Putuj, Evropo: Penal serija presudila Orlovima!

EURO 12. nov. 202019:20 > 23:45
Fudbalski savez Srbije

Fudbaleri Srbije neće igrati na Evropskom prvenstvu, pošto su na stadionu Rajko Mitić poraženi od Škotske u finalu baraža za to takmičenje posle jedanesteraca 5:4 (1:1). Jedini neprecizan bio je Aleksandar Mitrović, koji je promašio penal u poslednjoj seriji.

Srpski državni tim propustio je istorijsku šansu da se domogne kontinentalnog šampionata. Ni posle dve decenije nije uspeo da se plasira na Prvenstvo Evrope, dok će se Ostrvljani tamo naći prvi put od 1996. godine.

Kako je ekipa Ljubiše Tumbakovića igrala po kišnom vremenu u Beogradu, u meču u kojem je važila za favorita, teško je reći da je zaslužila bolji ishod.

Posle izuzetno loše predstave i samo jedne kakve-takve prilike, Orlovi su do 90. minuta gubili sa 1:0 i sekundi su ih delili od novog neuspeha. Ipak, Luka Jović je pogotkom pred nadoknadu vremena odveo meč u produžetke.

Srdjan Stevanovic / Getty Images

Delovalo je da bi to mogla da bude najava potpunog preokreta i trijumfa Srbije, ali se ispostavilo da je napadač madridskog Reala samo odložio neminovno.

Produžeci nisu doneli golove, pobednik se rešavao na jedanesterce, a tamo je jedini neprecizan bio Aleksandar Mitrović. Najbolji strelac Srbije promašio je jedanesterac u petoj seriji i poneo epitet tragičara.

Srbija ponovo neće biti deo najboljih na kontinentu, a Škotsku narednog leta čekaju borbe protiv Engleske, Hrvatske i Češke u D grupi EURO.

Prvo poluvreme odlučujuće utakmice nije donelo ništa konkretno, ni na jednoj ni na drugoj strani.

Srbija je imala velikih problema u organizaciji napada. Teško je pronalazila rešenje na visok presing rivala i u uvodnih 15 minuta gotovo da nije ni prišla šesnaestercu Škota.

U nastavku su Orlovi uspeli koliko-toliko da povežu redove, što je rezultiralo jedinom prilikom u 22. minutu. Dušan Tadić je centrirao do Aleksandra Mitrovića u šesnaestercu, ovaj se zagradio i vratio povratnu na 20 metara do Saše Lukića, koji je iz šutirao pored stative.

Očekivalo se da Srbija posle te šanse zaigra još konkretnije i dodatno pritisne, ali se to nije dogodilo. Ponovo je usledila bezidejna igra, napadi su završavali već oko sredine terena, pa je do velikog odmora zabeležen još samo pokušaj Mitrovića glavom iz nezadivne pozicije.

Nisu ni Škoti pretili, mada je njihov glavni zadatak bila, pre svega, destrukcija igre Srbije i vrebanje šanse iz kontra-napada.

Jedan takav napad mogao je da im donese prednost, ali je udarac Džona Mekgina završio direktno u Predraga Rajkovića.

Start drugog poluvremena doneo je još veće poteškoće u organizaciji Srbije. Sada su se na to nadovezale i individualne greške.

Posle one koju je načinio Sergej Milinković-Savić, Škotska je mogla da povede da je Endi Robertson šutirao preciznije.

Bila je to, ipak, samo najava onoga što je usledilo već u narednom napadu. Filip Kostić je pogrešio u pasu ispred šesnaesterca, lopta je u nastavku akcije došla do Rajana Kristija, koji je iz okreta sa 17 metara pogodio od stative.

Nije ekipa Ljubiše Tumbakovića uspela da se trgne ni posle primljenog gola. Predstava u prvom poluvremenu bila je loša, a u drugom je delovala još gore.

