Mitar je Piksijev džoker! Preokret za veliku pobedu Orlova

FIFA World Cup 24. mar 202119:33 > 23:20 73 komentara
REUTERS/Marko Djurica

Fudbaleri Srbije pobedili su Republiku Irsku u Beogradu u prvom kolu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2022. u Kataru rezultatom 3:2 (1:1).

Gubili su Orlovi na debiju novog selektora Dragana Stojkovića sa 1:0, zatim preokretom došli do 3:1, da bi u finišu poklonili gol rivalu i bez potrebe uveli meč u dramu, ali su na kraju ipak trijumfalno započeli put ka Mundijalu.

Najveće zasluge za to idu Aleksandru Mitroviću, koji je kao džoker ušao u drugom poluvremenu i sa dva brza pogotka rešio meč. Epitet igrača utakmice može se dati i dvostrukom asistentu Dušanu Tadiću, dok je nemerljiv doprinos imao i Dušan Vlahović, koji je u finišu poluvremena doneo izjednačenje srpskom timu.

Novi početak je uvek težak, pa smo tako videli gotovo 40 minuta ničega od strane Srbije. Jalova inicijativa, bez šuta u gol rivala i jedan jeftino primljeni, a onda u nekoliko napada dokaz da su Orlovi na znatno višem nivou od ovakve Republike Irske.

Za to je samo bilo neophodno da se probudi alfa i omega ovog tima Dušan Tadić i počne da saigrače hrani loptama.

Izjednačujući gol Dušana Vlahovića u 40. minutu, kao kruna sjajne asistencije Tadića, označio je to čuveno probijanje leda.

Već u sledećem napadu su Orlovi mogli do ekspresnog preokreta. Ponovo je Tadićeva lopta imala oči i završila u nogama Filipa Đuričića, čiji je šut sa sedam metara izblokiran, da bi zatim kapiten i sam pokušao da se upiše u strelce – direktno iz kornera. Pogođen je spoljni deo mreže, iako je malo nedostajalo da lopta bude u golu.

Fudbalski savez Srbije

A do tada, Srbija bez ideje u završnoj trećini, u sporom ritmu i sa nedostatkom kreacije, dok su Irci jedan od retkih izleta na polovinu Orlova krunisali pogotkom u 18. minutu. Kalum Robinson je sa leve strane ubacio loptu na drugu stativu, gde je Alan Braun nadskočio Mladenovića i matirao Marka Dmitrovića.

Hladan tuš za sve u srpskom taboru. Početak kakav se želeo izbeći po svaku cenu. Uprkos tome, nastavili su Orlovi da kontrolišu posed i vrebaju pravu priliku. Prva takva bila je mat u tri poteza i donela izjednačenje. Filip Mladenović je proigrao u sredini Tadića, ovaj glavom spojio sa golom Vlahovića, koji je pogodio dalji ugao i nastavak utakmice učinio znatno lakšim.

Početak drugog poluvremena i šut sa distance Saše Lukića najavio je da bi Srbija mogla da nastavi sa furioznim napadima, ali je ponovo usledila nešto slabija igra. U tom periodu su Irci imali najbolju šansu, posle kornera i pokušaja Klarka.

Na prvu pravu šansu Orlova čekalo se do 62. minuta, kada je šut Nikole Milenkovića sa 16 metara prohujao pored stative.

Ulazak na teren Aleksandra Mitrovića u sledećem minutu umesto Filipa Đuričića i igra sa dva klasična napadača označila je da se Stojković opredelio sa potpunu ofanzivu. To mu se isplatilo svega nekoliko trenutaka kasnije, kada je Mitrović izveo magičan potez i doveo Srbiju do preokreta.

Srdjan Stevanovic/Getty Images

Igrao se 69. minut. Dobio je Mitar loptu u prostor, krajičkom oka je video da je golman Iraca loše postavljen, i sa preko 20 metara iz prve plasirao loptu koja je preletela Taversa i završila u mreži. Magija!

Nije se Srbija tu zaustavila. Osetila je da je rival na kolenima i rešila da ga što pre dokusuri. Učinila je to vrlo brzo, već u 75. minutu, a ponovo je egzekutor bio Mitrović. Dušan Tadić je centrirao na pet metara, gde je Mitar na leđima poneo rivale i glavom zakucao loptu iza leđa Taversa za 38. gol u dresu sa državnim grbom i izjednačenje sa rekorderom Stjepanom Bobekom.

U pravog džokera i apsolutnog heroja izrastao je špic Fulama. Sve oči posle ove utakmice biće uprte u njega, iako je u finišu Stefan Mitrović napravio kardinalnu grešku i poklonio Ircima drugi pogodak, koji je delo Džejmsa Kolinsa, za nepotrebnu dramu u samoj završnici.

Iz nje su Orlovi, ipak, izašli kao pobednici i sa tri boda počeli kvalifikacioni ciklus. U narednoj rundi, 27. marta, dočekuju Portugaliju, koja je kod kuće dobila Azerbejdžan sa 1:0. Medvedev je postigao autogol u 36. minutu i doneo trijumf aktuelnom prvaku Evrope i najvećem favoritu grupe A.

