SK analiza: Piksi drži reč, pamtiće se Vanjin debi

FIFA World Cup 11. nov 202122:00 3 komentara
Vanja Milinković Savić
Peđa Milosavljević/Starsport

Cilj je ispunjen, srpski fudbalski brod neokrnjen obišao je Katar 4:0 (1:0) i punim jedrima zaplovio ka Lisabonu. Jedva 2.000 gledalaca ispratilo je raspucane “orlove” na utakmicu odluke, ali aplauzi posle još jedne ubedljive partije čuli su se mnogo dalje od Autokomande.

Srbija je reprizirala rezultat iz Debrecina (4:0) i u duelu sa domaćinom predstojećeg Mondijala 2022. potvrdila da aktuelna generacija reprezentativaca, sa Piksijem na čelu, zavređuje poštovanje i maksimalno poverenje.

Na skeneru Sport kluba, i ovog puta, nalaze se kompletan tim i selektor Dragan Stojković.

#related-news_1

Vanja Milinković Savić 7,5

Odličan debi moćnog Vanje ispred mreže „orlova“. Siguran na lopti, budan tokom celog meča, sa lakoćom je ukrotio dve sjajne prilike protivnika. Nijednog trenutka nije ostavio utisak da se prvi put nalazi na golu Srbije. Hladnokrvan i miran, uvek na licu mesta – odličan posao odradio je golman Torina i sprečio potencijalno hladan tuš, pogotovo, u prvom poluvremenu. Konstatno dobar i u nastavku. Svaka čast!

Uroš Spajić 6,5

Odigrao je ceo meč, na momente perfektno, u pojedinim fazama ispod očekivanja. Često u ofanzivnim zadacima, uspevao je da napravi višak i ostavi prostor saigračima u napadačkom redu da poentiraju. Potez iz 38. minuta oduševio je malobrojne navijače, posle slaloma kroz sredinu terena, Radonjić sa desnog krila nije uspeo da iskoristi Spajićevu odličnu loptu. U nastavku, nekoliko puta, nije se najbolje snašao pred naletima gostiju, ali najbitnije da odbrana nije kapitulirala.

Stefan Mitrović 6,5

Sa trakom oko ruke morao je bolje. U prvom poluvremenu poslao je nekoliko rizičnih povratnih lopti ka najbližim saigračima i sigurnom golmanu Milinković Saviću. Kako je vreme odmicalo, uspostavio je sigurnost i podsetio na odlična izdanja iz kvalifikacionih susreta. Navikli smo na mnogo bolje partije Stefana Mitrovića.

Strahinja Pavlović (do 46) 7

Jedan od boljih u reprezentaciji Srbije tokom prvih 45 minuta. Siguran u poslednjoj liniji, aktivan i u ofanzivnim zadacima, često je bio nepremostiva prepreka za gostujući tim. Otuda i odluka selektora da ostane u svlačionici na odmoru, Pavlović je izvestan starter u Lisabonu i nije bilo potrebe za rizikom u nastavku susreta. Maksimalne pohvale.

Nemanja Radonjić 7,5

„Rovio“ je, trčao, često bio i brži od lopte… Klasična partija Nemanje Radonjića – spreman da napravi višak kad se najmanje nadate, u isto vreme da uprska i kad ima čistu situaciju ispred sebe. Na kraju, dve odlične asistencije, za 1:0 i 3:0, uz sijaset režiranih prilika, daju Radonjiću pravo na zadovoljstvo. Imao je i selektor šta da vidi od Nemanje za 90 minuta – veći deo na desnoj strani, manji po levom boku, kaparisao je mesto startera za meč u Lisabonu. A, to je već mnogo viši nivo od Katara, zahtev za ozbiljnijom igrom tokom celog meča.

Nemanja Radonjić
Peđa Milosavljević/Startsport

Nemanja Maksimović (do 46) 6,5

Korektno je odgovorio zahtevima selektora u prvom poluvremenu. Nije se naigrao, ali ono što je do njega bilo – odradio je bez greške.

Marko Grujić (do 62) 7

Spreman u svakom trenutku da krene napred i pokrene ekipu, polako i sigurno kuca na vrata najboljeg tima. Nije to više stidljiv momak s početka kvalifikacija – potvrdio je Grujić i protiv Katara da sazreva u ozbiljnog reprezentativca. U prvih 45 minuta jedan od boljih na terenu, nije imao sreću da pojedine akcije kruniše konkretnim asistencijama, ili golova, kao u 37. minutu, na pas Radonjića. Pohvale za kompletnu sliku na terenu.

