Pukla šestica: het-trik Holanda i Fodena u porazu Junajteda

Premier League 2. okt 202216:514 komentara
Mančester Siti Manchester City's Phil Foden celebrates scoring their first goal with Bernardo Silva and Erling Braut Haaland Premier League - Manchester City v Manchester United
REUTERS/Phil Noble

Spektakularan meč na Etihadu! Fudbaleri Mančester Sitija više nego zasluženo pobedili su velikog gradskog rivala Junajted sa 6:3 u jednom od derbija devetog kola Premijer lige.

Povezane vesti

Već nakon prvog poluvremena bilo je 4:0 za tim Pepa Gvardiole, pa su razočarani fanovi Crvenih đavola napuštali tribine Etihada i pre nego što je sudija Majkl Oliver označio kraj prvih 45 minuta.

Građani su od prvog minuta silovito krenuli ka golu Davida De Hee, koji nije bio direktan krivac ni za jedan pogodak. Mrežu Junajteda najpre je pogodio Fil Foden u osmom minutu nakon dodavanja Bernarda Silve, a onda je svoj mali šou najavio nezaustavljivi Ering Holand.

Postigao je dva gola u rasponu od samo tri minuta. Oba na asistencije fudbalskog mađioničara Kevina de Brujnea. Prvi nakon kornera u 34, drugi tri minuta kasnije pošto ga je Belgijanac bukvalno spojio sa golom.

Manchester City's Erling Braut Haaland scores their second goal Premier League - Manchester City v Manchester United
Action Images via Reuters/Carl Recine

Treba reći i da je Norvežanin iskoristio odsustvo Rafaela Varana i oba pogotka (pogotovo prvi udarcem glavom) postigao dok se francuskom defanzivcu ukazivala medicinska pomoć. Varan nije mogao da nastavi meč (zamenio ga je Šveđanin Lindelef) i bilo je jasno da će se Junajted teško do kraja meča odbraniti od snažnog Skandinavca.

Holand je kao i svi igrači Sitija bio izuzetno motivisan u gradskom derbiju. Nije se mnogo primetio pre nekoliko dana na meču protiv Srbije u Ligi nacija, ali je protiv Junajteda uspeo minut pre kraja prvog poluvremena da zabeleži i prvu asistenciju za Fodena – 4:0.

Pep Gvardiola Manchester City manager Pep Guardiola celebrates after Erling Braut Haaland scores their third goal Premier League - Manchester City v Manchester United
REUTERS/Phil Noble (Pep Gvardiola nije krio radost nakon spektakularne igre svog tima u prvom poluvremenu)

Početak drugog poluvremena počeo je spektakularnim pogotkom Brazilca Antonija za tračak nade gostiju, međutim u 65. minutu nezadrživi Holand uspeo je da zabeleži het-trik: ponovo je De Brujne učestvovao u akciji, a asistenciju je upisao mladi Serhio Gomez, koji je u finišu prvog poluvremena zamenio povređenog Kajla Vokera.

Holand je fantastičnu partiju krunisao novom asistencijom za Fodena u 72. minutu. Tako su obojica stigla do het-trika!

U 84. minutu „rezervista“ Antoni Marsijal postigao je najpre drugi gol za Junajted, a onda u 90. i treći iz penala koji je sam izborio za čast i konačnih – 6:3!

Bio je to 187. gradski derbi Mančestera i rekordnih devet golova.

Malo ko je očekivao ovakav rezultat nakon poslednjih utakmica Junajteda. Pre nekoliko dana Erik Ten Hag i Markus Rašford dobili su nagrade za najboljeg menadžera i igrača meseca u Premijer ligi.

Holandski trener izveo je isti sastav kao u poslednjem zvaničnom meču protiv moldavskog Šerifa u Ligi Evrope, s tom razlikom što je umesto Kristijana Ronalda prednost dobio njegov defanzivni zemljak Diogo Dalot. Slavni Portugalac je čitav meč protiv Sitija presedeo na klupi za rezervne igrače.

SofaScore

Gosti su stigli na Etihad nakon odlične serije, od četiri uzastopne pobede u Premijer ligi, ali im očigledno nije prijala međunarodna pauza. Ten Hagov tim je nakon dva startna poraza od Brajtona na Old Trafordu (1:2) i debakla na gostovanju Brentfordu (0:4), nanizao četiri vezane pobede protiv najvećeg rivala Liverpula (2:1), Sautemptona (1:0), Lestera (1:0) i vodećeg Arsenala (3:1), ali je sad potpuno razočarao svoje navijače.

Sad im ponovo sledi novo otrežnjenje…

Mančester Siti Junajted De Hea Manchester United's David de Gea looks dejected after Manchester City's Phil Foden scores their fourth goal Action Images via Premier League - Manchester City v Manchester United
Reuters/Carl Recine

S druge strane, Pep Gvardiola slavi veliku pobedu. Njegov tim nastavlja poteru za vodeći Arsenalom. U narednom kolu Građani dočekuju Sautempton, dok Junajted gostuje Evertonu. Prethodno i jedne i druge očekuju evropske utakmice, Sitija duel sa Kopenhagenom u Ligi šampona, Crvene đavole meč sa omonijom u Nikoziji u Ligi Evrope.