Alžir, Nigerija, Kamerun i Tunis ostali na putu za Katar

FIFA World Cup 16. nov 202122:15 > 22:18 1 komentar
Ahmed Hasan/Gallo Images/Getty Images

Poznata su još dva učesnika završne runde afričke zone kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kataru naredne godine. Alžir i Nigerija su remijima protiv direktnih konkurenata u poslednjem kolu druge faze obezbedili prva mesta u svojim grupama. Kamerun je u direktnom dvoboju preko Obale Slonovače obezbedio završnu rundu, a pridružio im se i Tunis.

Alžir je dočekao Burkinu Faso i bod mu je bio dovoljan za prolaz u narednu fazu. Domaćin je dva puta vodio golovima Mareza u 21. i Fegulija u 68. minutu. Ipak, Burkina Faso se oba puta vraćala i dolazila do izjednačenja golovima Sanoga u 37. i Dajoa u 84. minutu iz penala. Ali joj je za prvo mesto bila potrebna pobeda, tako da je na kraju pobednik Grupe A Alžir sa 14 bodova, dva više od Burkine Faso. Zanimljivo u oba međusobna duela bilo je nerešeno, ali je krucijalna dva boda Burkina Faso izgubila igrajući nerešeno pre četiri dana na svom terenu protiv Nigera, koji je zauzeo treće mesto sa sedam bodova, dok je Džibuti bez bodova završio ovu fazu.

Nigerija je dočekala Zelenortsku Republiku sa dva boda više. I zadržala je ta dva boda, pošto je odigrala potrebnih 1:1. Oba gola postignuta su u prvih pet minuta. Super Orlove u vođstvo je doveo napadač Napolija Osimen već u prvom minutu, dok je Stopira doneo izjednačenje u petom. Nigerija je osvojila prvo mesto Grupe C sa 13 bodova, dva više od Zelenortske Republike. Treća je Liberija sa šest bodova posle pobede nad Srednjeafričkom Republikom 3:1, koja je zauzela poslednje mesto sa četiri boda.

U velikom derbiju Grupe D Kamerun je na svom terenu savladao Obalu Slonovače u utakmici odluke 1:0, golom Toka Ekambija u 21. minutu. Ovom pobedom Kamerun je preskočio Slonove i obezbedio završnu rundu, a poslednje 10. mesto praktično je overio Tunis pobedom nad Zambijom 3:1.

Ostali mečevi nisu imali većhi takmičarski značaj i postignuti su sledeći rezultati: Egipat – Gabon 2:1, Libija – Angola 1:1, Mozambik – Malavi 1:0, Maroko – Gvineja 3:0, Mauritanija – Ekvatorijalna Gvineja 1:1.

Plasman u završnu rundu obezbedilo je ovih 10 reprezentacija: Maroko, Tunis, Kamerun, Gana, DR Kongo, Alžir, Nigerija, Egipat, Mali i Senegal. Od ovih 10 ekipa žrebaće se pet parova čiji pobednici idu u Katar.