EP U21: Šestica Oranja, Elf odoleo Rumunima

EURO 30. mar. 202120:51
U21
REUTERS/Marton Monus

Odigrani su mečevi trećeg, poslednjeg kola Grupe A Evropskog prvenstva za igrače do 21 godine. Holandija je ubedljivom pobedom nad domaćinom ove grupe Mađarske 6:1 obezbedila prvo mesto i plasman u četvrtfinale, dok je drugi četvrtfinalista Nemačka, koja je ostala neporažena protiv Rumunije.

Holanđani su imali sigurnu i dobijenu situaciju. Znali su da im pobeda nad najslabijom ekipom i to ubedljiva obezbeđuje plasman među osam najboljih. I to su uradili. Doduše, dugo im je trebalo da dođu do prvog gola. Delovalo je da će se na poluvreme otići bez golova, ali se De Vit pobrinuo da ipak Oranje ima prednost, pošto je u 42. minutu zatresao mrežu Mađara.

U 47. minutu bilo je 2:0, a sa bele tačke strelac je bio Boadu. Na 3:0 povisio je Gakpo u 58. minutu. Mađari su u 65. minutu, sa penala preko Bole smanjili na 3:1, ali je sve dileme drugim golom Gakpo rešio u 70. minutu. A onda u samoj završnici golovim Botmana i Brobija za konačnih 6:1. Ovim je Holandija osvojila prvo mesto u Grupi A sa pet bodova, dok su Mađari završili bez golova.

Po pet bodova na kraju su osvojili i Nemačka i Rumunija, pošto su ove dve reprezentacije odigrale 0:0. Ali jedan je morao da ispadne, a to su Rumuni koji su takmičenje završili sa najslabijom gol razlikom, a dalje je kao drugoplasirana otišla Nemačka.