U prilog tome svedoči podatak da je prvi šut u nastavku upućen tek u 70. minutu. Učinio je to Sergej, pogodivši glavom spoljni deo mreže.

U sledećem napadu, Ostrvljani su mogli da reše sve dileme. Kristi je po levoj strani izbio sam pred Rajkovića i šutirao pored stative.

Ubrzo je selektor Tumbaković dao sve karte u napad. Na teren je poslao Luku Jovića u nadi da će veći broj igrača u ofanzivnom delu doneti boljitak.

Sve do 90. minuta izgledalo je da ni napadač madridskog Reala neće pomoći srpskom timu, ali je onda jednim potezom izrastao u trenutnog spasioca.

Filip Mladenović je izveo korner sa leve strane, Jović glavom zahvatio loptu, koja se odbila od trave i završila u rašljama za odlazak u produžetke.

U dodatnom periodu prvi su zapretili gosti preko O’Donela. Srbija je ubrzo uspostavila inicijativu i lako mogla do vođstva u 99. minutu. Nemanja Gudelj je raspalio sa 20 metara – lopta je okrznula stativu.

Kako je vreme odmicalo tako su igrači ostajali sve više bez snage, izglednih prilika nije bilo i pobednici su se rešavali u penal seriji, iz koje je Škotska otišla na EURO.

Tok meča iz Beograda mogli ste da pratite uživo uz naš sajt.

Sastavi:

Srbija (3-4-2-1): Rajković – Milenković, S. Mitrović, Gudelj – Lazović, Maksimović, Lukić, Kostić – Tadić, Milinković-Savić – A. Mitrović.

Škotska (4-3-3): Maršal – O’Donel, Galager, Mektominej, Robertson – Džek, Mekgin, Tirni – Kristi, Mekgregor, Dajks.

Sudija: Antonio Mateu Lahos (Španija).

Utakmica je počela!

3′ – Sporiji ritam od starta i opreznija igra oba tima, što se možda i očekivalo zbog velike važnosti utakmice.

5′ – Škotska u uvodnih nekoliko minuta ima veći posed, dok se Orlovi organizovano brane sa svim igračima iza lopte.

8′ – Nastavljen je pritisak gostiju. Potencijalno opasna situacija posle centaršuta O’Donela, ali se Dajks nije našao na pravom mestu u šesnaestercu.

10′ – Prvi žuti karton na utakmici dobija Nikola Milenković zbog oštrog starta.

11′ – Prvi šut ga golu na meču. Učinio je to Mekgin iz slobodnog udarca sa preko 30 metara – lak posao za Predraga Rajkovića.

13′ – Nastavljaju se problemi srpskog tima u organizaciji napada. Za sada nijedan pokušaj na polovini protivnika.

16′ – Prvi konkretan napad domaćih. Aleksandar Mitrović je centrirao sa desne strane, ali u šesnaestercu nije bilo dovoljno igrača u belim dresovima.

20′ – Ponovo su Orlovi napali po desnoj strani. Darko Lazović je želeo da uposli Sergeja Milinković-Savića iza leđa odbrane, međutim, pas je bio prejak.

22′ – Dobra prilika za Srbiju! Dušan Tadić je centrirao do Mitrovića u šesnaestercu, ovaj se zagradio i vratio povratnu do Saše Lukića, koji je šutirao iz prve pored stative.

27′ – Prvi šut u okvir gola ekipe Ljubiše Tumbakovića. Filip Kostić je ubacio sa leve strane, a Mitrović iz nezavidne situacije šutirao glavom.

Maja Todić

31′ – Zapretila je Škotska u kontra-napadu. Mekgin je ušao u šesnaesterac po levoj strani i šutirao direktno u Rajkovića.

35′ – Srbija je uspostavila inicijativu, ali izuzetno organizovana odbrana protivnika ne dozvoljava ozbiljniju šansu.

