Atletiko preživeo na Sorilji i došao do 11. titule!

Fudbal 22. maj. 202117:56 > 20:5518 komentara
Atletico Madrid
Denis Doyle/Getty Images

Fudbaleri Atletiko Madrida prvaci su Španije posle sedam godina! „Jorgandžije“ su u poslednjem kolu La Lige kao gosti na stadionu „Hose Sorilja“ savladali Valjadolid rezultatom 2:1 (0:1) posle preokreta i na taj način iza sebe ostavili gradskog rivala Real.

La Liga:

Real Madrid je pred poslednje imao šanse da odbrani naslov prvaka, ali samo u slučaju da pobedi Viljareal, a da Atletiko ne pobedi Valjadolid u gostima. Real je slavio takođe posle preokreta, ali to nije bilo dovoljno da ekipa Zinedina Zidana dođe do naslova prvaka.

Ovo je 11. titula u istoriji za Atletiko, a druga otkad je na čelu kluba trener Dijego Simeone.

Po završetku sedam utakmica koje su se igrale od 18 časova poznato je i da iz lige ispadaju Eibar, Valjadolid i Ueska.

Od ranije je poznato da će u Ligu šampiona Atletiko, Real, Barselona i Sevilja, dok će u Ligu Evrope ići Real Sosijedad i Betis, koji je napravio neverovatan preokret protiv Selte. Učesnik Lige konferencije biće Viljareal.

Atletiko je tako došao do titule u sezoni u kojoj nijedan od tri najveća španska kluba nije briljirao – izabranici „Čola“ Simeonea uspeli su da održe prednost iz prvog dela sezone, uprkos čestim kiksevima u poslednjim rundama. Na njihovu sreću Real i Barselona su takođe imali velikih problema i nisu uspeli da dođu do naslova prvaka.

Ispred stadiona Valjadolida okupilo se više hiljada navijača Atletika koji su posle poslednjeg zvižduka sudije Sanćesa mogli da počnu sa velikim slavljem. Na stadionu zbog epidemioloških mera nije dozvoljeno prisustvo publike.

Valjadolid je poveo u 17. minutu preko Oskara Plana, ali Atletiko nije očajavao. Preokret je stigao u nastavku i to u samo deset minuta. U 57. Anhel Korea je postigao izuzetno važan pogodak posle driblinga i preciznog udarca. Deset minuta kasnije svoj 21. gol u sezoni postigao je Luis Suarez i, ispostaviće se, doneo titulu „Jorgandžijama“.

Real Madrid je takođe slavio sa 2:1 posle preokreta, protiv Viljareala, u svom meču 38. kola. Viljareal je vodio od 20. minuta golom Pina. Ipak, „kraljevski klub“ dolazo do preokreta u samom finišu – golove su za tim Zinedina Zidana postigli Karim Benzema u 87. i Luka Modrić u 90+2. minutu. Real je sezonu završio sa 84 boda, dva manje od Atletika.

Barselona je u gostima pobedila Eibar sa 1:0 golom Antoana Grizmana u 81. minutu. U timu nije bilo Lionela Mesija, za kojeg sve ponovo sve češće priča da bi mogao da napusti Kamp Nou.

Elće je kod kuće slavio sa 2:0 protiv Atletik Bilbaoa i junački uspeo da opstane u ligi sa dve pobede u poslednja dva kola. Golove za Elće postigli su Boje i Guti.

Ispali su Ueska i Valjadolid, a ranije se već znalo da će u Segundu i Eibar. Ueska je remizirala sa Valensijom bez golova.

Real Sosijedad, koji će igrati Ligu Evrope, pobedio je kao gost Osasunu 1:0 autogolom Huana Peresa u 86. minutu.

Betis je do LE došao sjajnim preokretom u Vigu protiv Selte – bilo je 3:2 (0:1) za zeleno-bele. Vodio je domaćin u Galiciji 2:0 golovima Aspasa i Mendesa, ali su tada u periodu od 20 minuta pogocima preokrenuli Iglesijas iz penala, Fekir i Ruiz.

derbi banane
SK

Mečeve ste mogli u direktnim prenosima da pratite na Sport klubu, a TOK UTAKMICA u tekstualnoj formi na sajtu Sport kluba.

