EP U21 finale: Nastavak dominacije ili osveta?

EURO 30. jun 201916:19 > 16:22
Alessandro Sabattini, Getty Images Sport

Selekcije Španije i Nemačke u nedelju od 20:45 na stadionu Friuli u Udinama boriće se za titulu evropskog šampiona za igrače do 21 godine.

Taj meč biće repriza finala sa prethodnog prvenstva, koje se 2017. godine igralo u Poljskoj. Tad je Elf slavio rezultatom 1:0 golom Vaizera u 40. minutu i došao do drugog naslova prvaka u datom uzrastu u istoriji (prethodni pehar osvojen je 2009).

U odnosu na taj meč, obe ekipe pretrpele su manje ili veće promene – tri igrača iz tadašnjeg sastava Nemačke igra i sad (Daud, Amiri, Oztunali), Španaca je znatno više (Sebaljos, Valjeho, Mere, Ojarzabal, Soler, Majoral, Merino) – ali su se i jedni i drugi našli u samoj završnici i na ovom šampionatu.

Nemačka je grupu B, u kojoj je igrala i selekcija Srbije, završila na prvoj poziciji sa 7 bodova. Pobede nad Danskom (3:1) i Orlićima (6:1) omogućile su ekipi Štefana Kunca da joj i remi u ne tako reprezentativnom izdanju protiv Austrije (1:1) donese polufinale i novi plasman na Olimpijske igre.

U grupnoj fazi briljiao je napadač Luka Valdšmit sa 5 od 10 ekipnih golova, uz het-trik protiv Srbije, a igrač Frajburga u istom ritmu nastavio je i u polufinalnom duelu sa Rumunijom (4:2).

Posle 2:1 za Rumune na poluvremenu, Valdšmit je najpre poravnao na 2:2 iz penala, a zatim u 90. minutu iz slobodnog udarca trasirao put svom timu ka finalu i sebi vrlo verovatno osigurao nagradu za najboljeg igrača takmičenja.

Iako za razliku od Španaca nemaju poraz na prvenstvu, može se diskutovati o kvalitetu igre koji su Nemci prikazali. Dobar deo meča protiv Austrije i u prvom poluvremenu sa Rumunijom bili su daleko iznad nivoa jednog šampiona. Stoga u uoči duela u Udinama vlada opšte mišljenje da su blagi autsajderi u duelu sa La Rojitom.

Španija nije dobro startovala EP, poraz na startu grupe A od domaćina Italije (3:1), uprkos početnom vođstvu, najavio je da bi ekipa Luisa de la Fuentea mogla nazad na Pirineje već posle grupne faze.

Sve je ukazivalo na takav ishod i do finiša duela drugog kola sa Belgijancima, ali je gol Fornalsa u 89. minutu za pobedu od 2:1 u potpunosti preokrenuo stvari.

Furija je doslovno demolirala Poljsku, kojoj je bio dovoljan i bod da bude prva u grupi, rezultatom 5:0 i zbog najboljeg međusobnog skora u trokrugu sa Poljacima i Italijanima prošla dalje.

Polufinalni duel sa Francuskom, za koji se verovalo da je finale pre finala, pokazao je svu moć Španaca. Zaostatak od 1:0 preokrenut je do poluvremena, a zatim su u drugom viđena još dva gola u mreži Galskih petlova za suvereni plasman u finale (4:1) i jasnu poruku „starim“ rivalima u borbi za titulu.

U njoj Španija igra za peti trofej šampiona Evrope, čime bi se na večnoj listi izjednačila sa Italijom, a dodatan motiv predstavlja i revanš Nemačkoj za poraz od pre dve godine.

Da li će Furija uspeti u tom poduhvatu ili ćemo prisustvovati nastavku dominacije Nemaca?