BiH prokockala pobedu, sramota Oranja, devetka Đavola

FIFA World Cup 31. avg 201722:32 > 22:54
Ian Walton, Getty Images Sport

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine svela je na teoriju šanse za plasman na Svetsko prvenstvo u Rusiji 2018. pošto je poražena na Kipru iako je imala dva gola prednosti. Najubedljiviju pobedu ostvarila Belgija protiv Gibraltara, Francuska silovita protiv, nekada velikih Holanđana.

Zmajevi Mehmeda Baždarevića nisu iskoristili kiks Grčke, koja je na svom terenu igrala samo 0:0 protiv Estonije, da preteknu Helene, iako su vodili 2:0 golovima Šunjića u 33. i Višće u 44. minutu. Ipak, Kiprani su u samo dva minuta preko Kristofija u 65. i Labana u 67. minutu došli do izjednačenja, a onda je Sotiru u 76. minutu doneo tri boda Kipranima. Posle sedmog kola Grčka ima 13 bodova, dva više od Bosne i Hercegovine, ali se Kipar primakao na samo bod Zmajevima i tri Grcima.

U Grupi H Belgija je ubedljivo prva sa 19 bodova, a najnoviji trijumf je ostvaren protiv Gibraltara. Pobeda, očekivano visoka – 9:0, a briljirao je defanzivac PSŽ Toma Munije, sa het trikom, uz još toliko asistencija. Tri gola postigao je Lukaku, dva Mertens, a strelac je još bio Aksel Vitsel, koji je u 40. minutu dobio crveni karton.

Dan Mullan, Getty Images Sport

Na Stadionu Francuska u Sen Deniju viđeno je istorijsko brukanje Holanđana. Francuska je slavila 4:0 i time izjednačila najubedljiviju pobedu u međusobnim duelima, u kojima su daleko više uspeha imali fudbaleri Oranja, a ona je zabeležena u prijateljskom meču 1947. Golove za Trikolore postigli su Grizman u 14, Lemar u 73. i 88. i Kilijan Mbape u prvom minutu nadoknade. Doduše, posao Francuzima olakšan je isključenjem Strotmana, koji je u samo šest minuta, između 56. i 62. minuta dobio dva žuta kartona. U Grupi A odigran je fenomenalan meč između Bugarske i Švedske u Sofiji, a domaćin je slavio 3:2. Šveđani mogu da krive Forsberga, koji je u 16. minutu promašio penal. U ovoj grupi Francuzi su usamljeni na čelu sa 16 bodova, Šveđani imaju 13, Bugarska 12, a Holandija 10. Na začelju je i dalje Luksemburg, koji je pobedio Belorusiju 1:0.

Portugalci su slavili očekivano ubedljivo protiv Farskih Ostrva 5:1, iako je 2:1 bilo sve do 58. minuta. Kristijano Ronaldo je zabeležio het trik, a golove su još postigli za šampiona Evrope Vilijam Karvaljo i Oliveira. Lider Grupe B je i dalje Švajcarska, koja je u pravom brlogu u Sent Galenu pobedila Andoru 3:0. Sajdžije i dalje imaju maksimalan učinak od 21 boda, tri više od Portugalaca. Mađarska, koja je pobedila Letoniju 3:1 ima 10, a Farska Ostrva pet. Andora ima četiri, a Letonija tri boda.