Uz mnogo muke, kroz 120 minuta: Francuska je u polufinalu

EURO 23. jul 202223:31
ženska fudbalska reprezentacija Francuske
REUTERS/Molly Darlington

Fudbalerke Francuske poslednje su učesnice polufinala Evropskog prvenstva koje se održava u Engleskoj.

Francuska je u poslednjem četvrtfinalu savladala Holandiju nakon produžetaka, rezultatom 1:0. Nije bilo golova u 90 minuta, a Francuska je do trijumfa došla sa bele tačke.

Nakon izjednačenih prvih 15 minuta, Francuska je gotovo u potpunosti preuzela kontrolu nad utakicom. Nizale su se šanse pred golom Holandije, ali sjajna je među stativama bila Dafne van Domselar.

Delfina Cesarino i Kadiddatu Diani kao da su se nadmetale međusobno koja će više puta da pokuša da ugrozi gol Holandije, ali jednostavno nije išlo i na odmor se otišlo bez golova.

ženska fudbalska reprezentacija Holandije, ženska fudbalska reprezentacija Francuske

Holandija na tome treba da zahvali i igračici odbrane Stefani van der Gragt koja je u razmaku od samo nekoliko minuta u finišu prvog dela meča sačuvala mrežu. Prvo je bukvalno sa linije kolenima odbila loptu koji je uputila Ceserano, a nakon toga je na pola metra od gola blokirala pokušaj Malard.

U drugom delu meča, slična slika. I nekoliko zaista sjajnih odbrana Van der Gragt. Maksimalno su pritisak Francuskinje izvršile u poslednjih deset minuta i promašile dva zicera u podlednjim minutama regularnog dela meča.

Više od 20 puta šutirala je Francuska ka golu Holandije, osam odbrana upisala je Van der Gragt.

Igrao se sedmi minut prvog produžetka kada je, nakon tri minuta provere VAR, Francuska dobila penal, sasvim opravdano jer je Renata Jansen i nekoiko sekundi zakasnila sa reakcijom i oboriila je Diani. Počeo je već 101. minut kada je Iv Periset sjajno šutirala sa bele tačke i donela Francuskoj zasluženo vođstvo.

Do kraja, statistika je još ubedljivije bila na strani Francuske – 31 šuteva u odnosu sa sedam Holandije (11 u okvir gola).

Holanđanke su već sredinom drugog produžetka bile isuviše umorne i iscrpljene konstantnim igranjem odbrane da bi bilo šta promenile, a i Francuska je „spustila loptu“ i smanjila rizik, ali nije odustajala od napada.

Na kraju, Francuska – Holandija, 1:0.

Francuska će u polufinalu igrati protiv Nemačke 28. jula. U prvom polufinalu u utorak (26. jul) će snage odmeriti Engleska i Švedska. Finale je na programu 31. jula.