U21: Englezi pobedili odlične Rumune

Reprezentacija 24. mar. 201820:43 > 20:45
Nathan Stirk, Getty Images Sport

Mlada fudbalska reprezentacija Engleske pobedila je u Vulverhemptonu Rumuniju 2:1, u prijateljskoj utakmici odigranoj kao Memorijal Sirila Ridžisa.

Englezi, za koje igra gotovo cela U20 šampionska generacija sa Svetskog prvenstva u septembru, slavili su golovima Demaraja Greja u osmom i Džejka Solter-Klarka u 73. minutu, dk je jedini gol za Rumuniju postigao rezevista Valentin Kostake u 79. minutu.

Ejdi Butrojd, koji sprema tim za kvalifikacioni duel sa Ukrajinom u utorak, izveo je na teren veoma snažnu postavu, bez povređenog Solankea, ali sa čak sedam startera iz finala U20 SP među prvih XI.

Danijel Isaila im je suprotstavio najtalentovaniju generaciju rumunskog fudbala u ovom veku, čiju gotovo polovinu čine polaznici Akademije Gerogea Hadžija u Konstanci, a igra im se u velikoj meri vrti ko njegovog sina Janisa.

Gosti su na Molinju izašli preplašeni, prepustili inicijativu Englezima, i već posle osam minuta primili gol, kada je posle odličnog prodora Greja loptu u mrežu skrenuo njegov klupski drug iz Lestera Aleks Paškanu.

Od tog trenutka gosti su zaigrali fantastično, počeli da prave šanse, a posle udarca Andreja Ivana Solter-Klark je zakačio loptu taman toliko da umesto u mreži završi na stativi. Uprkos desetak prilika na obe strane na odmor se otišlo sa 1:0.

Englezi su u prvoj polovini drugog poluvremena ponovo bili bolji, ali je tada viđeno najmanje prilika, sve dok u 73. minutu Trent Aleksander Arnold nije poslao izvanredan centaršut iz kornera, a debitant Solter-Klark zakucao loptu u mrežu via stativa, da kruniše meč u kojem je poneo i traku.

Engleske U21 selekcije već dugo igraju sjajnu odbranu, posebno kod kuće, gde su u 22 od prethodnih 29 utakmica sačuvale mrežu u potpunosti. Međutim, Rumuni se nisu predali i u 79. minutu iskoristili loše izletanje Dina Hendersona – jedan od defanzivaca je odbio loptu pravo pred nogu Kostakea, a ovaj pogodio za 2:1.

Do kraja meča igralo se furizono, Englezi su imali tri, a Rumuni još pet dobrih prilika za gol, uključujući i odlični slobodnjak Komana, koji je odbranio Henderson. U 93. minutu lopta se dobrih 15 sekundi odbijala po 16m Engleske kao u fliperima, a na kraju je ključnui bolk napravio Kajl Voker-Piters, koji je uleteo u šut Kostakea sa osam metara.

Englezi su očuvali nepobedivost, a Rumuni potvrdili da u tim, i bez prve napadačke zvezde Georgea Puškaša, imaju veliku količinu talenta, što potvrđuje da nacionalna fudbalska strategija (svaki prvoligaš mora da ima domaćeg U21 igrača u startnoj postavi za svaki meč) donosi rezultat.