Orlovi preboleli Lavov: Poker u mreži Litvanaca

EURO 10. jun 201918:00 > 22:19
Clive Rose, Getty Images Sport

Reprezentacija Srbije upisala je prvu pobedu u kvalifikacijama za EURO 2020, pošto je na stadionu Rajko Mitić pobedila Litvaniju sa 4:1.

Orlovi su do trijumfa pred praznim tribinama najvećeg srpskog stadiona, posle ubedljivog poraza u Lavovu od Ukrajine (0:5), došli najviše zahvaljujući golovima napadačkog dvojca Aleksandar Mitrović – Luka Jović.

Mitrović je bio precizan u 20. i 34, a Jović u 35. minutu. Na kraju je četvrti gol za srpski državni tim postigao Adem Ljajić u 90+2. minutu.

U međuvremenu, jedini gol za goste postigao je Novikovas iz penala u 70.

Ekipa Mladena Krstajića posle tri meča grupe B zauzima treću poziciju sa četiri poena, koliko ima i drugoplasirani Luksemburg, posle poraza od Ukrajine (1:0). Litvanija je poslednja sa 1, pomenuti Ukrajinci su lideri sa 10, a Portugalija je četvrta sa 2.

Treba dodati i da Ukrajina i Luksemburg, koji su u istom terminu igrali u Lavovu u duelu koji su domaći rešili golom Jaremčuka u šestom minutu, imaju po meč više u odnosu na ostale rivale.

Srbija u narednoj utakmici dočekuje Portugaliju sedmog septembra, pa tri dana kasnije gostuje Luksemburgu. Potom do kraja kvalifikacija slede utakmice sa Litvanijom na strani (14. oktobra), Luksemburga kod kuće (14. novembra) i Ukrajine kod kuće (17. novembra).

U nešto sporijem ritmu igralo se u uvodnim minutama utakmice u Ljutice Bogdana, ali je Srbija sve vreme imala terensku inicijativu. Posle uvodnih problema u probijanju organizovane odbrane gostiju prvu šansu imao je Luka Jović u 10. minutu. Dušan Tadić je sjajno uposlio mladog napadača Reala, ali je njegov udarac u situaciji jedan na jedan zaustavio golman Bartkus.

Bila je to najava onoga što je usledilo vrlo brzo. Saša Lukić je poslao loptu po sredini, ona se od defanzivca Litvanije odbila u šesnaestercu do Mitrovića, koji je rutinski rešio tu situaciju.

Orlovi su nastavili sa dominacijom i u nastavku, Jović je ponovo bio u izglednoj šansi i pogodio prečku, pokušao je i Filip Kostić, ali su Litvanci odolevali sve do drugog pogotka Mitrovića.

U akciji po desnoj strani, Tadić je nesebično uposlio snažnog napadača, a ovaj rutinski zatresao nebranjenu mrežu. Pitanje pobednika rešeno je samo minut kasnije, kad je Jović iskoristio grešku odbrane Litvanije i sjajnim udarcem sa ivice šesnaesterca pogodio rašlje za svoj prvi takmičarski gol u A reprezentaciji i velikih 3:0.

Od starta drugog dela ponovo je opao ritam, Litvanci su nešto ofanzivnije igrali u tim trenucima i zahvaljujući takvoj igri kasnije došli do pogotka.

Mitrović je igrao rukom u šesnaestercu, posle kornera, sudija pokazao na belu tačku, a siguran izvođač bio je Arvidas Novikovas.

Krstajić je u tim momentima posegao za promenama, a upravo su dve izmene bile zaslužne za četvrti gol. U dubokoj nadoknadi, Aleksandar Katai je proigrao Adema Ljajića za konačan rezultat.

Srbi su mogli i do ubedljive pobede, pošto su u međuvremenu imali još nekoliko šansi. Najizgledniju propustio je Jović, koji je i drugi put pogodio prečku.

Tok duela sa stadiona Rajko Mitić možete pratiti uz NAŠ PORTAL.

Srbija (4-4-2): Dmitrović – Rukavina, Milenković, Spajić, Kolarov – Maksimović, Lukić, Tadić, Kostić – Mitrović, Jović.

Litvanija (3-4-3):Bartkus – Klimavičijus, Jankauskas, Palionis – Baravikas, Šimkus, Slivka, Adrijuškevičijus – Černič, Laukžemis, Novikovas.

Zbog izostanka adekvatne podrške sa tribina ili nekog drugog razloga, tek, duel na najvećem srpskom stadionu otpočeo je u izuzetno sporom ritmu.

Litvanija se od starta branila sa svih 11 igrača, Orlovi su pokušavali da pronađu rupu u njihovoj odbrani, ali u tome nisu uspevali u uvodnim trenucima igre.