Tok duela pratite uživo uz naš sajt!

Sastavi:

Srbija (3-4-2-1): Dmitrović – Milenković, S. Mitrović, Pavlović – Gajić, Račić, Lukić, Mladenović – Tadić, Đuričić – Vlahović.

Republika Irska (4-3-3): Travers – Kolmen, Stivens, Klark, O’Šej, Stivens – Molumbi, Kulen, Brouni – Doerti, Robinson, Konoli.

Sudija: Davide Masa (Italija).

Utakmica je počela!

2′ – Zapratili su Irci posle kornera. Lopta se od nekoliko igrača odbila i završila u gol autu.

5′ – Prva konkretnija akcija Srbije. Gajić je probao da uposli Vlahovića u prostor, ali je odbrana Irske reagovala i izbacila loptu u korner.

6′ – Tri kornera u nizu imali su Orlovi. Od svega, jedini udarac ka golu uputio je Pavlović.

9′ – Srbija je preuzela inicijativu. Visokim presingom brzo je osvajala loptu. Orlovi za sada strpljivo kruže oko odbrane rivala.

12′ – U istom ritmu igralo se i u narednim minutima. Tvrd meč u uvodnoj fazi.

15′ – Irci sporadično pokušavaju da napadnu, ali Srbija rutinski izlazi na kraj sa tim pokušajima i veći deo vremena drži loptu u svom posedu.

18′ – Gol! Republika Irska vodi sa 1:0, strelac je Alan Braun. Robinson je sa leve strane ubacio loptu na drugu stativu, gde je Braun nadskočio Mladenovića i zatresao mrežu.

22′ – I posle primljenog gola je Srbija imala veći posed, ali je kakve-takve pokušaje imala samo posle kornera.

27′ – Defanzivni blok Iraca neprobojan. Srbija ne uspeva konkretnijom igrom u napadu da stvori šansu pred golom gostiju.

33′ – Loptu u prostor dobio je Đuričić, ali je Kolman ispred njega intervenisao i sprečio potencijalnu opasnost.

36′ – Mladenović je centrirao sa leve strane na prvu stativu, gde Vlahović nije dobro zahvatio loptu.

40′ – Goooool! Srbija izjednačava rezultat, strelac je Dušan Vlahović! Bio je to mat u tri poteza. Mladenović je proigrao Tadića, ovaj glavom spojio sa golom mladog napadača, koji je pogodio dalji ugao.

42′ – Vrlo lako je Srbija mogla do ekspresnog preokreta. Odlična akcija preko Tadića i Mladenovića donela je šansu Đuričiću, čiji je šut skrenuo u korner jedan od defanzivaca gostiju.

44′ – Još dve dobre prilike za Orlove. Obe je imao Tadić. U prvoj je njegov šut zaustavio Travers, a kod druge je srpski plejmejker gađao direktno iz kornera i zatresao spoljni deo mreže.

Poluvreme: Srbija – Republika Irska 1:1

Počelo je drugo poluvreme!

46′ – Izmena na velikom odmoru. Filipa Mladenovića odmenio je Filip Kostić.

47′ – Udarac Saše Lukića sa distance označio je znatno konkretniji ulazak Orlova u drugi deo.

54′ – Nastavila je Srbija sa inicijativom i napadima. Vlahović je pao u šesnaestercu, ali Masa nije pokazao na penal.

57′ – Ozbiljan pokušaj Iraca. Posle kornera je Klark gađao glavom tik pored stative.

62′ – Udarac sa 17 metara Milenkovića prohujao je pored stative. Kratak je bio i Vlahović u nameri da loptu skrene u mrežu.

64′ – Dvostruka izmena u Srbiji. Umesto Filipa Đuričića na terenu je Filip Đuričić, dok je Uroša Račića zamenio Nemanja Maksimović.

68′ – Goooool! Srbija vodi sa 2:1, strelac je Aleksandar Mitrović! Majstorija napadača Srbije, koji je sa preko 20 metara lobovao golmana Irske. Video je Mitar krajičkom oka da je Travers loše postavljen, iz prve plasirao loptu koja je preletela čuvara mreže gostiju i završila u mreži.

73′ – I dalje Orlovi imaju inicijativu, igraju konkretnije i vrebaju šansu za novi gol.

75′ – Goooool! Srbija vodi sa 3:1, ponovo je strelac Mitrović! Dušan Tadić je centrirao na pet metara, gde je Mitar nadvisio rivale i glavom zakucao loptu u mrežu!

80′ – Orlovi su oborili ritam i pokušavaju na miran na čin da privedu posao kraju.

85′Gol! Irci smanjuju zaostatak na 3:2, strelac je Džejms Kolins. Iskoristio je igrač gostiju veliku grešku Stefana Mitrovića, koji je poslao kratku loptu ka Dmitroviću, i tako praktično poklonio gol rivalu.

90′ – Uneli su Orlovi bespotrebno dramu u završnicu, ali su na kraju uspeli da izvojevaju trijumf.

Kraj: Srbija – Republika Irska 3:2