Englezi se revanširali Azurima, Makedonci bolji od Malte

EURO 23. mar 202322:42 1 komentar
REUTERS/Ciro De Luca (Džud Belinger između Žoržinja i Đovanija Di Lorenca)

Počele su kvalifikacije za EURO 2024, u četvrtak veče od 21 čas odigrano je sedam utakmica, a pobede su ostvarile selekcije Engleske, Makedonije, Danske, Bosne i Hercegovine, Portugala i Severne Irske.

Derbi prvog kola kvalifikacija igran je u Napolju gde su se u reprizi poslednjeg evropskog finala sastali fudbaleri Italije i Engleske.

U njihovom poslednjem duelu na Vemblju slavili su Azuri nakon boljeg izvođenje jedanesteraca, sad su im se revanširali Englezi.

Meč na stadionu „Dijego Armando Maradona“ završen je rezultatom 1:2.

Englezi su bolje otvorili meč i poveli u 13. minutu: Korner je izveo Saka, lopta je došla na drugu stativu do Kejna, njegov put je blokiran, ali je Deklan Rajs odbitak sproveo u mrežu na oduševljenje 3.000 engleskih navijača, koliko ih je bilo prisutno u Napulju.

Pravdu se delili srpski abritri na čelu sa Srđanom Jovanovićem. Njegovi pomoćnici bili su Uroš Stojković i Milan Mihajlović. Četvrti sudija Novak Simović.

(Hari Kejn i Srđan Jovanović) England's Harry Kane talks to the referee Srdan Jovanovic before a penalty is awarded to England after a VAR review UEFA Euro 2024 Qualifiers - Group C - Italy v England
REUTERS/Ciro De Luca (Hari Kejn i Srđan Jovanović)

u 42. minutu Jovanović je pozvan iz VAR sobe da pogleda trenutak kada je Di Lorenco igrao ukom ispred Kejna i srpski arbitar pokazao je na belu tačku: loptu je uzeo Hari Kejn i rutinski savladao Điđija Donarumu. To je bio njegov 54. gol i on je postao najbolji strelac engleske reprezentacije svih vremena pošto je za gol prestigao Vejna Runija.

Mogli su Englezi na odmor da odu sa tri gola razlike, ali se u prvom minutu sudijske nadoknade vremena obrukao Džek Griliš i nakon što ga je proigrao Kejn – promašio je ceo gol!

Italijani su mnogo bolje ušli u drugo poluvreme i već u 56. minutu debitant i rođeni Argentinac Mateo Retegi koristi sjajno dodavanje Lorenca Pelegrinija i smanjuje prednost gostiju.

Englezi su poslednjih desetak minuta ostali sa igračem menje jer je Jovanović drugi žuti, odnosno crveni karton pokazao Luku Šou.

Azuri su nastavili sa napadima, pritiskali su i tražili izjednačenje, ali ga nisu dočekali. Englezu su pobedili na tlu Italije prvi put još od 1961. godine.

Makedonija (Enis Bardi na meču sa Maltom) North Macedonia's Enis Bardhi in action with Malta's Joseph Mbong UEFA Euro 2024 Qualifiers - Group C - North Macedonia v Malta
REUTERS/Ognen Teofilovski (Enis Bardi na meču sa Maltom)

U istoj grupi Makedonci su na „Toše Proeski Areni“ u Skoplju ugostili selekciju Malte i pobedili sa 2:1.

Nakon slabog prvog poluvremenu u kome nije upućen nijedan udarac u okvir gola, domaći fudbaleri odlučuje su krenuli u nastavak meča. U 59. minutu sudija je prvo svirao penal nad Mioskim, ali je nakon poziva iz VAR sobe i odgledanog snimka poništio prvobitnu odluku i dao makedonskom fudbaleru žuti karton.

Konačno u 66. minutu zatresla se mreža gostiju: Mioski je glavom spustio loptu Elifu Elmasu, koji je preciznim udarcem savladao golmana Malte. Samo šest minuta kasnije rezervni igrač Darko Čurlinov odlično se izborio sa prostor i levicom duplirao vođstvo Makedonaca – 2:0.

U 85. minutu posle gružve u petercu domaćina poraz gostiju ublažio je debitant Janik Jankam.

U grupi J kapiten reprezentacije Portugala Kristijano Ronaldo večeras je i definitivno postao svetski rekorder po broju odigranih utakmica za državni tim. Protiv Lihtenštajna je 197. put igrao za Portugal i to obeležio sa dva pogotka.

Na klupi Portugalaca debitovao je Španac Roberto Martinez.

Rezultati večerašnjih mečeva:

Grupa C: Italija – Engleska 1:2 (Mateo Retegi 56 – Deklan Rajs 13, Hari Kejn 44 penal), Severna Makedonija – Malta 2:1 (Elmas 66, Čurlinov 72 – Jankam 85)

Grupa H: Kazahstan – Slovenija 1:2 (Maksim Samorodov 24 – David Krekalo 47, Žan Vipotnik 78), Danska – Finska 3:1 (Rasmus Hejlund 21, 82, 90+3 – Oliver Antman 53), San Marino – Severna Irska 0:2 (Dion Čarls 24, 55)

Grupa J: Bosna i Hercegovina – Island 3:0 (Rade Krunić 14, 40, Amar Dedić 63), Slovačka – Luksemburg 0:0, Portugal – Lihtenštajn 4:0 (Žoao Kanselo 8, Bernardo Silva 47, Kristijano Ronaldo 51 penal, 63)