Orlovi kao feniksi – od 0:2 do velikog boda protiv Portugala

FIFA World Cup 27. mar. 202119:21 > 23:10159 komentara
Srdjan Stvanovic/Getty Images

Fudbaleri Srbije remizirali su sa Portugalijom na Marakani rezultatom 2:2 u drugom kolu grupe A kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2022. u Kataru. Gubili su Orlovi sa 2:0 posle prvog poluvremena, u kojem nisu uputili ozbiljan udarac ka golu protivnika, a onda je usledila eksplozija u nastavku - dva pogotka u uvodnih 15 minuta za osvajanje velikog boda protiv aktuenog evropskog šampiona i prvog favorita u grupi.

Selektor Dragan Stojković Piksi još jednom je pokazao da ume da pogodi sa izmenama. Protiv Republike Irske džoker je bio Aleksandar Mitrović, a sada je ta uloga pripala Nemanji Radonjiću.

Na poluvremenu je brzonogi krilni igrač ušao na teren umesto Dušana Vlahovića i to se ispostavilo kao ključan potez. Razdrmao je redove bivši fudbaler Crvene zvezde, zadavao velike probleme Portugalcima po desnoj strani, i uz dve asistencije poneo velike zasluge za osvojeni bod.

Status heroja, ipak, pripada Stefanu Mitroviću, koji je u poslednjim sekundama dva puta skinuo loptu sa gol linije. Ispravio je štoper veliku grešku golmana Marka Dmitrovića i najpre sprečio loptu Kristijana Ronalda da uđe u gol, a zatim se još jednom isprečio pogotku. Posebno će se diskutovati o udarcu Ronalda. Utisak je da je lopta celim obimom prešla gol liniju. U kvalifikacijama, međutim, nije implementiran VAR sistem…

Bez obzira na ta dešavanja, novi veliki povratak Srbije je nešto što treba da raduje selektora Stojkovića. Tim je pokazao da poseduje karakter.

Uprkos poluvremenu za zaborav, u kojem je Diogo Žota iskoristo dve greške Nikole Milenkovića i pogocima glavom u 11. i 36. minutu doneo gostima dvostruku prednost, Orlovi se nisu predali.

U prvom napadu drugog dela uspela je Srbija da smanji zaostatak. Radonjić je sjajno centrirao u peterac do Aleksandra Mitrovića, koji je udarcem glavom pogodio mrežu i vratio timu neophodno samopouzdanje.

Mitru je to bio 39. pogodak u državnom timu i sada je apsolutni rekorder.

Na krilima tog gola, Srbija je igrala fantastično i stvorila dve odlične prilike preko Dušana Tadića i Sergeja Milinković-Savića, kao najava onoga što je usledilo u 60. minutu.

Napad gostiju prekinut je pred šesnaestercem srpskog tima, kada je sevnula kontra iz udžbenika. Kroz nekoliko dodavanja su Orlovi stigli pred šesnaesterac rivala, Radonjić je sjajnim potezom izbacio čuvara, a zatim proigrao utrčalog Filipa Kostića za rutinsku egzekuciju i konačan rezultat.

U nastavku su Portugalci pokušavali da se vrate i dođu do trijumfa, ali im, za razliku od prvog poluvremena, Srbija sada ništa nije poklonila. Organizovanom igrom u defanzivnom delu, domaći su osujetili sve pokušaje gostiju i na kraju došli do poena o kojem će se dugo diskutovati zbog pomenute situacije u dubokoj nadoknadi.

Srbija je, inače, meč okončala sa desetoricom zbog isključenja Nikole Milenkovića u 90+2. minutu.

Orlovi i Portugalci imaju po četiri boda na čelu tabele. Luksemburg je treći sa tri, posle trijumfa nad Republikom Irskom u Dablinu sa 1:0. Jedini strelac bio je Rodrigeš u 85. minutu.

Srpski tim u utorak gostuje Azerbejdžanu u Bakuu.

Tok meča mogli ste da pratite uz naš sajt.

Sastavi:

Srbija (3-4-1-2): Dmitrović – Milenković, S. Mitrović, Pavlović – Lazović, Milinković-Savić, Gudelj, Kostić – Tadić – A. Mitrović, Vlahović.

Portugalija (4-3-3): Lopes – Kanselo, Dijaš, Fonte, Sedrik – Oliveira, Danilo, Fernandeš – Žota, Bernardo, Ronaldo.

Tok duela pratite uz naš sajt.

Utakmica je počela!

3′ – Prvi su Portugalci napali. Posle duge lopte ka Ronaldu, istrčao je Dmitrović i dobro intervenisao.

4′ – Uzvratili su i Orlovi. Lopta je stigla do Mitrovića na ivici šesnaesterca, ali stameni napadač nije uspeo da je iskontroliše i uputi udaraca.

6′ – Napad Srbije po desnom krilu preko Lazovića, u nastavku akcije lopta je otišla na drugu stranu do Kostića, čiji je šut izblokiran.

