Čovek je u transu: Nestvarni Mitrović spasao Srbiju!

FIFA World Cup 30. mar 202117:07 > 21:47 54 komentara
Aleksandar Mitrović
REUTERS/Aziz Karimov

Fudbalska reprezentacija Srbije savladala je Azerbejdžan sa 2:1 (1:1) u trećem kolu A grupe kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine, a ponovo je heroj bio Aleksandar Mitrović. On je bio dvostruki strelac, a odlučujući pogodak postigao je u 82. minutu.

Nije to bila laka utakmica za Stojkovićev tim, iako se činilo da bi tako moglo da bude kad je u 15. minutu stečena prednost. Osvojila je Srbija loptu na sredini terena, Tadić je dodao za Mitrovića, koji prvim dodirom pravi prednost i sa 15 metara zakucava loptu u donji levi ugao. To je bio 40. Mitrovićev gol za reprezentaciju.

Igralo se uglavnom na polovini Azera, ali do kraja poluvremena ipak je domaćin stvorio najbolju šansu, u 30. minutu. Spajić nije najbolje izveo aut, Pavlović nije raščistio, a Gorbani je imao fenomenalnu priliku: jedan na jedan s Rajkovićem, ciljao je Gorbani donji levi ugao, ali golman Srbije brani.

*Piksi za SK: Jak mentalitet i pravo ponašanje = rezultat!

Još u finišu prvog poluvremena videlo se da su domaćini nešto konkretniji u napadu, na startu drugog poluvremena priliku je imao Nurijev, a u 59. minutu domaći dolaze do izjednačenja.

Veliku priliku propustio je Mitrović u 74. minutu, ali više krivicom golmana Magomedalijev, koji je na vreme istrčao i odbranio udarac napadača Fulama.

*Mitrović za SK: Naporan rad se isplatio u najbolje vreme

Ipak, sedam minuta kasnije nije mogao ništa, ne bi mogli ni mnogo bolji golmani. Jednostavna akcija kroz sredinu i maestralna završnica. Gudelj za Sergeja, koji prebacuje loptu za Mitrovića, a napadač Fulama levicom sa ivice kaznenog prostora šutira jako i precizno u levi ugao.

Do kraja meča Stojkovićev tim je kontrolisao loptu, domaći nisu stvorili nijednu priliku, a Orlovi sada imaju sedam bodova.

Orlovi su u prvom kolu savladali Republiku Irsku 3:2, a u drugom su remizirali sa Portugalom 2:2.

S druge strane, Azeri su u jedinom prethodnom meču izgubili od Portugala 1:0.

Srbija prvog septembra igra s Katarom, a sledeći kvalifikacioni meč na programu je 4. septembra s Luksemburgom kod kuće. Azerbejdžan gostuje Luksemburgu 1. septembra.

Sastavi:

Azerbejdžan (4-4-2): Magomedalijev – Medvedev, Krivotsjuk, Badalov, B. Husejnov – A. Husejnov, Salahli (Kalilzada 72′), Ibrahimli, Mahmudov – Nurijev (Emreli 69′ (Jafarguljev 79′)), Gorbani (Šejdajev 69′).
Srbija (3-5-2): Rajković – Spajić, Pavlović, Mitrović – Radonjić (Ristić 86′), Kostić (Živković 64′), Maksimović (Grujić 64′), Gudelj – Tadić, Milinković-Savić, Mitrović (Vlahović 86′).

Tok meča:

90+5. min. Sačuvala je Srbija loptu i nije dozvolila nikakav pritisak domaćima. Pobeda!

90. min. Srbija čuva prednost, ne uspeva Azerbejdžan da stvori priliku pred golom Rajkovića.

81. min. Gol – Srbija vodi, Mitrović ne staje! Jednostavna akcija kroz sredinu i maestralna završnica. Gudelj za Sergeja, koji prebacuje loptu za Mitrovića, a napadač Fulama levicom sa ivice kaznenog prostora šutira jako i precizno u levi ugao.

79. min. Korner Živkovića s leve strane, ali Milinković-Savić glavom s prve stative ne uspeva da postigne gol.

77. min. Kiks Gudelja, na kraju prekršaj na oko dvadesetak metara od gola, ali Azeri nisu ozbiljno zapretili iz izgledne pozicije.

74. min. Velika šansa za Mitrovića! Tadić ga je opet maestralno uposlio, a Mitrović sa 12 metara šutira; Magomedalijev istrčava na vreme i brani.

71. min. Kombinovali su Milinković-Savić i Mitrović, na kraju je Radonjić centrirao po zemlji s desne strane, ali je Magomedalijev uhvatio loptu.

65. min. Ušli su Grujić i Živković. Domaći se jesu povukli, a Srbija ne uspeva zasad da stvori šansu i da pritisne u kontinuitetu.

59. min. Gol, Azerbejdžan je izjednačio iz penala! Posle jedne lopte u vazduhu, Mahmudov se lepo zagradio tik unutar šesnaesterca, a Kostić je naivno naleteo na njega. Sudija je pokazao na belu tačku, a Mahmudov je uzeo loptu i poslao je u donji levi ugao, 1:1.

54. min. Posle dugog napada Srbije, Kostić šutira, ali pravo u golmana Azerbejdžana Magomedalijeva. Nedugo zatim Mitrović sa dvadesetak metara šutira daleko iznad gola.

48. min. Na jednoj strani šutira Mitrović, ali nije bilo opasnosti za domaće. Na drugoj, izglednija situacija, Nurijev je pokušao sa šest-sedam metara iskosa sa desne strane, ali je Stefan Mitrović na vreme uklizao.

45. min. Novi korner s leve strane, Spajić glavom šutira preko gola. U prethodnom periodu malo više se igralo na polovini Srbije, ali bez šanse za domaće.

37. min. Radonjić ubacuje s desne strane, Mitrović iz teške pozicije pokušava glavom, pored desne stative.

35. min. Dodavanje Kostića s leve strane, drop-kik Tadića sa ivice šesnaesterca, ali preko gola.

30. min. Velika šansa za Azerbejdžan. Spajić nije najbolje izveo aut, Pavlović nije raščistio, a Gorbani je imao fenomenalnu priliku: jedan na jedan s Rajkovićem, ciljao je Gorbani donji levi ugao, ali golman Srbije brani.

25. min. Milinković-Savić pokušava iz okreta, ali nedovoljno jako. Posle gola je ritam malo pao, Stojkovićev tim sigurno čuva prednost.

15. min. Gol – Srbija vodi, strelac je Mitrović! Osvojila je Srbija loptu na sredini terena, Tadić je dodao za Mitrovića, koji prvim dodirom pravi prednost i sa 15 metara zakucava loptu u donji levi ugao. To je 40. Mitrovićev gol za rerpezentaciju.

11. min. I Azerbejdžan je zapretio, posle centaršuta s leve strane Gorbani je pokušao glavom, ali preko gola.

7. min. Korner Tadića s leve strane, Milinković-Savić dobro šutira glavom, ali je izblokiran.

5. min. U prvih pet minuta ništa vredno spomena nije se dogodilo, Srbija ima više loptu u nogama.