Flikova Nemačka hvata zalet, siloviti Azuri, remi Engleza

FIFA World Cup 8. sep 202122:43 0 komentara
Getty Image/Alexander Hassenstein / Staff

Nemačka sa novim selektorom deluje sve bolje, što je pokazala u meču šestog kola Grupe J evropske zone kvalifkacija za Svetsko prvenstvo u Kataru u gostima protiv Islanda i slavila 2:0. Posle dva remija aktuelni evropski šampion Italija konačno je pokazala protiv Litvanije lice koje se očekuje od nje i zabeležila ubedljivu pobedu 4:0.

Nemci su pitanje pobednika na krajnjem severu Evrope rešili u prvih pola sata. Elf je golovima Gnabrija u četvrtom i Ridigera u 24. minutu poveo 2:0 i ostatak utakmice bio je rutinsko obavljanje posla. Na 3:0 povisio je Sane u 56. minutu, a konačnih 4:0 postavio je Timo Verner u 89. minutu. Posle ove pobede Nemačka je povećala prednost na tabeli Grupe J, pošto sada ima 15 bodova, četiri više od Jermenije, pet od Rumunije a šest od Severne Makedonije. Island je peti sa četiri boda.

Posle osvajanja titule šampiona Evrope Italija nije na zadovoljavajući način odradila početak septembarskog termina kvalifikacija, pošto je u dva meča osvojila samo dva boda. Ali protiv Litvanije popusta nije bilo. Moize Ken sa dva pogotka, Raspadori sa jednim i glavnom ulogom kod autogola Utkusa već posle pola sata Italiji su doneli prednost u Ređo Emiliji od 4:0. Seriju golova nastavio je Di Lorenco u 54. minutu za konačnih 5:0. U drugom meču grupe Švajcarska je odigrala samo nerešeno sa Severnom Irskom. Bilo je 0:0, a Švajcarska je u 33. minutu imala veliku šansu, ali je Haris Seferović promašio penal. Italijani su prvi u Grupi C sa 14 bodova, Švajcarci su i dalje prvi pratioci sa osam bodova, dok Severna Irska ima tri manje. Bugarska je četvrta sa pet bodova koliko ima i Severna Irska, ali i slabijom gol razlikom, dok je Litvanija poslednja bez bodova .

Engleska je prekinula nestvarnu seriju u ovim kvalifikacijama. Posle pet pobeda odigrala je prvi put nerešeno u ovim kvalifikacijama. Ovog puta u gostima protiv Poljske bilo je 1:1. Meč koji je nazvan i duel golgetera mogao je da reši upravo jedan od njih dvojice. Hari Kejn u 72. minutu doveo Albion u vođstvo, ali je bod Robertu Levandovskom i Poljacima doneo Svirdevski u 90. minutu. Vicešampion Evrope lider je grupe sa 16 bodova, dok je Poljska tek treća sa pet bodova manje. U ovoj Grupi I pomalo iznenađujuće na drugom mestu je Albanija sa 12 bodova, posle pobede na svom terenu nad San Marinom 5:0. Posle dva uzastopna poraza Mađari su konačno došli do pobede, pošto su bili bolji od Andore 2:1 i sada su četvrti sa 10 bodova, tako da i dalje imaju realne šanse da se nađu u baražu.

Belgija je i bez Romelua Lukakua došla do nove pobede, pete u kvalifikacijama iz šest mečeva, četvrte uzastopne. Savladana je Belorusija u gostima minimalnim rezultatom golom Praeta u 33. minutu. Crveni đavoli su lideri Grupe E sa 16 bodova, dok je Belorusija četvrta sa tri boda. Između njih su Češka i Vels sa po sedam bodova, pošto Velšani nisu uspeli da pobede Estoniju odigravši 0:0, dok je Estonija poslednja sa bodom.

Španija je i dalje lider Grupe B, pošto je zabeležila još jednu pobedu. Ovog puta u gostima je savladala selekciju FS Kosova 2:0 golovima Pabla Fornalsa u 32. minutu i Ferana Toresa u 90. minutu. Crvena furija sada ima 13 bodova, ispred Švedske koja posle iznenađujućeg poraza u gostima protiv Grčke 2:1 ima devet bodova, ali i dve utakmice manje. Grčka je treća sa šest bodova i istim brojem utakmica kao i Švedska.