40′ – Bezidejna igra na obe strane u finišu poluvremena. Škoti visokim presingom onemogućavaju Orlove da kreiraju bilo kakav napad, ali ni oni ne uspevaju da zaprete Rajkoviću.

43′ – Žuti karton i za goste. Dobio ga je Deklan Galager zbog faula u skoku nad Mitrovićem.

45′ – Tadić je centirao iz slobodnog udarca, ali je lopta otišla pored stative.

Poluvreme:Srbija – Škotska 0:0.

Počelo je drugo poluvreme!

46′ – Promena u timovima nije bilo.

49′ – Novi žuti karton u srpskom timu – dobio ga je Nemanja Gudelj.

51′ – Opasan kontra-napad gostiju. Dajks je uposlio utrčalog Robertsona, ali je udarac kapitena gostiju sa 15 metara otišao preko prečke.

52′ – Gol! Škotska vodi sa 1:0 golom Rajana Kristija! Filip Kostić je loše izbacio loptu pred šesnaestercem, ona je u nastavku akcije došla do Kristija, koji je iz okreta sa 17 metara pogodio od stative.

55′ – Nastavili su se problemi Orlova u organizaciji napada. Nema rešenja za borbenu i organizovanu odbranu Škotske.

59′ – Prva promena u domaćem timu. Umesto Kostića u igru je ušao Filip Mladenović.

62′ – Nije ekipa Ljubiše Tumbakovića uspela da se trgne i u narednim minutima. Predstava u prvom poluvremenu bila je loša, a u uvodnih dvadesetak minuta drugog delovala je još gore.

68′ – Dobra prilika za goste. Šutirao je Mekgregor sa distance, lopta je otišla pored desne stative.

70′ – Prva šansa za Srbiju u drugom poluvremenu. Posle centaršuta Lazovića na drugu stativu, Sergej je pogodio spoljni deo mreže.

71′ – Lako je Škotska mogla da duplira prednost. Kristi je bio u velikoj šansi, ali je šutirao pored gola.

72′ – Dvostruka izmena u srpskom timu. Na terenu su Luka Jović i Aleksandar Katai, umesto Milinković-Savića i Nemanje Maksimovića.

78′ – Pokušavaju Orlovi da pritisnu u poslednjih 15 minuta, međutim, to im za sada ne donosi ništa konkretno.

80′ – Škotska se i dalje organizovano brani i bez velikih problema odbija svaki pokušaj Srbije.

82′ – Probio je Mladenović po levoj strani i centrirao do Jovića, koji je šutirao pored gola.

85′ – Sve je manje vremena za selekciju Srbije…

90′ – Gooooool! Srbija je izjednačila golom Luke Jovića! Filip Mladenović je izveo korner sa leve strane, a napadač madridskog Reala glavom zatresao mrežu i odveo meč u produžetke!

Počeo je prvi produžetak!

92′ – Prvi su zapretili Škoti. O’Donel je šutirao sa desne strane, a Rajković izbacio loptu u korner.

95′ – Brzo su Orlovi uspostavili kontrolu i pritiskali rivala.

99′ – Odličan udarac Gudelja! Natrčao je vezista Sevilje na odbijenu i raspalio sa 20 metara, ali je lopta okrznula stativu.

103′ – Srpski tim daleko opasniji u produžetku. Katai je oprobao šut sa distance – lopta je prohujala pored gola.

Kraj prvog produžetka: Srbija – Škotska 1:1

Počeo je drugi produžetak!

107′ – Stefan Mitrović je zbog povrede morao da napusti teren. Umesto njega ušao je Uroš Spajić.

111′ – Kako je vreme odmicalo tako su igrači oba tima sve više ostajali bez snage.

114′ – Katai je ponovo šutirao sa distance, ovoga puta pravo u Maršala.

118′ – Jović je u skoku napravio prekršaj u šesnaestercu Škota.

Srbija – Škotska 1:1