premijer lige onaj kad je Serhio Aguero u poslednjem kolu 2011-12 doneo pobedu protiv KPR duboko u nadoknadi vremena i obezbedio Građanima prvu titulu posle 44 godine.

Otkad je počela ova dekada, Siti je osvojio četiri titule – što je više nego bilo koji klub – a njihova titula u sezoni 2017-18 osvojena je uz najdominantniji učinak u istoriji PL.

Izabranici Pepa Gvardiole postali su prvi tim koji je osvojio 100 bodova i postavio brojne druge rekorde: najviše pobeda (32), najviše uzastopnih pobeda (18), najviše pobeda u gostima (16), najviše golova (106), najbolja gol razlika (+79), najveća bodovna prednost u odnosu na vicešampiona (19).

Bez sumnje prva zvezda tima bio je kralj asistencija Kevin de Brujne. Aguero je bio udarna igla u napadu, dok je Ederson doneo novu dimenziju na golu.

Mančester Siti 2017-18: Ederson, Voker, Otamendi, Kompani, Delf, Fernandinjo, De Brujne, Silva, Sane, Sterling, Aguero. Igrali su još: Danilo, Stouns, Gundogan, J. Ture, Bernardo Silva, Žesus.

Clive Brunskill/Getty Images

Liverpul 2019-20

Sezonu ranije Klop je na Enfild doneo pehar Lige šampiona, dok je u PL zaostao samo bod za Mančester Sitijem. I onda, posle 30 godina, dočekana je 19. titulu. I to na impresivan način, osvojena je čak sedam kola pre kraja što nikome ranije nije uspelo.

Glavni u odbrani bili su Virdžil van Dajk i golman Alison, dok je u napadu blistao trio Mohamed Salah, Sadio Mane i Roberto Firmino.

Činjenica da su tako rano osigurali titulu možda ih je koštala u poteri za mnoštvom rekorda koje su mogli da sruše.

U poslednjih sedam kola doživeli su dva poraza i jedan remi zbog čega su na kraju bili kratki za jedan bod od rekorda PL (100 bodova Mančester Sitija). Takođe, prednost u odnosu na drugug na tabeli istopila se na 18 bodova što je takođe za bod manje od Sitijevog rekorda.

Liverpul 2019-20: Alison, Aleksander-Arnold, Gomez, Van Dajk, Robertson, Fabinjo, Vajnaldum, Henderson, Mane, Salah, Firmino. Igrali su još: Adrian, Lovren, Matip, Milner, Okslejd-Čembrlen, Origi…

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!