Gol (ni)je uvek gol: CR7, Maradona, Lampard, Dević, Maza…

FIFA World Cup 28. mar 202123:10 > 17. apr 2021 15:27 14 komentara
A referee Danny Makkelie gives yellow card to Portugal's Cristiano Ronaldo Serbia Portugal WCup 2022 Soccer Kristijano
AP Photo/Darko Vojinovic

Kristijano Ronaldo nije ni prvi ni poslednji fudbaler, kome je poništen "čist" gol. Kroz istoriju fudbala bilo je mnogo velikih utakmica i kontroverznih odluka o kojima se i danas govori i prepričava. Neki očigledni golovi su poništavani, dok su opet neki potpuno neregularni bivali priznati...

Ko gubi, ima pravo da se ljuti. Istina, Kristijano Ronaldo nije izgubio, ali je nepriznat gol u poslednjem minutu remija sa Srbijom (2:2) doživeo kao poraz. Toliko je bio ljut na arbitre, da je demonstrativno napustio teren i pre nego što je holandski sudija Dani Makeli svirao kraj utakmice. Prethodno je dobio i žuti karton zbog negodovanja.

A bar bi Portugalac trebalo da ima dovoljno iskustva da istrpi (ne)pravdu. Uostalom, nije mu prvi put da mu sudije ponište „regularan“ gol. Mnogi će se pogotovo u njegovoj zemlji setiti spektakularnih makazica protiv Azerbejdžana 2006, kad mu arbitar takođe nije priznao pogodak.

A šta tek reći za nezaboravnu majstoriju i gol protiv Španije 2010. godine kad je lobovao Ikera Kasiljasa, a sudija poništio pogodak. Interesantno je da je i tada, baš kao i u subotu veče na stadionu „Rajko Mitić“, iz revolta – bacio kapitensku traku. Evo je i slika, identična kao i u Beogradu…

Portugal Cristiano Ronaldo Kristijano
REUTERS/Hugo Correia VEĆ VIĐENO: Kristijano Ronaldo iz revolta baca kapitensku traku 2010. protiv Španije

Opravdanje za ružan čin

To svakako nije za pohvalu, iako je po završetku meča opravdao taj ružan čin.

Biti kapiten portugalskog tima jedan je od najvećih ponosa i privilegija u mom životu. Uvek dajem i daću sve za svoju zemlju i to se nikada neće promeniti, napisao je Kristijano Ronaldo na Instagramu i dodao:

Ali ima teških perioda s kojima se treba nositi, posebno kada osećamo da je naneta šteta čitavoj naciji. Podignite glavu i suočite se sa sledećim izazovom odmah! Napred, Portugal!“

Podržali su Kristijana Ronalda i svi potugalski mediji. Tako je na naslovnoj strani A Bola dan posle utakmice sa Srbijom u Beogradu osvanuo glavni naslov: „Sem VARgonha“, što je igra reči za “Bestidno” na portugalskom („Sem vergonha“).

A Bola naslovna strana
A Bola

Na kraju, koliko god taj gol izgledao očigledan, postavlja se glavno pitanje. Da li je bio regularan? Da li je lopta zaista prešla gol-liniju punim obimom? To niko ne može sa sigurnošću da tvrdi jer na utakmici u Beogradu nije postojao VAR sistem. Čak ni Kristijano Ronaldo ne može da garantuje iako je rukom pokazivao da je lopa prešla „pola“ metra.

Nije gol zbog 11 milimetara

Mnogi će se u Engleskoj setiti velikog derbija između Mančester Sitija i Liverpula na Etihadu, 3. januara 2019, kad gostima nakon akcije Sadija Manea nije priznat „očigledan“ gol.

Međutim, Gol tehnologija je tada pokazala da lopta ipak nije prešla punim obimom, odnosno da je pre intervencije Džona Stounsa prešla „samo“ 99 odsto. Tih 0,1 odsto ili tačnije 11 milimetara koliko je zvanično pokazao VAR sistem na gol-linije bilo je presudno da Liverpulov pogodak ne bude priznat.

Print screen Manchester City - Liverpool Mančester Siti Liverpul poništen gol
Print screen Manchester City – Liverpool
Print screen Manchester City - Liverpool Mančester Siti Liverpul poništen gol
Print screen Manchester City – Liverpool

Kroz istoriju fudbala bilo je još mnogo očiglednih golova, koji nisu priznati i onih koje nije trebalo, a bili su priznati. Dovoljno je podsetiti se samo najvažnijih, poput Maradonine „Božije ruke“ i finala Svetskog prvenstva iz 1966.

To su događaji koji su menjali istoriju fudbala, ali nisu jedini.

Ovo je dobra priliku da se podsetimo samo nekih u „moru“ poništnih lii priznatih golova u srpskom, evropskom ili svetskom fudbalu, koji su izazvali bojne kontroverze i godinama su tema i polemika zaljubljenika u najvažniju sporednu stvar na svetu.

