Kup kralja: Atletik Bilbao izbacio Barsu posle produžetaka

Primera 21. jan 20220:06 > 0:21 2 komentara
Athletic Bilbao's Iker Muniain celebrates scoring their first goalCopa del Rey - Round of 16 - Athletic Bilbao v FC Barcelona
REUTERS/Vincent West

Atletik Bilbao je poslednji učesnik četvrtfinala Kupa kralja pošto je kao domaćin posle produžetaka pobedio Barselonu sa 3:2.

Kup kralja

Bio je to duel dva najuspešnija kluba u ovom takmičenju – Barselona je rekordan 31 put osvajala Kup Španije, dok je Atletik Bilbao najbolji bio 23 puta (treći je Real Madrid sa 19 pehara, četvrti Atletiko Madrid sa deset…)

Baskijci su poveli već u drugom minutu, gol je postigao Iker Muniain, a asistencija je pripisana Niku Vilijamsu. Munianin je postao specijalista za Katalonce pošto je ovo bilo sedmi put u karijeri da je učestvovao u postizanju gola protiv Barselone u svim takmičenjima što je njegov lični rekord. Po gol manje ima protiv Betisa i Real Sosijedada.

Uzvratio je Feran Tores u 20. minutu. Tom prilikom igrači Barse napravili su rekordna 22 dodavanja. Za prvenac u dresu Katalonaca reprezentativca Španije, koji je u zimskom prelaznom roku stigao iz Mančester Sitija.

Barselona Feran Tores Ferran Torres (R) of FC Barcelona celebrates with his team mate Pablo Martin Paez Gaviria 'Gavi' of FC Barcelona after scoring his team's first goal during the Copa Del Rey round of 16 match between Athletic Club and FC Barcelona at San Mames Stadium on January 20, 2022 in Bilbao, Spain. Athletic Club v FC Barcelona - Copa Del Rey
(Photo by Juan Manuel Serrano Arce/Getty Images – Gavi i Feran Tores)

Ujedno i prvi pogodak koji je postigao u klupskom fudbalu još od septembra prošle godine kad je bio strelac za Građane u Liga kupu Engleske protiv niželigaša Vikomb Vonderersa.

U nastavku meča viđeno je dosta zanimljivih situacija, ali su pravo uzbuđenja usledila u samom finišu regularnog dela. Domaći tim najpre je pogodio prečku (Injaki Vilijams), da bi u 86. minutu Injigo Martinez bukvalno ugurao loptu u mrežu Barselone.

Izjednačenje u 93.

Činilo se u tom trenutku da će slaviti Baskijci, ali nisu tako mislili veteran Dani Alves i tinejdžer Pedri. Iskusnom 38-godišnjem Brazilcu upisana je fantastična asistencija, a duplo mlađem španskom biseru gol u 93. minutu za 2:2 i – produžetke.

To je drugi put u istoriji Kupa Španije da je duel ova dva tima otišao u produžetka. Prvi put se to dogodilo davne 1942. godine kad je Barselona slavila u finalu sa 4:3.

Ovog puta slavili su fudbaleri Atletik Bilbaa. Trenutak odluke dogodio se u 105. minutu. Nakon intervencije iz VAR sobe sudija Hose Munuera svirao je penal za domaći tim pošto je nakon centaršuta lopta pogodila u ruku Đordija Albu. Najstrožu kaznu izveo je Iker Muniain i drugi put na meču matirao Mark-Andre ter Štegena – 3:2.

Za konačnu pobedu i veliko slavlje na San Mamesu.

Barselona Atletik Bilbao Nico Williams Jr. of Athletic Club competes for the ball with Frenkie de Jong of FC Barcelona during the Copa Del Rey round of 16 match between Athletic Club and FC Barcelona at San Mames Stadium on January 20, 2022 in Bilbao, Spain. Athletic Club v FC Barcelona - Copa Del Rey
(Photo by Juan Manuel Serrano Arce/Getty Images)