Produžeci za korak bliže EURO: SMS srušio Norvešku!

EURO 8. okt. 202019:32
Fudbalski savez Srbije

Fudbaleri Srbije plasirali su se u finale baraža za Evropsko prvenstvo, pošto su u Oslu pobedili Norvešku posle produžetaka rezultatom 2:1 (1:1).

Orlove je na korak do plasmana na EURO posle 20 godina doveo Sergej Milinković-Savić, strelac oba pogotka.

Drugi, odlučujući, vezista Lacija dao je u 102. minutu za veliki trijumf srpskog tima, koji će odlazak na EP tražiti protiv Škotske u Beogradu 12. novembra.

Krenuo je Sergej na klupi utakmicu na Uleval stadionu, čekao je selektor Ljubiša Tumbaković pravi trenutak da ga ubaci u igru i – pogodio!

U 80. minutu je visoki vezista utrčao na teren umesto do tada sjajnog Filipa Đuričića i u nastavku bio pravi džoker.

Već u prvom kontaktu za loptom, dva minuta kasnije, Milinković-Savić doveo je Srbiju do prednosti.

Delovalo je tada da će Orlovi slaviti posle 90 minuta, ali je jedna loša postavka u defanzivi kažnjena izjednačujućim pogotkom domaćina u 88.

Matijas Norman se dugo nameštao oko šesnaesterca, srpski igrači zakasnili da izađu u blok, i na kraju je norveški vezista pogodio dalji ugao i odveo meč u produžetke.

Tamo je Srbija, ipak, nastavila sa boljom igrom i stvarala šanse. Uvertira odlučujućem pogotku bila je pogođena stativa Darka Lazovića.

A onda, prava majstorija Milinković-Savića!

Još jedan u nizu napada išao je preko neumornog Lazovića. Tadić je u nastavku akcije pronašao Sergeja na drugoj stativi, a ovaj hladnokrvno izveo majstorski lob udarac za zasluženu pobedu Srbije, koja je u Oslu prikazala jednu od najboljih partija poslednjih godina.

Fantastično su Orlovi otvorili meč u glavnom gradu Norveške i od starta napali protivnika svim silama, rešeni da dođu do ranog vođstva.

Pokušaj glavom Nemanje Maksimovića već u prvom napadu najavio je ono što će uslediti u narednim minutama – prava opsada gola Runea Jarštejna.

Raspoloženi Filip Đurićić iskosa sa leve strane gađao je pored stative u petom minutu, da bi odmah u sledećem napadu Darko Lazović propustio sjajnu priliku.

Odlično je krilni igrač Verone utrčao po desnoj strani, dobio pravovremeni pas od Đuričića i šutirao snažno sa 12 metara, ali je njegov udarac izblokiran i Srbija je dobila prvi korner.

Uspeo je domaćin da dođe do daha na nekoliko minuta, pre nego što je Srbija ponovo snažno pritisla. Aleksandar Mitrović se probudio i dva puta ozbiljno zapretio.

Druga njegova prilika bila je i najbolja u prvom poluvremenu. Igrao se 35. minut, kada je Đuričić na levoj strani dobio loptu od Tadića i poslao povratnu na pet metara do napadača Fulama, koji je praktično na prazan gol šutirao u padu preko prečke.

Norveška je u međuvremenu prvi šut ka golu imala na isteku pola sata igre i to sa distance, što dovoljno govori o dešavanjima na terenu.

Prva opasnost pred golom Predraga Rajkovića viđena je iz prekida, kada je šut Erlinga Holanda na gol-liniji zaustavio Maksimović.

Do poluvremena je tim Larsa Lagerbeka stvorio još jednu šansu, preko Aleksandera Serlota u 45. minutu. Ovoga puta je Rajković dobrom paradom sačuvao mrežu.

Gde je Srbija stala u prvom, nastavila je u drugom poluvremenu i već u 54. minutu imala neverovatnu šansu.

Dobio je napadač Đuričić loptu na pet metara, sjajno se okrenuo, ali je neometan šutirao direktno u golmana Jarštejna i propustio da dovede Orlove do prednosti.

Napadi su nastavljeni i kako je vreme odmicalo, Tumbakovićev tim je sve vreme bio kvalitetniji i konkretniji međutim, golovi su sačekali na ključni trenutak meča – ulazak Sergeja Milinković-Savića u igru.