Filip Mladenović 7

I kad nije imao saveznika u lopti i sopstvenim nogama, sve je kompenzovao neumoljivim radom tokom celog meča. Pokušavao je, ali nikako nije uspevao, da asistira iz prekida – slobodnih udaraca, ili kornera. Odlučio je selektor da Mladenovića proba u poslednjih pola sata na desnoj strani, verovatno, kao potencijalno rešenje za meč sa Portugalcima. Očigledno, teret treće utakmice u dresu „orlova“ ostavio je mali trag na prvotimcu Legije. Može Mladenović mnogo, mnogo više…

Andrija Živković (do 46) 6,5

Izgarao je Živković, iako često nije bio na istim talasnim dužinama sa loptom. Na desnoj strani ofanzive, pokušavao je često kroz sredinu terena da asistira i pronađe najisturenijeg Jovića, međutim, nije uspevao u tim naporima. Očigledno, na toj poziciji, pod pritiskom Radonjića na desnoj strani napada, izgubila se i Živkovićeva energija. Zato je i ostao bez konkretnog učinka, u trećem susretu, pod komandnom palicom selektora Dragana Stojkovića.

Saša Lukić (do 46) 7

Na sasvim novoj i navijačima Srbije nepoznatoj poziciji, na desnoj strani, tik iza najisturenijeg Luke Jovića, solidno se snašao. Uz malo sreće, posle dodavanja Radonjića, spretno je reagovao i otvorio goste sa Bliskog istoka.

Luka Jović (do 74) 7,5

Raspoložen i rešen da iskoristi svaki minut u najboljem timu, Luka Jović je zaslužio i nagradu – u 51. minutu umešno se snašao u kaznenom prsotoru i pogodio mrežu Katara za 2:0. I u ostalim segmentima zaslužio je pohvale, vratio se bezbroj puta po loptu, trpeo startove gostiju, radio za sebe i saigrače. Maksimalne pohvale za učinak tokom 74 minuta na terenu. Luki je reprezentacija lek za muku u Realu, racionalno koristi svaku šansu, na zadovoljstvo selektora i oduševljenje navijača.

Dušan Vlahović (od 46) 7,5

Odličan posao, za kratko vreme, pečatirao je odliču formu napadača Srbije. Stigao je u sedmom minutu po ulasku u igru da se upiše u listu strelaca za 3:0, potom i asistirao kod gola Sergeja Milinkovića Savića u završnici meča. Lakoća odigravanja i kretanja overila je odličnu partiju perfektnog Vlahovića. Iz Ducijevog ugla – fudbal je najlakša igra na svetu.

Sergej Milinković Savić (od 46) 7,5

Sergeju nema mane – moćan na terenu sa lakoćom je izneo drugo poluvreme utakmice sa Katarom. Spreman i da se poigra ostavio je utisak igre „na rezervi“… I u takvom odnosu snaga, pogodio je mrežu za konačnih 4:0. Narastao do ubeljivosti, biće jedan od ključnih aduta na predstojećem susretu sa Portugalcima.

Aleksa Terzić (od 46) 6,5

Debitant u najboljem timu Srbije izgarao je čitavo drugo poluvreme. Potvrdio da selektor u budućnosti može da računa na njega.

Uroš Račić (od 46) 6,5

Našao se na terenu umesto Nemanje Maksimovića i korektno odgovorio zahtevima selektora. Sigurno, racionalno, bez suvišnih poteza i izleta, izneo je drugih 45 minuta.

Nemanja Gudelj (od 62) 7

Forma je ispoštovana, još jedan viđen startet u lisabonskom susretu osetio je teren i saigrače. Solidno za pola sata na terenu.

Dušan Tadić (od 74) 7

Sa nekoliko sjajnih lopti, za kratko vreme, ostavio odličan utisak. Najbitnije – izgledao je savršeno raspoloženo pred ključni susret na „La lužu“.

Dragan Stojković 7,5

Planirano – učinjeno. Obećano – ispunjeno. Selektor Srbije dobitnik je večeri, plan je uspeo, Katar pao, Srbija u neokrnjenom sastavu putuje na utakmicu odluke u mondijalskim kvalifikacijama. Nove snage iskoristile su maksimalno šansu, u prilog temi o sjajnom ambijentu unutar državnog tima. A, to je već zasluga Piksija, čija mašinerija je i u prijateljskom susretu delovala lepršavo, raspucano, ubedljivo… Bravo!