KONKAKAF: Borjanova Kanada najbliža odlasku u Katar

FIFA World Cup 25. mar. 20229:50 > 9:56
Reuters/Carlos Osorio

U noći između četvrtka i petka odigrana su četiri meča kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u fudbalu iz zone KONKAKAF, u koju spadaju Severna i Srednja Amerika. Kako se tamo igra drugačiji sistem kvalifikacija u odnosu na onaj u Evropi, još zvanično nijedna ekipa nije obezbedila plasman, ali je istom svakako najbliža reprezentacija Kanade, na čijem se golu nalazi golman Crvene zvezde Milan Borjan.

Uprkos minimalnom porazu u gostima od Kostarike Kanađani su najbliži plasmanu na Mundijal. Da bi to ostvarili potreban im je samo jedan bod iz preostale dve utakmice, koje igraju protiv Jamajke i Paname.

Porazu od Kostarike je u velikoj meri doprinelo isključenje Marka Keja, koji je u 34. minutu dobio drugi žuti karton i tako ostavio ekipu sa igračem manje na terenu.

Reprezentativci Meksija i Sjedinjenih Američkih Država su odigrali utakmicu bez golova. Ovim ishodom mogu da bude zadovoljne obe ekipe. Ukoliko ostvare pobedu u sledećoj utakmici protiv Paname Amerikanci će ostvariti plasman na SP.

Jamajka i Salvador su odigrali nerešeno (1:1), ali obe ekipe više nemaju ni teoretske šanse za plasman. Prvo su gosti poveli golom Zavalete, da bi Grej izjednačio u 72. minutu.

Panama i Honduras su takođe odigrali 1:1, a strelci su bili Blekburn u 23. i Lopez u 65. minutu.

Iz KONKAKAF zone direktan plasman na Mundijal ostvaruju tri prvoplasirane ekipe, dok četvrta ide u baraž. Sada, dva kola pred kraj kvalifikacija situacija na tabeli izgleda ovako:

Kanada je prva (25), slede SAD (22), Meksiko (22), Kostarika (19), Panama (18), El Savador (10), Jamajka (8), Honduras (4).