U 13. minutu Luka Jović je imao fantastičnu priliku da dovede Srbiju u vođstvo. Fantastično ga je proigrao Dušan Tadić pasom između dva štopera Litvanije i izbacio ga u situaciju jedan na jedan sa Bartkusom, ali je novi napadač Real Madrida šutirao direktno u litvanskog golmana.

Goool! Srbija vodi sa 1:0 od 20. minuta, golom Aleksandra Mitrovića! Saša Lukić je poslao loptu po sredini, ona se od defanzivca Litvanije odbila do Mitrovića u šesnaestercu, koji je rutinski rešio tu situaciju.

Ubrzo je Srbija imala dve odlične šanse da duplira vođstvo. Najpre je Mitrovićev udarac sa ivice šesnaesterca izblokiran, posle čega je lopte otišla malo pored stative, da bi nešto kasnije Luka Jović zatresao prečku.

Gađao je Jović tada snažno sa penala na povratnu Kostića, međutim, Litvanci su imali sreće u toj situaciji.

Nedugo zatim mogao je i Kostić do gola, ali je iskosa sa leve strane šutirao pravo u golmana.

Goool! Srbija vodi sa 2:0 od 34. minuta, strelac je ponovo Aleksandar Mitrović! Bila je to odlična akcija Srbije u kojoj je Dušan Tadić nesebično uposlio Mitrovića, a ovaj poslao loptu u praznu mrežu.

Goool! Srbija vodi sa 3:0 od 35. minuta, strelac je Luka Jović! Mladi napadač je iskoristio grešku Litvanaca i fantastičnim udarcem levom nogom sa ivice šesnaesterca poslao loptu u rašlje. To je njegov prvi takmičarski gol za Orlova, a ukupno drugi.

U finišu poluvremena mogao je Jović do novog gola, sjajno je utrčao u prazan prostor i sa desne strane šutirao po zemlji, međutim, Bartkus je nogom reagovao i sprečio novi gol.

Bila je to ujedno i poslednja zanimljiva situacija u prvom poluvremenu.

Srbija – Litvanija 3:0.

Selektor gostiju Urbonas odlučio je da napravi promenu u poluvremenu. Umesto defanzivca Jankauskasa u igru je ušao Čevdukas.

Poput prvog, i drugi deo igre počeo je u sporijem tempu. Orlovi su imali terensku inicijativu, ali bez konkretnijeg učinka. Vredan pomena u uvodnim minutama nastavka bio je šut Kostića sa distance, koji je golman gostiju zaustavio bez problema.

Prva opasnija situacija po Srbiju dogodila se u 55. minutu, Domantas Simkus pokušao je sa preko 20 metara, ali je njegov udarac prohujao pored stative gola Marka Dmitrovića.

Mogli su Orlovi do četvrtog pogotka u 66. minutu. Posle ubačene lopte Tadića iz skraćenog kornera, nastala je gužva ispred peterca Litvanije, nekoliko fudbalera Srbije pokušalo je da uputi udarac ka golu, na kraju je to učinio Saša Lukić, ali je loptu pred golom izblokirao Filip Kostić.

Već u sledećem napadu na drugoj strani pogrešio je Spajić i poslao kratku loptu ka Dmitroviću, međutim, gosti to nisu iskoristili da ozbiljnije zaprete, pa je opasnost brzo otklonjena.

U 70. minutu dosuđen je penal za Litvaniju. Gosti su posle kornera šutirali, lopta pogodila u ruku Mitrovića, pa je sudija Adrien Žakote pokazao na belu tačku.

Goool! Litvanci su smanjili na 3:1, golom iz penala u 71. minutu. Siguran izvođač bio je Novikovas, koji je poslao Dmitrovića u jednu, a loptu u drugu stranu.

Odmah posle primljenog gola viđena je i prva izmena u taboru Srbije. Umesto Filipa Kostića ušao je Andrija Živković.

Taj pogodak je dodatno motivisao Litvaniju, pa su gosti u narednim minutama bili znatno ofanzivniji nego u prethodnom delu meča.

Na isteku 80. minuta Jović je ponovo pogodio prečku. Tadić je proigrao Kolarova na levoj strani, ovaj poslao oštru loptu između peterca i golmana, gde se našao Jović i pogodio prečku.

Umesto Dušana Tadića u igru je od 81. minuta ušao Adem Ljajić, dok je u 88. na teren ušao povratnik Aleksandar Katai umesto Luke Jovića.

Goool! Adem Ljajić postavio je konačan rezultat u 90+2. minutu, a asistent mu je bio Aleksandar Katai.