Bilo ne ponovilo se: Gurbanov kao noćna mora SCG

Ramil Šejdaev Azerbejdžan
REUTERS/Johanna Geron

Sad već davne 2003. godine Azerbejdžan je u kvalifikacija za EP protiv selekcije Srbije i Crne Gore priredio senzaciju. Ne jednom, dva puta.

Azerbejdžanci su 109. na rang listi FIFA. Bili su nekad i 170, a najbolji plasman do sad im je bilo 73. mesto u julu 2014. godine.

Ipak, protivnik Srbije iz najslabijeg petom šešira, podseća na jednu zaista ružnu prošlost.

Bilo je to u februaru 2003. godine u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo. Azerbejdžanci su stigli u Podgoricu kao totalni autsajderi protiv tadašnje selekcije Srbije i Crne Gore, koju je kao selektor prevodio Dejan Savićević, a ekipu činili asovi poput Predraga Mijatovića, Save Miloševića, Dejana Stankovića, Mateje Kežmana, Gorana Bunjevčevića

Povela je Srbija i Crna Gora sa 2:0 golovima Mijatovića i Nikole Lazetića i očekivala se sigurna pobeda. Međutim, u drugom poluvremenu usledio je neobjašnjiv pad u igri domaće selekcije. Da li su podcenili poritvnika, tek autsajder je golovima Gurbana Gurbanova u 58. i 77. minutu stigao do šokantnog izjednačenja.

Još veći šok usledio je u junu iste godine. Isti rivali igrali su u Bakuu i selekcija SCG je golom Branka Boškovića vodila čitavu utakmicu, tačnije sve do 88. minuta. Tada je fatalni Gurbanov ponovo izjednačio rezultat, da bi u prvom minute sudijske nadoknade vremena i Faruk Ismajlov savladao Dragoslava Jevrića i doneo senzacionalnu pobedu Azerbedžanu, prvu i jedinu u kvalifikacijama.

Azerbejdžan je takmičenje završio kao ubedljivo poslednji u grupi sa samo četiri osvojena boda, dakle, sva četiri protiv selekcije SCG.

Koliko je to samo skupo koštalo Srbiju i Crnu Goru. Završila je kao treća u grupi sa bodom manje iza drugoplasiranog Velsa koji je otišao u plej-of. Ubedljivo prva bila je Italija, koja u dve utakmice nije uspela da pobedi SCG, oba puta bilo je nerešeno.

Dakle, protiv Italije odlični, protiv Azerbejdžana katastrofalni. Ružna uspomena i velika opomena pred nove kvalifikacije.

Medvedev veran Karabagu, na klupi Italijan De Bjazi

Azerbejdžanci nemaju velika imena među reprezentativcima. Kapiten selekcije je 31-godišnji Maksim Medvedev. Član najboljeg tima je od 2009. i do sada je 60 puta oblačio nacionalni dres.
Čitavu karijeru proveo je u Karabagu.

Selektor je Đani De Bjazi (64). Italijanski trener vodi Azerbejdžan od ove godine, a pamtimo ga i kao selektora Albanije iz 2014. kad je meč u Beogradu prekinut zbog incidenta sa zastavom. Srbija je tada izgubila službenih rezultatom 0:3, ali je u Elbasanu pobedila Bjazijeve izabranike sa 2:0.

Đani de Bjazi
REUTERS/Florion Goga

Naučili lekciju i naplatili sa kamatom u Bakuu

Slaba je uteha da je Srbija tri godine posle “slučaja Gurbanov” ponovo igrala protiv Azrbejdžana u kvalifikacijama za EP i tada mu naplatila kikseve iz prethodnih kvalifikacija.

Istina, u Beogradu je 2006. teško došla do pobede golom Nikole Žigića tek u 72.minutu, ali je zato godinu kasnije kao gost u Bakuu slavila sa čak 6:1. Golove za tadašnju selekciju Havijera Klementea postigli su Duško Tošić, Nikola Žigić (2), Boško Janković, Milan Smiljanić i Danko Lazović.

Poslednji peti meč istih rivala završen je novom ubedljivom pobedom Srbije u prijateljskoj utakmici igranoj u St. Peltenu u Austriji 2015. godine. Bilo je 4:1 za izabranike Radovana Ćurčića golovima Branislava Ivanovića (2), Adema Ljajića i Lazara Markovića.

U nadi da je lekcija naučena i da se više neće ponoviti neki novi Gurbanov…

Hrvatima i Crnogorcima uzeli po bod

U poslednjim kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2020 Azerbedžan je bio poslednji u grupu u kojoj su se još nalazili Hrvatska, Vels, Slovačka i Mađarska. Na osam utakmica selekcija Azerbejdžana doživela je sedam poraza, a jedini remi izborila je na svom terenu protiv Hrvatske, kojoj to ipak nije smetalo da bude na kraju prva.

Azerbejdžan se u Ligi nacija takmičio u trećem rangu gde je završio kao treći u grupi iza Crne Gore i Luksemburga, a ispred Kipra. I protiv Crnogoraca je odigrao nerešeno kao domaćin, ali to Crnogorce na kraju, kao i u slučaju Hrvata, nije omelo da budu pobednici grupe.