Korejci opet na SP, Sirija u baražu!

FIFA World Cup 5. sep 201720:13 > 20:19
Getty Images/Stanley Chou

Južna Koreja igraće deveti put u nizu na svetskim prvenstvima, dok je fudbalska reprezentacija Sirije napravila najveći uspeh u istoriji, plasmanom u azijski baraž kvalifikacija za SP 2018.

Sirijci su zahvaljujući pogotku Omara Al Somaha u 93. minutu, odigrali 2:2 sa već kvalifikovanim Iranom i osvojili treće mesto u grupi A treće faze AFC kvalifikacija.

Pred njima je oktobarski dvomeč sa trećim iz grupe B, Australijom ili Saudijskom Arabijom, a pobednik u novembru igra dvomeč sa četvrtim iz zone CONCACAF, za to mesto u ovom trenutku bore se SAD, Panama i Honduras.

Južna Koreja je odolela u Uzbekistanu, gde je meč završen bez golova, što je njima bilo dovoljno da osvoje drugo mesto u grupi i preskoče baraž. Korejci su igrali na svakom Mundijalu od 1986, a ovog puta su prošli na SP iako su dobili samo četiri utakmice u grupi.

Uzbecima je iz tog meča trebala pobeda, jer imaju slabiju gol-razliku od Sirije. Sirija je u Teheranu povela golom Hadža Mohameda u 13. minutu, ali je prva zvezda azijskog fudbala Sardar Azmun postigla dva gola i donela preokret.

U trećem meču grupe Kina je pobedila Katar 2:1, da bi stekla promil šanse za prolazak u baraž, ako izgube i Uzbekistan i Sirija, ali se to nije dogodilo.

U grupi B Irak je pobedio UAE 1:0, golom Huseina u 29. minutu, i okončao njihove nade da se u finišu provuku do baraža, a Australija je u dramatičnom finišu pobedila Tajland.

Sokeruz su poveli u 68. minutu pogotkom Tomija Jurića, ali je osam minuta pred kraj izjednačio Anan. Pobedu za domaćina obezbedio je Mateju Leki u 86. minutu.

Australija sada čeka rasplet večernjeg meča Saudijska Arabija – Japan. Japanci su se već plasirali na SP, a Arabija ima 3 boda manje, ali i bolju gol.razliku od Australije, pa će ih u slučaju pobede preteći i izboriti rusku vizu.

Slabiji od ta dva tima ide na Siriju u azijskom baražu.