Brutalni Nemci, četvorka Francuza, pobeda Islanda

EURO 11. jun 201922:24 > 22:38
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Favoriti su bili na nivou u utakmicama kvalifikacija od utorka uveče. Nemačka je zabeležila ubedljivu pobedu 8:0 protiv Estonije, a do tri boda su došli i Francuzi, Belgijanci, Mađari, Severna Irska, Rusija, Albanija i Island u jednom od derbija protiv Turske.

Nemci su u Maincu potvrdili dobru formu u kvalifikacijama. Dvostruki strelci bili su Marko Rojs i Serž Gnabri, dok su mrežu Estonaca po jednom zatresli Gorecka, Gindoan iz penala, Timo Verner i Liroj Sane. U okviru Grupe C Severna Irska je golom Meknera u finišu meča, tačnije u 86. minutu odnela bodove iz Belorusije i ostala na čelu grupe sa 12 bodova, tri više od Nemačke uz utakmicu više, dok je treća Holandija sa tri, ali uz dve utakmice manje od Severne Irske. Belorusija i Estonija nemaju još bodove.

Aktuelni svetski šampion Francuska je golovima Kilijana Embapea, Ben Jedera, Tovana i Zume slavio u Andori 4:0 i tako se delimično oporavio od poraza u Turskoj pre nekoliko dana. Turci su u derbiju Grupe H poraženi u gostima od Islanda 2:1 a junak meča bio je dvostruki strelac Ragnar Sigurdson, dok je jedini gol za Tursku postigao Tokoz. U trećem meču grupe Albanija je kod kuće savladala Moldaviju 2:0 i sa šest bodova zaostaje samo tri boda za vodećim trijom Francuska, Turska, Island, koji imaju po devet bodova.

Škotska se junački branila, ali nije mogla da odoli Belgijancima, koji su golovima Romelua Lukaku u nadoknadi prvog poluvremena i u 57. minutu i Kevina de Brujnea u nadoknadi vremena, došla do nove pobede i ima maksimalnih 12 bodova. Verni pratilac je Rusija, koja je posle minimalnog trijumfa kod kuće protiv Kipra golom Jonova došla do devet bodova. Slede Kazahstan i Škotska sa po šest bodova, Kipar ima tri i San Marino bez bodova.

U Grupi E u kojoj se takmiči Hrvatska, Mađarska je izbila na prvo mesto pošto je savladala Vels golom Patkaija u 81. minutu. Mađari imaju devet bodova, tri više od Slovačke i Hrvatske, ali i utakmicu više. Vels je četvrti sa tri boda.