Tragičar Vaskes, heroj Raul Garsija: Atletik u finalu!

Primera 14. jan. 202120:55 > 22:5914 komentara
Atletik Bilbao
REUTERS/Sergio Perez

Fudbaleri Atletik Bilbaoa drugi su finalisti Superkupa Španije, pošto su u polufinalu savladali madridski Real 2:1.

Utakmica u Malagi bila je prava slika i prilika sezone madridskog Reala. Po principu toplo-hladno. U prvom poluvremenu Real je bio prilično neubedljiv, ali ono što je ipak atipično za ekipu Zinedina Zidana su nedopustivi kiksevi odbrane, koji su koštali Madriđane golova. Tačnije Lukasa Vaskesa, koji je kumovao kod oba gola Baskijaca. Prvo je u 18. minutu dao loptu u noge Daniju Garsiji, koji je asistirao prezimenjaku Raulu za 1:0. I 20 minuta kasnije isti akteri su bili u glavnim ulogama. Lukas Vaskes je napravio penal kao posledicu velikog kiksa, a Raul Garsija je bio precizan sa bele tačke i doneo Atletiku velikih 2:0.

Baskijci su u drugom poluvremenu bili više orjentisani na čuvanje ove prednosti. Ali Real je ipak uspeo da uvede utakmicu u neizvesnu završnicu, pošto je Karim Benzema postigao gol u 75. minutu. On je prvo poništen zbog ofsajda, ali je posle VAR pokazao da Benzema nije bio najbliži golmanu baskijske ekipe i gol je priznat. Benzema je osam minuta kasnije postigao još jedan gol, ali je i ovaj poništen zbog nedozvoljene pozicije. Ovog puta trajno i ispravno. Između ta dva gola istakao se Tibo Kurtoa koji je sprečio Viljalibrea da vrati dva gola prednosti. Na kraju, ona nije imala značaj, pošto je Atletik došao do velike pobede, prve nad Realom posle pet godina i do prvog plasmana u finale Superkupa posle isto toliko godina. Tada su pobedili Barselonu, sa kojom će i igrati za trofej.

Finalni meč na programu je u nedelju uz direktan prenos od 21 čas na kanalu Nova Sport.

Tok meča:

.

Počelo je ispitivanjem snaga, ali se stekao utisak da su Baskijci za nijansu ušli ambicioznije. I oni su prvi došli do gola. Lukas Vaskes je napravio veliku grešku, Dani Garsija je uposlio prezimenjaka Raula, koji je u 18. minutu doneo vođstvo Atletiku.

Očekivao se pritisak Reala, ali nije bilo tu konkretne opasnosti. Međutim, 20 minuta kasnije ponovo je na scenu stupio Lukas Vaskes. Posle jedne visoke lopte potpuno je ispao i povrh svega napravio penal, koji je u gol pretvorio Raul Garsija i duplirao prednost Atletika. Rezultatom 2:0 otišlo se na poluvreme, a prvih 45 minuta obeležili su sa jedne strane dvostruki strelac Raul Garsija i sa druge krivac kod oba gola Lukas Vaskes.

Očekivano, Zidan je izvršio izmenu na poluvremenu. Ali neočekivano je to da nije izveo Lukasa Vaskesa, već je izveo Varana a uveo Naća. Ubrzo je izveo i Modrića i Azara, a delovalo je da je Atletik ubio utakmicu. Još kada je u 75. minutu Benzema postigao pogodak, a prva reakcija pomoćnog sudije i glavnog bila je da se poništi gol zbog ofsajda. Ipak, posle konsultacija sa VAR gol je ipak priznat i Real se vratio, smanjio na 2:1.

Veliku šansu imao je Atletik u 79. minutu da reši pitanje pobednika. Tek što je ušao u igru Viljalibre je izbio sam pred Kurtou, ali je Belgijanac fantastično intervenisao i ostavio Real u životu. U 83. minutu Karim Benzema je ponovo zatresao mrežu, ali je i ovaj gol ponovo poništen zbog ofsajda. Ovaj put nije bilo potrebno da VAR interveniše, pošto je ofsajd bio veoma vidljiv.