Mane doneo istorijsku titulu Senegalu!

fudbalska reprezentacija Senegala
REUTERS/Mohamed Abd El Ghany

Reprezentacija Senegala pobednik je Afričkog kupa nacija pošto je u finalu posle boljeg izvođenja penala savladala selekciju Egipta 4:2 (0:0).

Odlučjući gol za prvu titulu Senegalaca u istoriji postigao je Sadio Mane u petoj seriji. Napadač Liverpula prethodno nije realizovao jedanaesterac u 7. minutu.

Senegal je do prvog trofeja došao posle poraza u finalima 2002. i 2019.

Egipat je ostao na rekordnih sedam titula kontinentalnog šampiona, a tri od četiri meča u nokaut fazi završio je posle izvođenja penala – savladali su Obalu Slonovače i Kamerun, dok je u četvrtfinalu posle produžetka pao Maroko 2:1. Egipat je poslednji put prvak bio 2010.

SofaScore

Utakmica u prestonici Kameruna, Jaundeu, počela je idealno za Senegalce jer se sudija Viktor Gomes već u 3. minutu pokazao na belu tačku. Oboren je Saliu Sis, a posle nekoliko minuta nadmudrivanja, odgovornost je preuzeo Sadio Mane, ali sjajni Mohamed Abu Gabal odbranio šut napadača Liverpula.

Senegal je imao više loptu u posebu, konstantno je napadao, ali nije bilo mnogo uzbuđenja pred golom Egipta, koji je najbolju šansu imao u 43. minutu preko Mohameda Salaha. Sjajni napadač je dobro šutirao u bliži ugao, ali je Eduard Mendi odbranio i loptu poslao u korner.

U nadoknadi vremena Čeiku Kujate je oprobao šut sa 35 metara, ali je lopta prošla malo pored stative.

Mane najbolji igrač turnira

Sadio Mane proglašen je za najboljeg igrača turnira, najbolji golman je njegov saigrač Eduard Medni, dok je Kamerunac Vensan Abubakar prvi strelac šampionata sa osam pogodaka.

Vensan Abubakar

Čuvar mreže Egipćana Abu Gabal se istakao i u 53. minutu kada je zaustavio opasan napad protivnika, a tri minuta kasnije Senegalci su još jednom zapretili…

U 69. minutu Egipat je mogao do prednosti, ali Mohamed Abdelmonem nije dobro šutirao glavom. Šest minuta kasnije i Hamdi je bio u dobroj poziciji posle dodavanja Trezegea, međutim, rezultat se nije menjao.

Do kraja regularnog dela meča nije bilo mnogo uzbuđenja, ali je Seneglac u prvom napadu u produžetku mogao do gola. Bamba Dieng je pobegao defanzivcima protivničkog tima, šutirao je u dalji ugao, ali Abu Gabal je ponovo bio na mestu.

Čuvar mreže Zamaleka istakao se i u 100. minutu posle udarca glavom Dienga. Isti igrač je posle uspavanke u drugom produžetku snažno šutirao sa 30-tak metara u 115. minutu, ali je Abu Gabal i ovaj šuta zaustavio.

U sledećem napadu Hamdi je uspeo da pronađe prostor da šutira, uputio je jak udarac, ali je Mendi bio na visini zadatka i loptu je poslao u korner. Ujedno to je bilo i poslednje uzbuđenje u 120 minuta duela u prestonici Kameruna.

U penal seriji precizni za Senegal bili su Kulibali, Dialo, Dieng i Mane, a Sarov udarac u trećoj seriji odbranio je Abu Gabal. Za Egipćane pogađali su Zizo i Hamdi, Abdelmonem je u drugoj seriji pogodio stativu, a Mendi u četvrtoj obdranio udarac Lašinu.

Sledeći kontinentalni šampionat će biti održan 2023. u Obali Slonovače.