Baraž za EURO: Severnim Ircima penal lutrija u Sarajevu

EURO 8. okt. 202022:06 > 22:08
REUTERS/Dado Ruvic

Selekcija Bosne i Hercegovine nije uspela da se plasira u finale baraža za Evropski šampionat pošto je u Sarajevu izgubila od Severne Irske posle lošijeg izvođenja penala.

Meč je igran na Grbavici, stadionu Željezničara u Sarajevu.

Povezano

Severni Irci će u finalu baraža igrati protiv Slovačke, koja je takođe posle boljeg izvođenja penala savladala Republiku Irsku.

Dobro su počeli meč reprezentativci Bosne i Hercegovine. Imali su incijativu koju su krunisali u 13. minutu. Odlično je po desnoj strani prošao Branimir Cipetić, zavrnuo loptu koju je Rade Krunić prosledio iza leđa golmana Pikok-Farela. Bio je to drugi pogodak u dresu reprezentacije BiH za fudbalera AC Milana.

Pre i posle tog gola solidne šanse za domaću selekciju imali su Siniša Saničanin i Miralem Pjanić, dok su gosti ozbiljno zapretili u 15. minutu kad Ibrahim Šehić izvanredno odbranio posle šuta Džoš Megenisa i u poslednjim trenucima prvog poluvremena kad je Džordž Savil iz dobre pozicije šutirao preko gola.

Drugo poluvreme počelo je napadima gostiju, koji u 53. minutu stižu do izjednačenja. Konfuziju u odbrani domaće selekcije koristi Najl Mek Gin i uspeva da matira golmana Šehića.

Ubrzo posle toga Severni Irci mogli su do potpunog preokreta, veliku šansu je imao Mek Nir, da bi u 62. minutu Miralem Pjanić sjajno izveo slobodan udarac, ali je pogodio samo prečku.

Pretili su do kraja meča i Džeko i Krunić, međutim rezultat se nije menjao do 90. minuta, pa su usledili produžeci.

Ni posle produžetaka nije bilo promene, pa su na red došli penali. Tu su spretniji i jačih živaca bili gosti i pobedili sa 4:3. U selekciji Dušana Bajevića sigurni izvođači bili su Pjanić, Hotić i Džeko, dok su neprecizni bili Hajradinović (golman Pikok-Farel odbranio) i Višća (pogodio prečku).

Ekipe su igrale u sastavima:

Bosna i Hercegovina: I. Šehić, S. Kolašinac (118. H. Hajradinović), S. Saničanin, A. Ahmedhodžić, B. Cipetić, M. Pjanić, E. Višća, G. Cimirot (105. S. Lončar), R. Krunić (88. D. Hotič), A. Hadžiahhmetović (83. A. Gojak), E. Džeko. Selektor: Dušan Bajević.

Severna Irska: B. Pikok-Farel, Dž. Evans, K. Kethart, S. Dalas, Dž. Luis, S. Dejvis, N. MekGin (82.Dž. Džons, 120. K. Vošington), Kori Evans (73. G. Vajt), P. MekNir (90. K. Laferti), G. Sevil, Dž. Megenis (90. Dž. Tompson, 120. L. Bojs). Selektor: I. Barklaf.

U drugoj utakmici baraža igranoj u Bratislavi nije bilo golova ni posle 90 minuta ni nakon produžetaka, pa su takođe penali odlučivali pobednika. Tu je domaća selekcija Slovačke bila preciznija i na kraju savladala Republiku Irsku 4:2.