Everton pobedio na Enfildu posle skoro 22 godine!

Premier League 20. feb. 202119:55 > 20:4439 komentara
Everton, Rišarlison, Gilfi Sigurdson, Dukure
Laurence Griffiths/Getty Images

Fudbaleri Evertona u derbiju 25. kola Premijer lige u gostima su pobedili gradskog rivala i aktuelnog šampiona Liverpul rezultatom 2:0.

Karamele su posle nešto manje od 12 godina savladale Liverpul, odnosno prekinule su niz od skoro 22 godine bez trijumfa na Enfildu.

Everton ima 40 bodova i sa utakmicom manje na šestoj poziciji izjednačio se sa Liverpulom, a interesantno je da je ekipa Jirgena Klopa prvi šampion još od sezone 1928/29. koji je upisao četiri uzastopna poraza. Prethodno je to uspeo upravo Everton.

Ekipa Karla Ančelotija povela je već u 3. minutu golom Rišarlisona. Džejms Rodriges je sjajno asistirao, a brazilski reprezentativac preciznim udarcem savladao Alisona i šokirao domaći tim.

Liverpul je brzo uspeo da se konsoliduje, došao je do svoje igre, ali na golu tima sa Gudisona blistao je Džordan Pikford. Engleski čuvar mreže je bio nesavladiv.

Ređale su se šanse Sadia Manea, Firmina, Džordana Hendersona, Trenta Alensandera-Arnolda… ali mreža Karamela je mirovala. Dodatni problem za Crvene bila je i povreda kapitena Hendersona koji je posle pola časa morao van igre zbog problema sa butnim mišićem.

Everton je preko Šejmusa Kolemana u 33. minutu mogao da duplira prednost, ali je Alison odbranio udarac defanzivca gostiju sa svega nekoliko metara.

Liverpul je još žešće krenuo u drugom poluvremenu, za samo nekoliko minuta Klopovi izabranici imali su nekoliko dobrihnapada, međutim, rezultat se nije menjao.

Mohamed Salah je u 69. minutu imao još jednu odličnu šansu, ali je Pikford i ovoga puta bio uspešniji.

Kako je vreme prolazilo gosti su bili sve sigurniji u defanzivi, a brza konta u 81. minutu rezultirala je jedanaestercem za Everton. Rišarlison je asistirao Dominuku Kalvert-Luinu koji je oboren nakon što mu je Alison odbranio udarac, a sudija je, možda i prestrogo, pokazao na belu tačku. Iskusni Gilfi Sigurdson je preuzeo odgovornost i postavio konačan rezultat.

Everton u sledećem kolu dočekuje Sautempton, a Liverpul gostuje Šefild Junajtedu.

Meč uživo:

Poznate su i postave:

Liverpul: Alison – Robertson, Henderson, Kabak, Aleksander-Arnold – Džons, Vajnaldum, Alkantara – Mane, Firmino, Salah.

Everton: Pikford – Godfri, Kin, Holgejt, Koleman – Gomes, Dejvis, Dukure – Dinj, Rodriges – Rišarlison.

Meč uživo:

3′ – Everton vodi na Enfildu! Rišarlison je iskoristio odlično dodavanje Rodrigesa, izbegao je ofsajd zamku, i preciznim udarcem sa 15 metara savladao Alisona.

9′Mane je dobro šutirao iskosa sa leve strane, ali je Pikford dobro intervenisao.

15′ – Everton održava prednost. Liverpul napada i pokušava da se oporavi od šokantnog starta utakimice, ali odbrana gostiju zasad dobro izgleda.

19′Firmino je bio u dobroj prilici, ali je Kin izblokirao njegov udarac i loptu prosledio u korner.

20′ – Sjajan udarac Hendersona, ali još bolja odbrana Pikforda. Crveni imaju 68 odsto loptu u posedu.

21′ Aleksander-Arnold dobro šutira sa više od 20 metara, međutim, Pikford je ponovo bio na mestu i loptu je izbacio u korner.

25′ – povreda Hendersona. Kapiten Liverpula uhvatio se za butni mišić, ali je ostao u igri.

29′Henderson ipak ne može da nastavi meč. Klop je na teren poslao Natanijela Filpsa.

31′Aleksander-Arnold je pokušao iz slobodnog udarca, ali je šutirao preko gola.

33′ – Velika šansa za Kolemana. Dinj je centrirao sa leve strane, a Alison je odbranio udarac defanzhivca Evertona.

37′Filips je bio u solidnoj prilici posle kornera, ali je glavom šutirao pored gola gostiju sa Gudisona.

45′ – prvo poluvremene je produženo četiri minuta.

45+1′Kabak je dobio žuti karton.

Everton vodi na poluvremenu 1:0.

Na poluvremenu nije bilo izmena, a Liverpul nastavlja da napada posle pauze.

47′ – Šutirao je Sadio Mane, ali je još jednom siguran bio Džordan Pikford.

50′ – Nova prilika za domaće – Trent Aleksander-Arnold je odlično probio po desnoj strani i centrirao po zemlji, ali lopta nije došla do Manea. U produžetku je Mane pokušao glavom, ali nije dobro zahvatio loptu, pa je ona otišla preko Pikfordovog gola.

56′Firmino je dobio loptu na ivici šesnaesterca, ali nije uspeo da dobro šutira. Njegov udarac po zemlji lako je ukrotio golman Evertona.

64′ Sigurdson je nekoliko minuta nakon što je zamenio Gomeša šutirao iz solidne pozicije direktrno u Alisona.

66′Aleksander-Arnold je oštro centrirao po zemlji, međutim, niko od njegovih saigrača nije uspeo da dođe do nje.

69′Salah ima sjajnu šansu, ali Pikford ponovo brani.

76′Aleksander-Arlond pokušava, ali je njegov udarac blokiran.

79′ – sve je manje vremena za Liverpul. Everton se brani organizovano…

81′ – penal za Everton! Aleksander-Arnold je imao kontakt sa Kalvert Luinom nakon što je Alison odbranio udarac napadača Karamela i sudija je pokazao na belu tačku. Arbitar je gledao VAR snimak i potvrdio odluku.

83′Sigurdson je preuzeo odgovornost i i pogodio. Gosti vode 2:0. Islanđanin je uzeo kratak zalet i preciznim udarcem doneo veliku prednost svom timu.

85′Firmino je imao dobru šansu, ali nije bio precizan.

90′ – utakmica na Enfildu je produžena pet minuta.

90+2′ Pikford brani udarac Vajnalduma.

90+5′ – meč je završen pobedom Evertona 2:0.