U drugom polufinalu baraža, Škotska je savladala Izrael kod kuće posle boljeg izvođenja penala 5:3 (0:0), te će se sa Srbijom boriti za Evropsko prvenstvo.

Tok meča iz Osla mogli ste da pratite uživo uz naš sajt.

Sastavi:

Norveška (4-4-2): Jarštejn – Elabdelaui, Reginiunsen, Ajer, Alesami – Edegor, Berge, Henriksen, Johansen – Serlot, Holand.

Srbija (3-4-3): Rajković – Milenković, S. Mitrović, Kolarov – Lazović, N. Maksimović, Gudelj, Ristić – Tadić, Đuričić – A. Mitrović.

Sudija: Danijele Orsato.

Cela Srbija može da gleda besplatno reprezentaciju uz EON. Kreirajte promo nalog na sr.eon.tv/srbija i uživajte u vikendu zabave i sporta. SBB vam poklanja 2 utakmice reprezentacije i ceo vikend najtraženijeg sadržaja.

Utakmica je počela!

1′ – Dobar pokušaj Orlova već u prvom napadu. Dušan Tadić je centrirao sa desne strane, a Nemanja Maksimović glavom sa sedam metara šutirao pored stative.

3′ – Norvežani igraju oštro od početka utakmice. Kristofer Ajer je neoprezno intervenisao i faulirao Tadića.

5′ – Srpski tim konkretniji. Posle dodavanja Tadića, Filip Đuričić je iskosa sa leve strane gađao dalji ugao, ali je lopta otišla pored gola.

6′ – Već u sledećem napadu Orlova, Darko Lazović je propustio najbolju šansu. Odlično je utrčao po desnoj strani, dobio pravovremeni pas od Đuričića i šutirao snažno sa petnaestak metara. Udarac je izblokiran i Srbija je dobila prvi korner.

9′ – Nastavila je ekipa Ljubiše Tumbakovića sa konstantnim pritiskom i sve vreme kontorliše ritam. Domaćin do sada nije imao nijednu akciju.

11′ – Uspeli su Norvežani da se oslobode pritiska Srbije. Prvi nešto konkretniji napad išao je posle duge lopte na Aleksandera Serlota, koji je spustio do Erlinga Holanda. Na kraju je mladi napadač napravio prekršaj u šesnaestercu.

16′ – Ponovo je Đuričić šutirao, ovoga puta glavom, posle centaršuta Tadića. Lopta je završila direktno u golmana Jarštejna.

19′ – Ubrzo je prvi put zapretio i Aleksandar Mitrović. Glavom je probao sa sedam metara, ali je Jarštejn ponovo dobro reagovao. Na kraju je sudija Orsato dosudio i prekršaj u korist domaćih.

22′ – I dalje Srbija prikazuje konkretniju i kvalitetniju igru. Norveška šansu čeka iz kontra-napada, međutim, na taj način ne uspeva da ozbiljnije ugrozi Predraga Rajkovića.

24′ – Sjajna šansa za Mitrovića. Lazović je centrirao sa desne strane, srpski napadač sa rivalom na leđima gađao glavom dalji ugao, lopta je prohujala pored stative.

25′ – Opasno je bilo i posle prodora Ristića na drugoj strani, rezultat ostaje nepromenjen.

30′ – Prvi šut domaćina. Berge je probao sa distance, ali je lopta otišla daleko od gola.

32′ – Najobiljnija prilika za domaćina. Posle kornera sa desne  strane, Holand je gađao glavom sa šest metara, Maksimović je intervenisao na gol liniji.

35′ – Neverovatna šansa za Mitrovića. Bio je to odličan napad Srbije, Tadić je proigrao Đuričića na levoj strani, ovaj poslao povratnu na sedam metara do Mitrovića, koji je praktično na prazan gol šutirao u padu preko prečke.

40′ – Nešto mirnija igra u finišu poluvremena, posle visokog tempa nametnutnog od strane srpskog tima.

45′ – Dobra šansa za Norvešku. Holand je centirao sa ivice šesnaesterca do Serlota, čiji je udarac glavom zaustavio Rajković efektnom paradom.