Print screen Crvena zvezda v AC Mlan Goran Maza Vasilijevć
Print screen Crvena zvezda v AC Mlan Goran Maza Vasilijevć

Maza Vasilijević brži od svih

Danas svi pričaju o poništenom golu Kristijana Ronalda u Beogradu, a upravo na istom tom mestu, ispod severne tribine „Marakane“, ostao je u sećanju nepriznat gol ekipi Milana protiv Crvene zvezde 1988. godine. Tada je Goran Maza Vasilijević izbacio loptu koja je „debelo“ prešla gol-liniju. Srećom po crveno-bele, sudije nisu dobro videle tu situaciju i igra je nastavljena kao da se ništa nije dogodilo.

Bila je neka gužva, odbitak, loptu sam nezgodno zahvatio i krenula je da ulazi… U glavi mi je bilo samo da je što pre izbacim, da ne budem kriv. Dok su svi stajali ja sam je brže-bolje izbacio iz gola. Srećom, sve se brzo odigralo, sudije nisu bile u položaju da dobro vide i utakmica je nastavljena. Nisu se čak ni Italijani mnogo bunili„, seća se Goran Maza Vasilijević čuvene scene sa ponovljenog revanš meča Kupa šampona 10. novembra 1988. godine.

1986. Argentina England Diego Maradona
ANP PHOTO Guliver image

Maradonina „Božja ruka“

Te 1986. Dijego Maradona je maltene sam doneo Argentini titulu prvaka sveta. Verovatno se nikad više neće dogoditi da jedan fudbaler toliko dominira na tako velikom takmičenju kao omaleni Argentinac te godine u Meksiku. Ipak, kad se pomene Mondijal ’86 prva asocijacija i dan danas je „Božja ruka“. Vodeći gol koji je Maradona postigao u četvrtfinalu protiv Engleza (2:1).

Bilo je to na početku drugog poluvremena, rukom je „bocnuo“ loptu i prosledio u gol. Englezi su se bunili, ali sudija Ali Bin Naser iz Tunisa nije dobro video situaciju i pokazao je na centar. Maradona je kasnije priznao da je igrao rukom, ali ne „svojom“:

Bila je to Božja ruka„, čuvena je izjava Dijega Maradone, koji je na toj istoj utakmici četiri minuta kasnije postigao još spektakularniji pogodak. Tada je od polovine terena nanizao kompletnu odbranu Gordog Albiona i ponovo matirao Pitera Šiltona. Ipak, taj gol će uvek biti u senci „Božje ruke“.

1986. Argentina Hand of God Diego Maradona
REUTERS/Sergio Moraes Mural „Hand of God“

Najkontroverzniji šampion sveta

Engleska je kao domaćin 1966. godine osvojila titulu prvaka sveta, ali će uvek na pomen čuvenog finala sa SR Nemačkom prva misao biti kontroverzni gol Džefa Harsta. Nekadašnji fudbaler Vest Hema ušao je tada u istoriju kao jedini koji je uspeo da postigne tri gola u finalima SP, ali će svet zauvek pamtiti samo njegov drugi pogodak za vođstvo od 3:2 u prvom produžetku, tačnije u 101. minutu.

Ostalo je večno pitanje da li je taj gol bio regularan? Harst je šutirao, lopta se odbila od prečke i udarila u gol-liniju. Engleski fudbaleri su tvrdili da je lopta ušla u gol, Nemci da nije. Glavni sudija Švajcarac Gotfrid Dinst je na signalizaciju pomoćnika Tofika Bahramova iz SSSR-a priznao pogodak.

Geoff Hurst Džef Harst 1966. England Germany
Print screen England – Germany 1966

Tjeri Anri priznao da je igrao rukom

Francuska je u kvalifikacijama za SP 2010. zauzela drugo mesto iza Srbije i morala je u baraž. Tamo su Trikolore čekali neugodni Irci, a odlučujući trenutak koji je odveo Francuze na Mondijal bio je izjednačujući pogodak Vilijama Galasa u produžetku revanš meča u Parizu. Gol je „pao“ u 103. minutu posle asistencije Tjerija Anrija, koji je prethodno loptu smirio rukom. Meč je sudio Šveđanin Martin Hanson.

Biću iskren. Da, igrao sam rukom. Tačnije, lopta je udarila moju ruku i nastavio sam akciju. Ali ja nisam sudija. Rekao sam to sudiji i on mi je rekao isto. Nisi ti sudija…„, izjavio je tada Tjeri Anri.

Sudija Hanson je ubrzo završio međunarodnu karijeru, ali Irci nisu imali nikakvu korist od toga. Bili su ogorčeni, na završnu smotru u Južnu Afriku otišli su Francuzi.