8′ – Ispali su defanzivci Srbije, Bernardo je dao prejak for i otišao suviše iskosa, pa poslao povratnu do Ronalda na 10 metara – usledio je udarac daleko preko prečke.

10′ – Uspostavili su gosti kontrolu nad posedom i praktično sve vreme drže loptu u svojim nogama.

11′ – Gol! Portugalija vodi sa 1:0, strelac je Diogo Žota. Bernardo Silva je sa desne strane poslao sjajan centaršut na drugu stativu, lopta je preletela Milenkovića i došla do Žote, koji je zatresao mrežu.

15′ – I dalje Srbija ima problema u organizaciji napada. Domaći tim ne uspeva da sačuva loptu i kreira smisleniju akciju.

20′ – Nešto konkretniji napad Orlova. Kostić je poslao loptu u sredinu šesnaesterca, gde su Vlahović i Tadić zasmetali jedan drugom.

24′ – Utakmica nikako da dobije na ritmu. Srpski tim bez ozbiljnijih pokušaja u napadu, ništa konkretniji ni Portugalci.

28′ – Prvi korner na utakmici za Srbiju. Duga lopta ka Milenkoviću, u nastavku akcije stigla je i do Mitrovića, ali je njegov šut iz okreta izblokiran.

30′ – Minuti bolje partije srpskog tima. Lepa akcija po levoj strani, Kostić je ubacio loptu do Vlahovića, koji je iz ne tako dobre pozicije gađao preko gola.

35′ – Ponovo akcija preko Kostića. Lopta je došla do Lazovića, čiji je šut iz prve levom nogom otišao daleko pored gola.

36′ – Gol! Portugalija vodi sa 2:0, ponovo je strelac Diogo Žota. Praktično na identičan način su gosti došli do pogotka. Akcija po desnoj strani, centaršut Sedrika, uz izuzetno lošu postavku defanzivaca Srbije, koji su omogućili jednom od najnižih igrača na terenu da i sad zatrese mrežu glavom.

39′ – Koliko-toliko su Orlovi zapretili. Na ubačenu loptu Kostića reagovao je Vlahović i glavom gađao pored stative.

42′ – Prvi šut Srbije u okvir gola. Sa preko 30 metara gađao je Mitrović, uz lako intervenciju Lopesa.

44′ – Kristijano Ronaldo je šutirao iz slobodnjaka sa 20 metara preko prečke.

Poluvreme: Srbija – Portugalija 0:2

Počelo je drugo poluvreme!

46′ – Dvostruka izmena u taboru Srbije. Umesto Darka Lazovića ušao je Nemanja Maksimović, dok je Dušana Vlahovića zamenio Nemanja Radonjić.

46′ – Goooool! Srbija smanjuje zaostatak, strelac je Aleksandar Mitrović! U prvom napadu u drugom poluvremenu lopta je stigla na desnu stranu do Radonjića, koji je centrirao u peterac, gde je Mitar glavom pogodio i upisao rekordni 39. u državnom dresu.

50′ – Zapretio je Bruno snažnim šutem iz mrtvog ugla. Dmitrović je bio dobro postavljen.

54′ – Lako su Orlovi mogli do izjednačenja. Imali su za to dve sjajne prilike. Najpre je Tadićev maestralan udarac iz voleja skinuo Lopes, da bi zatim pokušaj glavom Sergeja posle kornera prohujao pored stative.

57′ – Ponovo su gosti mogli do gola iz slobodnjaka, ali je živi zid bio dobro postavljen.

60′ – Goooool! Srbija izjednačava na 2:2, strelac je Filip Kostić! Fantastičan kontra-napad Orlova i dodavanje Nemanje Radonjića u gol je pretvorio Kostić!

65′ – Sjajno igra Nemanja Radonjić od ulaska na teren. Posle dve asistencije, sada je mogao i do pogotka, ali je sa 15 metara šutirao direktno u Lopesa.

70′ – Nastavlja Radonjić da pravi velike probleme Portugalcima, koji su za sada bez rešenja za brzonogo krilo.

76′ – Opasan pokušaj Ronalda. Ušao je Portugalac sa leve strane u sredinu i opalio po lopti, ali je šut završio pored gola.

80′ – Gosti nešto konkretnije napadaju, dok Srbija vreba šansu iz kontra-napada.

85′ – I dalje Portugalci pokušavaju da dođu do pogotka, međutim, sada je odbrana srpskog tima znatno bolje organizovana.

90′ – Finiš utakmice protiče bez konkretnih prilika.

90+2′ – Crveni karton za Nikolu Milenkovića zbog oštrog starta na sredini terena.

90+4′ – Velika šansa za Portugaliju, ali je Stefan Mitrović majstorskim intervencijama na gol liniji u dva navrata spasao bod za srpski tim!

Kraj: Srbija – Portugalija 2:2