Prvenac Irske u Azerbejdžanu, preokret Škota

fudbalska reprezentacija Škotske
REUTERS/Russell Cheyne

Fudbalska reprezentacija Republike Irske protivnika Srbije u Grupi A evropske zone kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kataru konačno je zabeležila pobedu, pošto je slavila u Bakuu protiv Azerbejdžana 3:0. Najzanimljivije bilo je u Glazgovu gde je Škotska savladala Izrael 3:2.

Neuspešan kvalifikacioni ciklus umalo da postane istorijska katastrofa za Irce. Reprezentacija koja je navikla navijače, ako ne da učestvuje na svakom velikom takmičenju, onda makar da svakom prilikom bude blizu plasmana, ne samo da je odavno izgubila sve šanse za odlazak u Katar, već u prvih pet kola nije zabeležena pobeda. To se ipak promenilo, pa je Irska u Bakuu pobedila Azerbejdžan 3:0. Najzaslužniji bio je Kalum Robinson sa dva gola u sedmom i 39. minutu, dok je konačan rezultat postavio Ogbene u 90. minutu. U Grupi A u kojoj se takmiči još i Srbija Irska je sada četvrta sa pet bodova, dok je Azerbejdžan poslednji sa bodom. Ispred su Luksemburg sa šest, Srbija sa 11 i Portugalija sa 13 bodova.

Najzanimljivije je bilo na Hempden Parku gde je Izrael dva puta vodio protiv Škotske, golovima Zahavija u petom i Dabura u 32. minutu. Škotska je uspela da stigne prvo vođstvo u 30. minutu preko Mekgina, a veliku priliku za drugo izjednačenje imala je u nadoknadi prvog poluvremena, kada je Dajks promašio penal. Ipak, ispravio se napadač, pa je u 57. minutu postigao gol za 2:2. Očekivalo se da se meč završi podelom bodova, ali je vedeta Mančester Junajteda Skot Mektomini u četvrtom minutu nadoknade doneo veliku pobedu Škota, verovatno vrednu plasmana u baraž, jer su učvrstili drugo mesto Grupe F sa 14 bodova, četiri više od trećeplasiranog Izraela.

U Grupi D u kojoj je Bosna i Hercegovina Ukrajina je u gostima pobedila Finsku 2:1 golovima Jarmolenka u četvrtom i Jaremčuka u 34. minutu, dok je gol za Finsku postigao Temu Puki u 29. minutu. Ukrajinci su drugi sa osam bodova četiri manje od lidera Francuske, a tri više od Bosne i Hercegovine, ali uz utakmicu više, i četiri više od Finske.

Na kraju u Grupi B odigrana su oba meča. Grčka je u poslednjim trenucima meča došla do tri boda u Gruziji 2:0, golovima Bakasetasa u 90. minutu iz penala i Pelikasa u petom minutu nadoknade. Švedska je rutinski savladala selekciju FS Kosova 3:0 tako da i dalje drži čvrsto drugo mesto sa 12 bodova, jednim manje od Španije, uz utakmicu manje. Grčka je treća sa šest, ali uz utakmicu manje od Švedske i dve od Španije.