Thierry Henry France play-offs Republic of Ireland Tjeri Anri
Action Images / Lee Smith

Da li je VAR uveden zbog Lamparda?

Upravo je na Svetskom prvenstvu u Južnoj Africi poništen jedan regularan gol zbog koga je, tvrde Englezi, danas uveden VAR sistem. Ponovo su u centru pažnje kao i 1966. bili Nemci i Englezi, ali su ovog puta oštećeni ovi drugi. Frenk Lampard je tada u Blumfontejnu postigao fantastičan gol koji nije priznat, iako je lopta prešla gol liniju skoro pola metra. Manuel Nojer je bio savladan, ali urugvajski sudija Horhe Larionda i njegov pomoćnik nisu reagovali…

Engleski mediji su danima pisali o ovom propustu arbitara, govorili o potrebi uvođenja video tehnologije, koja će kasnije zaista zaživeti u fudbalu.

Germany v England FIFA World Cup Second Round - South Africa 2010 England's Frank Lampard Manuel Neuer Lampard Nojer
Action Images / Peter Cziborra
Livepic

A šta ćemo tek sa golom Marka Devića?

Slična situacija viđena je dve godine kasnije, na EURO 2012. u Poljskoj i Ukrajini, ali se tada Englezi nisu bunili što nije priznat očigledan pogodak Marka Devića. Rođeni Beograđanin je igrajući za Ukrajinu protiv Gordog Albiona matirao Džoa Harta na Donbas Areni u Donjecku. Lopta je ušla „metar“ u gol pre nego što je Džon Teri izbacio u polje. Ali mađarski sudija Viktor Kašai i njegov pomoćnik ostali su nemi.

Devićev nepriznat gol tada je ponovo otvorio polemiku o grubim previdima i definitivno ubrzao uvođenje video tehnologije u fudbal.

Taj neopravdano poništen gol je svakako jedan od najsnažnijih trenutaka u mojoj karijeri. Teri je praktično izbio loptu iz gola. Imali smo šansu da ih eliminišemo i prođemo dalje, a umesto toga smo doprineli uvođenju VAR tenologije...“, pričao je kasnije Marko Dević.

Referee Viktor Kassai Ukraine's Marko Devic Joe Hart England John Terry
REUTERS/Michael Buholzer

Kontroverze Večitog derbija

Bilo je u prošlosti još mnogo kontroverznih golova. Veliku polemiku izazvao je septembra 2018. gol Ričmonda Boaćija u 158. Večitom derbiju između Partizana i Zvezda na stadionu JNA.

Pamti se i čuveni pogodak sadašnjeg selektora Srbije Dragan Stojkovića Piksija u 82. Večitom derbiju aprila 1988. sa gotovo pola terena. Poništen je zbog pasivnog ofsajda…

Ristiću drago što mu nije priznat gol

Crvena zvezda je u sezoni 2017/18 stigla do Lige Evrope nakon plej-ofa sa ruskim Krasnodarom. U prvoj utakmici u Rusiji bivši fudbaler crveno-belih danas reprezentativac Srbije Mihailo Ristić postigao je spektakularan gol za Krasnodar, koji litvanski arbitar Gediminas Mažeika sa pomoćnicima nije video.

Kasnije je Ristić rekao da mu je drago što „onaj gol“ nije bio priznat… Da jeste, možda Zvezda tada ne bi uspela da se plasira u Ligu Evrope.

Mihailo Ristic Krasnodar Crvena zvezda
Print screen Krasnodar Crvena zvezda

Krađa u Valensiji na SP 1982.

Ljubitelji fudbala u Jugoslaviji nikad neće zaboraviti krađu u Valensiji 1982. na stadionu u „Luis Kazanova“ protiv domaćina Mondijala. Plavi su poveli golom Ivana Gudelja u desetom minutu, ali je danski sudija Sorensen samo četiri minuta kasnije svirao nepostojeći penal za Španiju. Bilo je očigledno da je Velimir Zajec faulirao Perika Alonsa (otac Ćavija Alonsa) izvan šesnaesterca. I to nije bilo sve od Sorensona. Lopez Ufarte nije postigao gol iz jedanesterca, ali je danski arbitar tražio da se najstroža kazna ponovo i tek iz drugog pokušaja je Huanito uspeo da savlada golmana Dragana Pantelića.

Svetski fudbal nje zaboravio još jednu krađu sa Mondijala 1986. kad su drastično oštećeni fudbaleri SSSR-a pošto su Belgijnci dva pogotka postigli iz ofsajda… Veliku kontroverzu izazvao je i „Gol duh“ Luisa Garsije protiv Čelsija u polufinalu Lige šampiona 2005. koji je odveo Liverpul u Istanbul i čuveno finale sa AC Milanom…

Da li se vi sećate još nekog „regularnog“, a poništenog gola? Ili obrnuto?

 

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare