EURO 2020: Švedska na turniru, prvenac Olma u debiju

EURO 15. nov. 201923:40 > 23:44
Angel Martinez/Getty Images

Pobede su u mečevima kvalifikacija za Euro 2020. u petak uveče zabeležili Švedska, koja se plaisrala na prvenstvo, Španija, Italija, Švajcarska i Danska.

Švedska je slavila protiv Rumunije u gostima 2:0. Šveđani su odlično započeli meč na rasprodatom stadionu u Bukureštu i poveli protiv domaćina već u 18. minutu pogotkom iskusnog Berga. Rumunija sve do završnice prvog poluvremena nije ozbiljnije pretila Olsenu, a na 2:0 povisio je Kvaison u 38. minutu, nakon sjajne asistencije Berga.

U nastavku nije bilo promene rezultata, Švedska je rutinski sačuvala prednost i tako izborila plasman na Evropsko Prvenstvo. Selekcija „Tri Krune“ kolo pre kraja ima 18 bodova, 4 više od Rumunije i Norveške.

Španija, koja je već ranije obezbedila prvo mesto u grupi F, slavila je protiv Malte 7:0, a do vođstva je došla u 23. minutu, kada je Alvaro Morata pogodio na dodavanje Đerara Morena. Fudbaler Viljareala je još jednom upisao asistenciju, ovoga puta u 41. minutu, kada je gol postigao njegov klupski saigrač Santi Kasorla. Bio je to njegov prvi pogodak u nacionalnom dresu nakon više od četiri godine.

U nastavku je „Crvena Furija“ odigrala u skladu sa nadimkom i do vrha napunila mrežu gostiju. Na 3:0 je povisio još jedan igrač Viljareala Pau Fransisko Tores u 62. minutu. Samo minut kasnije se u strelce upisao Sarabija, a treću asistenciju je upisao neverovatni Moreno. Fudbaler zagrebačkog Dinama Dani Olmo pogodio je u 69. minutu za svoj prvenac u dresu seniorske reprezentacije. Neverovatni Moreno se i sam upisao u listu strelaca dva minuta kasnije, a asistenciju je upisao Bernat. Konačnih 7:0 postavio je Hesus Navas u 85. minutu. Španija je upisala i sedmi trijumf, dok je Malta doživela osmi poraz.

Na Bilinom Polju u Zenici, BIH je dočekala Italiju, koja je ranije obezbedila prvu poziciju i prolaz na EURO, i bila poražena sa 3:0.

Švajcarska je slavila protiv Gruzije sa 1:0.

Nakon prvog poluvremena bez golova, u nastavku su Švajcarci uspeli jednom da savladaju Loriju. Jedini pogodak postigao je fudbaler Sent Galena Sedrik Iten u 77. minutu nakon dodavanja Zakarije. Švajcarskoj predstoji velika borba za odlazak na Euro, a u poslednjem kolu biće u dobroj poziciji, pošto gostuje nejakom Gibraltaru.

Danska je na svom terenu protiv najslabije ekipe u grupi, reprezentacije Gibraltara, igrala sa pola gasa, a nakon prvih 45. minuta viđen je samo jedan pogodak. Na kraju susreta bilo je 6:0. U 12. minutu precizan je bio fudbaler Hofenhajma Robert Skov.

U nastavku su Danci pojačali ritam, i do vrha napunili mrežu Gibraltara. Nakon samo dva minuta igre u nastavku, Gitkjer je duplirao prednost. U 51. minutu, u strelce se upisao i Brajtvajt. Svoj drugi pogodak na meču, Robert Skov postigao je u 64. minutu. U finišu meča proradio je i vezista Totenhema Kristijan Eriksen. Prvi gol dao je u 85. minutu nakon asistencije Skova. Konačnih 6:0 isti igrač postavio je u četvrtom minutu sudijske nadoknade. Danska je sada lider grupe sa 15 osvojenih bodova, ispred Švajcarske i Republike Irske.