Kraj pvog poluvremena: Norveška – Srbija 0:0

Počelo je drugo poluvreme!

47′ – Norveška je konkretnije otvorila drugi deo. Rajković je u dva navrata morao da reaguje pred golom.

52′ – Znatno manje sadržaja od starta drugog poluvremena, u odnosu na početak utakmice. Srbija polako preuzima inicijativu, ali bez konkretnih dešavanja u fazi napada.

54′ – Kakav promašaj Đuričića! Dobio je napadač Orlova loptu na pet metara, sjajno se okrenuo, ali je neometan šutirao direktno u golmana Jarštejna i propustio neverovatnu priliku.

56′ – Mogao je lako i Mitrović do pogotka. Dobio je loptu od Lazovića i glavom šutirao pravo u golmana.

59′ – Usledio je period mirnije igre na obe strane. Norveška je preuzela posed, ali Srbija nije imala problema u defanzivi.

60′ – Prvi žuti karton u timu Srbije dobio je Mihailo Ristić.

66′ – Promena u ekipi Norveške. Umesto povređenog Johansena u igru je ušao Džošua King i domaćin će do kraja meča igrati sa trojicom napadača.

70′ – Probali su Norvežani preko Edegora, ali je njegov šut sa distance otišao preko prečke.

73′ – Aleksandar Kolarov je odlično šutirao sa preko 30 metara, lopta je uhvatila „žabicu“ ispred Jarštejna, ali je čuvar mreže domaćih krajnjim naporom reagovao.

75′ – Rasplamsala se borba u tim trenucima. King je snažno raspalio sa 16 metara direktno u Rajkovića.

79′ – Dvostruka promena u timu Srbije. Luka Milivojević ušao je umesto Nemanje Maksimovića, a Sergej Milinković-Savić umesto Filipa Đuričića.

82′ – Gooool! Srbija vodi sa 1:0 golom Sergeja Milinković-Savić! Dušan Tadić je izveo slobodan udarac na drugu stativu, Aleksandar Mitrović vratio loptu do Sergeja, koji je pogodio praznu mrežu za prvenac u državnom timu.

85′ – Krenuli su Norvežani na sve ili ništa i pokušavaju u finišu do dođu do izjednačenja.

86′ – Džošua King je probio po desnoj strani i poslao povratnu na peterac, ali je Rajković dobro intervenisao.

87′ – Mitrović je na drugoj strani pokušao glavom, na centaršut Lazovića.

88′ – Gol… Norveška je izjednačila golom Matijasa Normana. Nameštao se dugo vezista domaćih, na kraju neometan šutirao sa ivice šesnaesterca i pogodio dalji ugao.

90+2′ – Lepa akcija Srbije. Na kraju je Milivojević pronašao Mitrovića na drugoj stativi, ali srpski napadač nije imao snage da zahtavi loptu glavom i gađa ka golu.

Kraj drugog poluvremena: Norveška – Srbija 1:1

Produžeci

Počeo je prvi produžetak!

94′ – Uvodni minuti dodatnog perioda protiču bez šansi na obe strane. U redovima Srbije primetan je umor.

98′ – Mogao je Tadić da zapreti, utrčao je u peterac, međutim, zakasnio je za trenutak i lopta mu je pobegla.

101′ – Kakva šansa za Srbiju! Posle sjajne akcije i dodavanja Tadića, Lazović je iskosa sa sedam metara pogodio stativu.

102′ – Gooool! Srbija vodi sa 2:1, ponovo je strelac Sergej Milinković-Savić! Opet je napad išao preko Lazovića, koji je vratio do Tadića, ovaj pronašao Sergeja na drugoj stativi – usledio je majstorski lob udarac za novu prednost Orlova!

Kraj prvog produžetka: Norveška – Srbija 1:2

Počeo je drugi produžetak!

106′ – Mijat Gaćinović ušao je u igru umesto Lazovića.

108′ – Aleksandar Kolarov je snažno šutirao iz slobodnog udarca, ali je Jarštejn bio na mestu.

113′ – Konstantni napadi domaćina, koji svim silama želi do izjednačujućeg pogotka. Orlovi se za sada dobro brane.

118′ – Prete Norvežani u finišu. Sve vreme se igra pred golom Srbije, koja se organizovano brani.

Kraj! Norveška – Srbija 1:2