Istorijski uspeh – Pandev odveo Makedonce na EURO!

EURO 12. nov. 202016:47 > 19:51
REUTERS/Ognen Teofilovski

Fudbalska reprezentacija Severne Makedonije prvi put u istoriji plasirala se na Evropsko prvenstvo pošto je u finalu baraža u Tbilisiju pobedila selekciju Gruzije rezultatom 1:0.

Gol odluke postigao je 37-godišnji Goran Pandev posle sjajne akcije gostujućeg tima u 56. minutu.

Ekipa selektora Igora Agelovskog će na šampionatu Evrope biti u grupi C zajedno sa Holandijom, Ukrajinom i Austrijom.

Makedonci nisu blistali u prestonici Gruzije, ali trenutak inspiracije i majstorstvo Pandeva, Elifa Elmasa i Ilije Nestorovskog bilo je dovoljno za pogodak kojim je ispisana nova stranica istorije u nekadašnjoj jugoslovenskoj republici.

Gruzini su bili bolji u prvom poluvremenu, nekoliko puta su zapretili gostujućem golmanu Stoletu Dimitrievskom, međutim, za 90 i nekoliko minuta uputili su samo dva udarca u okvir gola. Toliko su imali i Makedonci, a jedan je završio iza leđa Giorgija Lorije.

EURO 2020 će biti održan od 11. juna do 11. jula 2021, plan je u 12 država, ali videćemo da li će pandemija koronavirusa uticati na konačnu odluku čelnika UEFA.

Meč uživo:

Sastavi:

Gruzija (4-2-3-1): Lorija – Kakabadze, Kverkvelija, Kašija, Dvali – Kankava, Kvekveskiri – Kazašvili, Gvilija, Okriašvili – Kačarava

Sev. Makedonija (3-4-1-2): Dimitrievski – Bejtulaji, Musliju, Velkovski – Ristovski, Nikolov, Ademi, Alioski – Elmas – Pandev, Nestorovski.

U prvih pet minuta nije bilo uzbuđenja ni pred jednim golom. Početno ispitivanje snaga…

Prošao je i deseti minut duela u Tbilisiju, ali se na terenu skoro ništa ne dešava. Još nema šuta u okvir gola.

Kankava je u 14. minutu pokušao iz slobodnog udarca iz velike udaljenosti, ali je lopta otišla pored gola gostiju.

Posle 25 minuta rezultat je i dalje 0:0. Ništa vredno pažnje se nije dogodilo dosad…

Konačno, u 28. minutu prvi udarca u okvir gola. Šutirao je Okriašvili sa 20-tak metara, ali je Dimitrievski bio na mestu.

Isti igrač je zapretio i dva minuta kasnije, bilo je opasno po goste… Udarac Okriašvilija je otišao malo pored gola.

Još jedna šansa za domaće, najbolja u meču. Vako je u 33. minutu bio u dobroj poziciji, ali nije najbolje zahvatio loptu koja je završila u naručju golmana Makedonije.

U 35. minutu prvi put je zapterila i Makedonija. Pandev je šutirao glavom, a golman Gruzije loptu izbacio u korner.

Golman Dimitrievski je bio odličan u prvom poluvremenu.

Okriašvili je u poslednjim trenucima prvog poluvremena individualnom akcijom pokušao, ali je njegov udarac blokiran.

Posle 45 minuta rezultat u Tbilisiju je 0:0. Domaća seleksija bila je konkretnija.

Nije bilo promena na poluvremenu.

Pandev je u 54. minutu iz teške pozicije, skoro sa gol aut linije, pokušao da iznenadi golmana Gruzije, ali nije uspeo.

Već u sledečem napadu Kačarava je mogao opasno da zapreti, međutim, blokiran je njegov udarac.

Makedonija vodi 1:0! Strelac je Pandev u 56. minutu! Kombinovali su Elmas, Nestorovski i na kraju je 37-godišnji igrač Đenove postigao 36. pogodak za državni tim.

Makedonija vodi i ne srlja, Gruzija pokušava da zapreti, ali nema opasnostipred golom Dimitrievskog.

Elmas je u 66. minutu odlično šutirao sa više od 25 metara, ali je lopta proletela pored desne stative gola domaćih. Sreća za Gruziju.

Prva izmena, Spirovski menja Ademija u 67. minutu.

Makedonija je u 73. minutu imala još jedan opasan napad – Nestorovski je pokušao da asistira Velkovskom, ali samo korner.

Gvilija u 74. minutu šutira iz velike udaljenosti preko gola.

Elmas je u 75. minutu sjajno prevario dvojicu igrača Gruzije, ali nije najbolje šutirao iz dobre pozicije.

Okriašvili je u 83. minutu pokušao iz slobodnog udarca, ali je pogodio živi zid.

Nikolov i Ademi izlaze uz igre, a ulaze Kostadinov i Spirovski. Do kraja je još pet minuta plus nadoknada.

Meč u Tbilisiju produžen je četiri minuta.

Makedonija je na Evropskom prvenstvu, prvi put u istoriji!!!