90+2′ – Real ipak dolazi do pobede, a strelac je Hrvat Luka Modrić! Međutim, Atletiko dolazi do pobede protiv Valjadolida i nove titule.

87′ – Real ipak dolazi do izjednačenja, ali deluje da ih sada samo kolosalno čudo može dovesti do titule. Strelac za „Bele“ bio je Francuz Karim Benzema, a bio je to njegov 23. gol u sezoni, po čemu je drugi na listi strelaca iza neprikosnovenog Lionela Mesija, koji je dao 30.

73’ – Nabel Fekir pogađa za Betis i poravnava na 2:2 u Vigu u 69. minutu. Ekipa iz Sevilje je stigla rezultat preko Iglesijasa i Fekira, a strelac drugog gola za Seltu bio je Mendes. Zatim pogađa i Ruiz za ogroman preokret zeleno-belih koji vode sa 3:2.

67’ – Urugvajski napadač Luis Suarez po ko zna koji put ove sezone dokazuje koliku je grešku napravila Barselona odrekavši se njegovih usluga – pogodio je iz kontre za vođstvo „Jorgandžija“ od 2:1. Bio je to njegov 21. gol u sezoni. Atletiko se sada nalazi pred titulom i u trenutku dolaska u vođstvo ima čak pet bodova više od Reala.

62′ – Imao je veliku priliku Valjadolid – prvo je šut Markosa Andrea odbranio Jan Oblak, a potom je Vajsman glavom šutirao preko gola.

57’ – Golčina Anhela Koree! Vezista Atletika postigao je izvanredan pogodak prelepim udarcem po zemlji posle driblinga i izjednačio na 1:1. Atletiko je i dalje udaljen jedan gol od obezveđene titule, ali sa ovim odnosom snaga ima rezultat koji ga vodi do trofeja.

56’ – Real Madrid dolazi do tračka nade – Karim Benzema postiže pogodak, ali je VAR tehnologija morala da detaljnije ispita situaciju zbog sumnjive ofsajd-pozicije u početku akcije. Ipak, posle nekoliko minuta dolazi se do odluke da gol mora da bude poništen zbog ofsajda.

Poluvreme – oba kandidata za titulu trenutno imaju negativan rezultat. Budući da su i Atletiko i Real u zaostatku u odnosu na rivale, pri okvakvom stanju stvari naslov šampiona ići će Dijegu Simeoneu, ali i dalje je ostalo čitavo poluvreme uzbudljivog poslednjeg kola La Lige.

34′ – Mogao je to biti fantastičan pogodak! Vezista Real Madrida Luka Modrić uputio je opasan udarac posle neverovatnih driblinga, ali je umalo promašio gol Viljareala, pa nije doneo izjednačenje „kraljevskom klubu“.

32’ – Selta vodi u Vigu protiv Betisa, a gol je postigao Jago Aspas iz penala. Betis je u borbu za mesto koje vodi u Ligu Evrope, ali sa ovakvim rezultatom sledeće sezone će nastupati u Ligi Konferencije.

28’ – Elće vodi na domaćem terenu protiv Atletik Bilbaoa – strelac je bio Boje na asistenciju Milje. Mogao bi to da bude pogodak koji će Elćeu doneti opstanak za koji se bore sa Ueskom i Valjadolidom.

20′ – Gubi i Real! Madridski velikani kao da ne žele da dođu do titule. Viljareal je poveo protiv Reala pogotkom Jeremija Pina, a asistent je bio Đerar Moreno.

Oscar Plano
Angel Martinez/Getty Images

18′ – Veliki šok za „Jorgandžije“ u borbi za titulu. Posle jedne brze kontre Valjadolid vodi pogotkom Oskara Plana. Atletiku će biti neophodan preokret ukoliko želi da osigura 11. titulu u istoriji.