Barsi srećna bela tačka: Bez Mesija u finalu Superkupa

Primera 13. jan. 202123:45 > 0:0210 komentara
David Ramos, Getty Images Sport

Barselona je prvi finalista Superkupa Španije, pošto je posle boljeg izvođenja jedanaesteraca savladala Real Sosijedad.

U predviđenih 90 minuta bilo je 1:1. Povela je Barselona preko Frenkija de Jonga u 40. minutu, a isti igrač je skrivio jedanaesterac u 51. minutu, koji je Ojarzabal pretvorio u gol.

Do isteka 90. minuta imala je Barselona veoma dobru šansu preko Dembelea, ali nije bio uspešan, pa je utakmica ušla u produžetke. Tamo je Grizman imao jednu veliku priliku, ali je tragičar bio Adnan Januzaj, kome je prvo Ter Štegen odbranio udarac u situaciji jedan na jedan, a potom je iz slobodnog udarca pogodio stativu, mada je Nemac malo zakačio loptu.

Penal serija počela je sa tri promašaja, od čega dva Real Sosijedada. Na kraju, Barselona je bila ipak nešto sigurnija, pošto su Baskijci pogodili tek u četvrtoj penal seriji i obezbedila plasman u finale.

Tamo će se sastati sa pobednikom duela Real Madrid – Atletik Bilbao, meč koji ćete u četvrtak od 21 čas moći da pratite u direktnom prenosu na Nova Sport.

Tok meča:

.

Agresivnije i ambicioznije krenuli su Baskijci. Nametnuli su visoki presing i iz takvog pristupa došli su do dve velike prilike. Posebno je povoljna bila Isaka u 18. minutu, kada je izašao pred Ter Štegena, ali oba puta Nemac je sjajno intervenisao i ostalo je 0:0.

Ipak, od 20. minuta Barselona je prvo stabilizovala igru, a potom i preuzela inicijativu. Plod takvog razvoja događaja video se u 40. minutu, kada je posle nekoliko lepih dodavanja Grizman izbegao ofsajd zamku, a onda nesebično asistirao De Jongu na peterac, koji je glavom matirao golmana Real Sosijedada za vođstvo Barse 1:0. Gol u pravo vreme, jer je Barsa na poluvreme otišla sa minimalnom prednošću, iako je moglo da bude i drugačije.

Kako je odigrala drugi deo prvog poluvremena, tako je Barselona počela i drugo. Sigurna na lopti, autoritativno, delovalo je kao da potpuno kontroliše situaciju na terenu. A onda u 51. minutu posle jednog centaršuta lopta je pogodila u ruku Frenkija de Jonga, i dosuđen je penal. Ojarzabal je bio precizan i Baskijci su izjednačili na 1:1.

Posle primljenog gola Barselona je ponovo preuzela sve konce i napadala ne bi li što pre stigla do novog vođstva. Već u narednom napadu De Jong je bio u odličnoj prilici i pao posle duela u šesnaestercu, ali je umesto penala dosuđen faul u napadu. Odličnu priliku u 63. minutu propustio je Usman Dembele, koji je sa ivice šesnaesterca šutirao tik pored gola.

Do isteka 90. minuta ipak nije bilo promena i meč odlazi u produžetke.

Iako su obe ekipe, što je logično u produžecima, prevashodno gledale da ne prime gol, šansi za promenu rezultata je bilo. I to su obe ekipe imale sjajne prilike. Prvo je Grizman bio oči u oči sa Merimom, ali je šutirao pravo u golmana baskijske ekipe. Na drugoj strani rezervista Adnan Januzaj sjajno je prodro, i pokušao iskosa sa desne strane, ali je Ter Štegen zakačio loptu prstima i skrenuo je u korner.

Ipak, najbolju šansu u produžecima imao je opet Januzaj u 118. minutu, kada je sjajno izveo slobodan udarac, savladao Ter Štegena, ali je nažalost pogodio stativu. Na kraju, ipak će penali doneti odluku o prvom finalisti Superkupa.